Ekologičtí aktivisté a správci NP Šumava, ale i studenti a vědci v úterý

Ekologičtí aktivisté a správci NP Šumava, ale i studenti a vědci v úterý společně loupali kůru stromů a hledali, zda pod ní jsou brouci zahubení viry, či nikoliv. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Kácení na Šumavě mělo smysl, brouk by sám nezahynul, ukázaly testy

  • 203
Úterní testy šumavských stromů na přítomnost virů a hub, které lýkožrouty smrkové zabíjejí, potvrdily, že kácení v lokalitě Na Ztraceném u Modravy mělo smysl. Brouk sám by totiž nezahynul. S obviněním správy parku, že kácení stromů je nesmyslné, že by brouky zabily viry, houby a plísně, přišli před týdnem ekologičtí aktivisté.

Na společné pochůzce ekologičtí aktivisté, lesníci správy parku, vědci a studenti loupali kůru stromů a hledali, zda pod ní jsou brouci zahubení viry, či nikoliv. V lokalitách bylo maximálně 20 procent virem napadených brouků, což by nestačilo pro zastavení další kůrovcové gradace.

"Parazitace té živé populace je velice nízká. Jen minimum larev má na sobě parazity," ukazoval nožem na čerstvě odloupnuté kůře profesor lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity v Praze Jaroslav Holuša, jeden z největších odborníků na parazitaci kůrovců v zemi.

Ekologičtí aktivisté ale i v úterý opakovali to samé. Tvrdili, že v lokalitě Na Ztraceném, kde měsíc blokovali kácení kůrovcem napadených stromů, zabily viry až pětaosmdesát procent brouků.

Vzorky jsou nereprezentativní, tvrdí soudní znalec

"Vzorky jsou nereprezentativní, udělali jsme jich málo. Tady napadený brouk v kůře není, ale o kilometr jinde bude jiná situace. Před čtrnácti dny jsem tam prohlédl 70 stromů ze zhruba 350 pokácených a ve všech byli brouci masivně napadeni," tvrdí soudní znalec na ochranu přírody Miroslav Kohel, který vyrazil do terénu s aktivisty.

Park toto tvrzení odmítá. "Není pravda, že jsou vzorky nereprezentativní. Ta akce od začátku probíhala ve spolupráci s aktivisty, dohodli jsme se na všem, snažili jsme se jim maximálně vyjít vstříc. Stromy se kontrolovaly na celém území Na Ztraceném a byli jsme i na místech, které si sám soudní znalec určil," uvedl mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Podle profesora Holuši už letos další výlet kůrovce nehrozí, nejbližší tak přijde příští rok na jaře.

Ekologičtí aktivisté ale i nadále monitorují situaci v šumavských lesích. "Kdyby se začalo někde v cenných lokalitách kácet, jsme připraveni blokádu v září obnovit," řekl mluvčí blokádníků Vratislav Vozník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video