Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kábul se stává městem kulturistů

  13:43aktualizováno  13:43
I když to zní málo pravděpodobně, afghánské hlavní město se stává rájem svalnatých mužů. Ve městě rostou jako houby po dešti posilovny, z plakátů shlížejí na lidi spoře odění siláci s dobře tvarovanými a lesknoucími se svaly, píše agentura Reuters.

Tělocvičny jsou jednoduše zařízené, ale vždy je v nich plno mužů, jen v tričkách nebo i bez nich, kteří si pěstují tělo, a hru svalů sledují v zrcadlech pověšených na zdi.

Z plakátů na ně dohlíží Arnold Schwarzenegger a další šampioni s dokonalými svaly, kteří jim mají být inspirací. Tělocvičny byly v Kábulu i za tvrdého režimu Talibanu, který byl svržen koncem roku 2001 po vojenské intervenci USA.

Dnes ale nemusí pětkrát denně kvůli modlitbám přerušovat činnost a zavírat. V zemi začala zapouštět kořeny nová kultura uvědomění si vlastního těla a jeho pěstování. Byznys kvete a z majitelů posiloven se stávají boháči.

Majitelé posiloven bohatnou
Násir Ahmad je mladý manažer jedné posilovny v centru Kábulu. "Zřídil jsem si posilovnu, když Taliban opustil Kábul, někdy v lednu 2002," říká dvacetiletý bývalý uprchlík z Pakistánu s lehkým úsměvem.

"Když Taliban padl, pronajal jsem si toto místo a dovezl zařízení z Pákistánu za takových 30 tisíc dolarů," říká.
 
Toto číslo spolu s Ahmadovým tvrzením, že je nejbohatší muž v Kábulu, může být přehnané, ale v posilovnách se skutečně dají vydělat velké peníze...
 
Každý člen klubu zaplatí 400 afghání (kolem osmi dolarů) za členství a pak každý měsíc 300 afghání za použití nářadí. Ahmad tvrdí, že klub má 1000 členů.

Za své peníze mají k dispozici jednoduchou úzkou místnost s bíle natřenými stěnami, vyzdobenými plakáty známých svalnatců. Jsou tu velká zrcadla, činky, rotopedy a váhy. Večer tady obvykle 45 až 50 potících se těl bojuje o prostor; lidé porovnávají své svaly.

Muhammad Shafi Ahmedi, malé ale robustní postavy, byl kdysi v pákistánském Péšávaru, kde za občanské války žily statisíce afghánských uprchlíků, nositelem titulu v kulturistice.

"Dělám to proto, že tělo je krásná věc a vypadám pak mnohem lépe," řekl v kruhu svých přátel a obdivovatelů. "Cvičím každý den hodinu, šest dní v týdnu. Jednou bych se chtěl stát profesionálem," dodává.

Pak se znovu zuřivě vrhá na cvičební nářadí. Jeho soustředění se přeruší jen tehdy, když zhasnou světla a tělocvična se ponoří do naprosté tmy; výpadky elektřiny jsou v Kábulu na každodenním pořádku.

Ženy cvičit mohou, ale do posiloven nechodí
Bashir Ahmadi má taky tělocvičnu, která byla otevřena ještě za vlády Talibanu. Podle něho sportování v Afghánistánu vděčí za svůj prudký rozmach mnohem volnějším pravidlům, přílivu uprchlíků, kteří se více věnují svému tělu, a vůbec větší péči o zdraví.

"Nyní můžeme cvičit úplně volně. Za Talibanu jsme museli zavírat tělocvičny pětkrát denně kvůli modlitbám, nemohli jsme pouštět hudbu a museli jsme nosit dlouhé košile a kalhoty," říká.

Nyní mají muži na sobě malé přiléhavé tričko nebo jsou nahoře úplně bez, a jejich trénink provází tichá indická hudba. Počet členů chodících do této tělocvičny se od pádu Talibanu ztrojnásobil a Ahmadi se stal bohatým mužem.

Tvář Kábulu se výrazně změnila, špinavé ulice nyní lemují nejen tělocvičny a restaurace, ale i stánky se suvenýry a salony krásy.

Ale mnohé tradice a hodnoty pocházející ještě z dob před příchodem Talibanu se v této hluboce konzervativní muslimské zemi mění jen pomalu. Jednou z nich je role žen ve společnosti.

"Oficiálně sem ženy mohou přijít a cvičit, ale nedělají to," říká Ahmad. "Osobně jsem tomu rád, protože by to nebylo v souladu s islámskou kulturou a jejími hodnotami."

Jeho slova potvrzuje i Ahmadi: "Ženy mají dovoleno sem přijít. Ale nechodí sem."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Najdete na iDNES.cz