Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kabinet chystá nové zbraně proti korupci

  0:01aktualizováno  0:01
Léta mnozí řidiči vědí, že jejich auto může projít technickou kontrolou, aniž by ho viděli technici. Jen málokdy se to však podaří dokázat. Jako například ve Vyškově, kde v úterý Stanice technické kontroly definitivně přišla o licenci. Je podezřelá z korupce.

Rozpor, spočívající v tom, že se o korupci hodně mluví, ale zatčených je jen málo, se rozhodla řešit vláda. Přijde s celým balíkem návrhů, jak boj proti korupci přiostřit.

Premiér Vladimír Špidla tvrdí, že právě začíná opravdový boj s korupcí. "To, co připravujeme a děláme, je reálná akce Čisté ruce, která už přináší první evidentní výsledky. Je jisté, že korupce je součástí našeho života, a my chceme, abychom na tom byli tak dobře, jako například severské země," prohlašuje.

Ministerstvo vnitra prosazuje v tomto boji dosti revoluční změny. Na jedné straně by byli lidé potrestáni za to, že neoznámili korupci, o které hodnověrně věděli. Na straně druhé by ti, kteří byli nuceni dát úplatek, nemuseli takovou korupci oznámit neodkladně jako nyní, ale i s delší prodlevou. 

"Slibujeme si od toho více odhalených případů korupce," sdělil šéf odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Michal Mazel.

Ministři také přijdou už brzy do sněmovny s návrhy, které se dotknou úředníků i mnohých politiků na radnicích. Jedním z těchto "bičů" bude zákon o střetu zájmů. Komunální politici by například poprvé po dlouhých letech nesměli tutlat informace o svém majetku či podnikatelských aktivitách. "V koalici panuje na tento zákon shoda, vláda jej určitě schválí," řekl předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl.

Podstatně přísnější bude i zákon o konkurzu a vyrovnání, který má zabránit současnému velkému propojení mezi soudci a konkurzními správci. "Nový zákon má být jedním ze způsobů, jak korupční prostředí v obchodním soudnictví zlikvidovat," upozorňuje ministr Karel Čermák.

Víte o korupci? Tak o ní nemlčte
Ministryně školství Petra Buzková má štěstí, že zatím neplatí protikorupční opatření její vlády. Jinak by mohla mít problémy se zákonem. Buzková v pondělí MF DNES sdělila, že se už s korupcí setkala.

"Od pokusu ovlivnit tímto způsobem přijetí či odmítnutí nějakého zákona až po pokusy o korupci při výběrových řízeních na ministerstvu," uvedla. Když měla své vyjádření v úterý konkretizovat, podotkla, že indicií je často celá řada, ale důkazy nemá. Proto možnou korupci neohlásila policii.

Jenže ministerstvo vnitra nyní připravuje proti korupci zbraň. Může se dotknout mnohých, kteří podobně jako Buzková tvrdí, že o korupci slyšeli, ale policii to neoznámili. "Nově navrhujeme trestnost nepřekažení a neoznámení trestných činů korupčního charakteru," píše ve zprávě o korupci za rok 2003 Stanislav Gross.

Šéf jeho odboru bezpečnostní politiky Michal Mazel k tomu dodává: "Chceme, aby nikdo nemohl tvrdit, že ví, že někde je korupce, ale vůbec to neoznámil. Každý člověk, který uslyší věrohodně o korupci, by měl povinnost to oznámit," prohlásil Mazel.

Není to však jediná změna. Ministerstvo chce také vyjít vstříc těm, kteří oznámí, že úplatek poskytli nebo slíbili jenom proto, že byli o něj požádáni. Takové "oběti" nečeká trest ani nyní, ale jen v případě, že uplácení oznámí neodkladně. "Chceme, aby měl takový člověk delší lhůtu na oznámení. Nyní to vypadá tak, že lidé už po čase raději uplácení neoznámí," říká Mazel.

Boj proti korupci se dotkne také úředníků. Ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí, že připravuje kodex berního úředníka. "Bude řešit otázku korupce i střetu zájmů. Kodex stanoví, čeho všeho by se měl úředník vyvarovat," tvrdí.

Ze zprávy o korupci za rok 2003 také vyplývá, že vnitro chce majetková přiznání pro vybrané státní zaměstnance, úředníky krajů, policisty, soudce i státní zástupce. "Ke korupčnímu jednání totiž dochází z velké části zejména v oblasti správy věcí veřejných," míní vnitro.

Opozice dává najevo, že vládě boj proti korupci nevěří. "Pokud nebude vyšetřeno podezření na korupci u dálnice D47, zakázky na gripeny, agrární platební agentury, privatizace Sokolovské uhelné či Telecomu, tak jde o pouhou hru vlády na boj proti korupci, kdy honí malé ryby," prohlašuje poslanec ODS Petr Nečas.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz