Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kabinet chystá bič na kuřáky

  18:00aktualizováno  18:00
Ministerstvu zdravotnictví se po mnoha letech podařilo ve vládě prosadit zákon, který by pomohl chránit nekuřáky před cigaretovým kouřem. Musí ho však podpořit i poslanci a senátoři. Pokud zvednou ruku pro návrh ministryně Součkové, budou cigarety a alkohol zatlačeny do vyhrazených prostor.

Nová verze je ještě přísnější než ty předchozí. "Zvýšili jsme pokutu za prodej alkoholu a cigaret nezletilým, zakázali jsme úplně anonymní prodej v automatech," vypočítává mluvčí ministerstva Mario Böhme.

Nový zákon podle něj dlouho narážel proto, že veřejnost a tedy i mnozí politici jsou ke kouření a konzumaci alkoholu velmi tolerantní. "Už ani nedokážu spočítat, kolikátý návrh to je. Všechny předchozí se nám vracely zamítnuté," podotkl Böhme.

Už žádné kusovky
Podle nového zákona by se směly cigarety a alkohol prodávat jen na úzce vyhrazených místech. Cigarety by se daly sehnat pouze ve specializovaných prodejnách a u čerpacích stanic. Mohly by je nabízet také hotely, ale jen takové, v nichž nebydlí děti.

Jednotlivé cigarety, takzvané "kusovky", by měly úplně zmizet z prodeje. Zakazují to už sice současné předpisy, prodejci je však v praxi obcházeli.

"Stačilo kusovku zabalit, dát na ni kolek a zdravotní varování - a už to bylo balení cigaret," říká přední expertka na problematiku kouření Eva Králíková. Nový návrh říká, že balení nesmí obsahovat méně než 20 kusů.

Ani automaty na cigarety už nemají být všudypřítomné, napříště by mohly stát jen tam, kam nesmí mládež do 18 let.

Kouření má zmizet také z většiny veřejných prostranství. Zapálit si na zastávce tramvaje či autobusu? Ani omylem. Taková záliba se pořádně prodraží, může vyjít až na tisícikorunovou pokutu.

Kuřáci to nebudou mít snadné ani v restauracích. Ty by totiž měly za povinnost vyhradit 40 procent míst nekuřákům.

Podle Králíkové to je ale málo: "Restaurace by měly být zcela nekuřácké a já věřím, že k tomu jednou dospějeme."

Víno jen za pultem
Přísný režim se chystá i na prodej alkoholu. Statistiky jsou ostatně varovné: každý Čech vypije ročně v průměru téměř deset litrů stoprocentního alkoholu (tedy lihu) a do této statistiky jsou započítáni i kojenci.

Alkohol má zmizet z volně přístupných regálů ve velkých obchodech a přesunout se pouze za pulty a vitríny vyhrazených prostor. Úplné tabu budou hračky a potraviny napodobující alkoholické nápoje.

Jaké jsou šance na přijetí v parlamentu? Těžko říci.

"Nejsem si jist, jestli takové zakazování k něčemu povede. Každý ví, že alkohol a kouření škodí zdraví, ale jestli tomu zabrání zrovna zákaz prodeje či pokutování, to nevím," říká poslanec za ODS Milan Cabrnoch.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pardubický hejtman otočil a podpořil Drahoše, chce strhnout i další

Prezident Miloš Zeman rozmlouvá s hejtmanem Martinem Netolickým při návštěvě...

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický před pěti lety jednoznačně vyjádřil podporu Miloši Zemanovi a při jeho...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz