Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K zastupitelům mohou promluvit i obyčejní lidé

  10:44aktualizováno  10:44
Jihlavský kraj - Na jednáních zastupitelů už lidé nemusí mlčet. Nový zákon o obcích, který platí od listopadu, totiž dospělým obyvatelům měst umožňuje, aby vstupovali do diskuse k projednávaným záležitostem.Podobně se mohou lidé aktivně zúčastnit také debaty krajských zastupitelů - zatím však tuto možnost nikdo nevyužil. "Jednoznačně však má každý občan kraje možnost vystoupit. Po každém jednacím bodu je rozprava a v jejím rámci může hovořit. Přesné detaily stanoví jednací řád," řekl zástupce krajského hejtmana Miloš Vystrčil.

Ani většina měst se vystoupení občanů na schůzích zastupitelstev nebrání. "Jednací řád zastupitelstva, který byl přijat, umožňuje, aby ke každému bodu, dřív než bude schválen a než se o něm bude rokovat, se mohl vyjádřit i občan," řekl tajemník jihlavského magistrátu Jiří Doležal.

Ani zde zatím lidé možnost vystoupit se svým postojem přímo na schůzi zastupitelstva ještě nevyužili. "Zastupitelstvo pracuje velmi korektně, dodržujeme lhůty, které nám zákon ukládá a občané jsou v dostatečném předstihu informováni o zamýšlených věcech, takže mají možnost uplatnit své právo na vyjádření jinou formou a nepochybně toho využívají," řekl tajemník.

Někteří ještě před přijetím nového zákona o obcích varovali: problémem se může stát délka příspěvků občanů, která by mohla jednání zastupitelstva teoreticky i úplně zablokovat. Města se však proti tomu jistí. "Předsedající, který řídí schůzi, v našem případě většinou primátor, má možnost omezit formu příspěvku," uvedl Doležal z jihlavského magistrátu.

Například v Třebíči jednací řád příspěvky občanů omezuje na tři minuty. Na posledním jednání zastupitelstva už občané města této možnosti využili. "Tři minuty jednání nijak nezdrží - když vezmeme v úvahu, jak dlouho někdy mluví mnozí zastupitelé, je to naprosto v pořádku," řekla vedoucí odboru vnějších vztahů radnice v Třebíči Jaromíra Hanáčková. "Myslím, že tato možnost bude časem ještě využívanější: například při projednávání věcí aktuálních a bolavých pro většinu občanů města," dodala Hanáčková.

V Telči výši příspěvků od občanů na tři či třeba pět minut striktně neomezili. "Nepostihli bychom tím možné situace, kdyby bylo nutné skutečně k dané věci mluvit déle, takže máme liberální otevřený jednací řád. Kdyby nastala situace, že by někdo diskutoval nekonečně dlouho nebo opakovaně a nikoli k věci, tak se zastupitelé mohou usnést a diskusi k té otázce ukončit," řekl tajemník telčské radnice Oldřich Zadražil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz