Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K volbám nepudu aneb Defenestraciiii!!!!!!!

  11:50aktualizováno  11:50
K níže uvedenému mě inspirovaly články Ve volbách opět chyběl lístek "jinak" (http://zpravy.idnes.cz/nazory.asp?r=nazory&c=A040621_103824_nazory_stp) a Už mi to konečně přišlo! (http://zpravy.idnes.cz/nazory.asp?r=nazory&c=A040607_110729_nazory_stp) a diskuze u nich, zvláště pak příspěvky typu „Nevolím, jsou to všechno hajzlové, chce to defenestraci.“, i když inspirací by zřejmě mohla být i realita eurovoleb, ukazující, že tyto postoje nejsou ojedinělé.

Uvedený způsob řešení problému má ostatně v Česku svou tradici. Vzpomeňme roku 1620: Čeští pánové se na jakémsi zasedání  mocně rozkurážili, načež šli vyhodit císařovy úředníky z oken Pražského hradu. Teprve potom (a možná až druhý den, když vystřízlivěli) začli přemýšlet, co dál.

Tváří v tvář „překvapivému“  faktu, že císař vysílá vojsko k jejich potrestání náhle zjistili, že nejsou schopni dát dohromady žádnou toho slova hodnou armádu. Podle toho taky vypadala „bitva“ na Bílé hoře: Ihned po prvním náporu císařských se většina „vojska“ rozutekla, zbyl pouze 1 pluk „statečných Moravanů, kteří u letohrádku Hvězda padli do posledního muže“, jak praví legenda.

Podle mých informací to ovšem za 

a) byli etničtí Němci od Lanškrouna (dnešní češtinou tedy Sudetští Němci – jaká to hrůza, že pane Klausi, Zahradile, Laštůvko... ?),
b) žoldnéři se slušným žoldem
c) neutekli hlavně proto, že měli za zády zeď uvedeného letohrádku, a tudíž utéct neměli kudy.

Samozřejmě chápu, že s katolickým císařem měli protestanští pánové jisté problémy. Na druhou stranu tuším, že panovníkova moc nad stavy nebyla rozhodně absolutní a autonomie tehdejších panství byla větší nežli dnešních krajů a leccos z třecích ploch se dalo jistě odstranit jednáním a dalšími prostředky politickými. Jenže by to bylo složitější, pracnější a intelektuálně náročnější než vyhodit někoho z okna.

Vraťme se do současnosti: Jistě by bylo krásné, kdyby byly kandidátky plné géniů, rozených vůdců a futrálů všech ctností, to vše v jedněch a těchže osobách a rozdíly mezi programy se daly zjistit z výstižných hesel na plakátech.

Jenže žijeme v nedokonalém světě, a tudíž kandidáti  jsou lidé chybující a hříšní, ostatně stejně jako my, co nikam nekandidujeme, a na plakátech jsou většinou nic neříkající blbiny. Rozdíly mezi stranami nicméně existují i když k jejich zjištění je třeba sledovat i něco jiného než fotbal, svou výplatní pásku a volbu Superstar.

Naopak prohlásit „Všichni jsou blbci“ či „Chce to defenestraci“ lze stabilně u kterýchkoli voleb bez námahy a bez přemýšlení. Zvláště když vám nikdo nepokládá trapné otázky typu A co byste dělali po té defenestraci, či kdo by pak vládl.

Na rozdíl od přiznání „Já té politice ani zbla nerozumím“ to zase nevyžaduje v tuzemsku tak oblíbené přesvědčení, že já jsem  mistr světa, zatímco všichni ostatní, vyjma několika vybraných hokejistů,  jsou naprostí idioti a zvlášť ti nahoře.

Pro toho, kdo by přece jen chtěl být poučen uvádím:
1)Volit znamená vybrat si z těch, kteří se nabízejí teď a tady. Kandidáty bájné vysněné či v jiných časech a prostorech se nacházející volit nejde a nikdy nepůjde, i kdyby se nám sebevíce líbili.
2)Volba je pouze realizace tohoto výběru. Není to ani vyznání víry, pocta dotyčným ani vyjádření názoru, který příště nemohu změnit.
3)Nejít k volbám znamená vzdát se práva výběru – nic víc. Představa, že nenavštívením volební místnosti někomu něco „ukážu“ je směšná a následky má tragické, neboť
4)Někdo je zvolen v každém případě a zkušenost ukazuje, že čím víc je těch, kdo to politikům „ukazují“, tím více moci nad našimi životy přebírají komunisti.

Je otázkou, jestli by ostatně leckomu z těch jákvolbámnepůjdů návrat komunistů k plné moci nevyhovoval. Ona taková jednotná kandidátka zbaví jednoho muk rozhodování a řeči o tom, jak za všechno můžou „oni“, zatímco „my“ s tím nemůžeme nic dělat by se sice nedaly  zveřejňovat ,ale jen polohlasně šeptat v hospodě, nicméně by nabyly na věrohodnosti – že by to byl skutečně váš cíl, pánové „defenestrátoři“?

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz