Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K útoku na OSN se hlásí další skupina

  18:07aktualizováno  18:07
K atentátu na bagdádské sídlo OSN se v libanonské televizi LBC přihlásila další skupina. Říká si Mohamedova armáda. Již dříve se k útoku přihlásila dosud neznámá formace Ozbrojený předvoj druhé Mohamedovy armády. Při atentátu zemřelo nejméně 23 lidí, včetně velvyslance OSN Sergia Vieiry de Mella.

V záznamu, který satelitní stanice odvysílala, se uvádí, že "operaci proti sídlu OSN umožnila zpravodajská služba Mohamedovy armády". Cílem atentátu podle něj byly členové americké zpravodajské služby, kteří byli v sídle OSN, hotelu Canal.

Desetiminutová videonahrávka ukazuje sedm zahalených mužů oblečených do uniforem bývalých iráckých polovojenských oddílů, fidájínů. Na záznamu hovoří dva z mužů.

Nařizují americké armádě odejít z Iráku a slibují vojákům "jednu lekci za druhou".
Připomněli také památku vůdce palestinské militantní organizace Hamas Ismáíla abú Šanaba, jehož izraelští vojáci ve čtvrtek zabili.

Mohamedova armáda o sobě nechala poprvé slyšet 9. srpna, když se televizi Al-Arabíja přihlásilo několik iráckých islámských organizací a vyzvaly jejím prostřednictvím ke svaté válce proti okupantům Iráku. Americká armáda později odsoudila zneužívání jméno zakladatele islámu pro odboj.

"Ano, existují. Víme to a zabýváme se tím," sdělila k působení Mohamedovy armády kapitánka americké armády Isabela Robová.

Příčiny neštěstí
Silná exploze se bagdádským hotelem Canal, v němž měl hlavní sídlo štáb OSN, ozvala v úterý v 16:40 (14:40 středoevropského času).

Do budovy najel automobil plně naložen výbušninami. Čelní stěna hotelu se po výbuchu sesula. Ještě dvě hodiny po explozi z ní vycházel sloup černého dýmu.

V sutinách budovy zemřel nejvyšší koordinátor OSN v Iráku Sergio Vieira de Mello. Spolu s ním zahynulo dalších třiadvacet lidí. Desítky dalších byly zraněny. Více zde.

Trosky budov, požáry a raněné si vyžádal výbuch bomby nastražené v automobilu před sídlem OSN v Bagdádu. (19. srpna 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz