Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začne soud s mačetovými útočníky. Obhajovat je bude kandidátka na Hrad

  13:21aktualizováno  13:21
K soudu míří ostře sledovaný případ, který vzbudil velké vášně. Příští středu začne proces s mačetovými útočníky, kteří zmasakrovali hosty v novoborském baru. A hájit je bude známá advokátka Klára Samková, která kandiduje na post prezidenta České republiky.
Na soud se čekalo více než rok. (ilustrační snímek)

Na soud se čekalo více než rok. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Samková nechce, aby soud s pěticí "mačetářů" probíhal za zavřenými dveřmi. Jenže podle zákonů by to tak být mělo, dva z pěti obžalovaných jsou mladiství.

Soudkyně nařídila sérii jednání na příští středu, čtvrtek a pátek, vždy od 9 hodin. "Pravda je, že v tomto řízení vystupují jako obžalovaní dva mladiství a pak je to ze zákona s vyloučením veřejnosti. Mladistvý ale může prohlásit, že na tom netrvá. A nevím, co vymyslí paní doktorka Samková," prohlásila soudkyně krajského soudu Eva Drahotová.

Podle advokátky smysl nařízení, které má mladistvé chránit, v tomto případě padl. "Budeme žádat o to, aby nebyl soud uzavřený pro veřejnost. Ta kauza je tak zveřejněná a tak promílaná všemi médii, že se už ochrany mladistvých tím institutem neveřejného projednání nemůže docílit a ztrácí smysl. Předpokládám, že moje odůvodnění bude pro soud logické," uvedla advokátka Samková.

Samková nesouhlasí s právní kvalifikací

Co způsobil mačetový útok

Po útoku v Novém Boru, který se odehrál minulý rok v srpnu v jednom z barů, skončili tři napadení muži v nemocnici s mnohačetnými sečnými poraněními. Jeden utrpěl těžká zranění a musel se podrobit operaci, kdy mu lékaři nahradili část lebky platinovou destičkou.
Útok vyvolal bouři mezi veřejností. Ve městě se odehrálo několik demonstrací. Přes měsíc tu hlídkovali policejní těžkooděnci. Velké manévry tu byly i při mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti.
Novoborský mačetový útok odstartoval sérii nepokojů na severu Čech. Vznikla kvůli nim speciální pořádková jednotka,.
Státní zastupitelství viní čtyři z pěti útočníků z pokusu o vraždu, pátý je obžalovaný z těžkého ublížení na zdraví. Za pokus o vraždu hrozí dotyčným až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest. Soud začne 7. listopadu.

Čtyři obžalovaní se budou zpovídat z trestného činu pokusu o vraždu a hrozí jim 15 až 20 let vězení. Nebo i výjimečný trest. Pátý je obžalován z výtržnictví a těžkého ublížení na zdraví a může jít do vězení na pět až dvanáct let. A zejména proti právní kvalifikaci bude namířena obhajoba klientů Samkové.

"Absolutně a hluboce s právní kvalifikací nesouhlasím. Je účelová, aby se nikdo nedostal z vazby," je přesvědčena advokátka. Podle Ústavního soudu totiž v případě, že hrozí takto vysoký trest, není možné obžalovaného z vazby propustit.

Paradoxní je, že se liberecký soud dopustil fatální procesní chyby, díky které se pátý obžalovaný, Jakub Husák, dostal na svobodu. Soud mu totiž opomněl prodloužit vazbu. Husák je obžalovaný mladík, který se po incidentu skrýval a několik dní nato se sám vydal do rukou policie.

Případ se vleče více než rok

Obžaloba v případu, který se v novoborském baru Pivní pomoc stal loni 7. srpna, byla podána až letos 21.června. Mezitím běžely procesní "tahanice". Liberecký soud advokátku vyloučil z případu. Státní zastupitelství totiž zastávalo názor, že se Samková dostala do střetu zájmů.

Advokátka obhajovala klienty, jejichž zájmy jdou v řízení proti sobě - jeden mohl usvědčovat druhého. Samková to pokládala za protiústavní oklešťování obžaloby. Vrchní soud v Praze stížnost státního zastupitelství na vyloučení Samkové v září zamítl.

"Očekával jsem, že soud rozhodne v přiměřené době, nikoliv až po podání obžaloby," konstatoval krajský státní zástupce Radim Kadlček.

Pokud k soudu přijde veřejnost, bude to asi hlučné

Pokud soudkyně povolí účast veřejnosti, dá se předpokládat hlučnější atmosféra, která by mohla jednání rušit.

"Jestli u tohoto případu budou mimořádná bezpečnostní opatření, jde to mimo mě, nijak je neorganizuji. Já se ale s narušováním pořádku v jednací síni nesetkávám, umím si ho sjednat," uvedla soudkyně Eva Drahotová.

Útok mačetami se odehrál poté, co obsluha baru chtěla kvůli věku vidět občanské průkazy od dvou mladíků, kteří chtěli hrát na automatech. Hoši se však obořili na barmanku a do hádky se vložil host. Údajně jednoho z mladíků udeřil. Mladíci byli z baru vyhozeni.

Několik minut nato vtrhla do herny skupina Romů s mačetami. V baru sedící muži skončili po jejich útoku v nemocnici s mnohačetnými sečnými poraněními. Tři útočníky policisté zadrželi krátce po činu, dva utekli do Anglie. Antonína Sinu k návratu přemluvila advokátka Samková, Jakuba Žigu dopadla na konci září britská policie. Samková jej nezastupuje.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Seniorka si na poště odložila obálku s penězi, někdo ji sebral

O obálku s penězi přišla devadesátiletá žena, která si ji na poště v Sokolově...

O dvacet tisíc korun přišla devadesátiletá žena, která si na poště v Sokolově odložila obálku s penězi na psací pult,...

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Policie zadržela v zahraničí dva podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku

Policie vyšetřuje na Písecku dvojnásobnou vraždu.

Dvě osoby jsou podezřelé z dvojnásobné brutální vraždy manželů, která se stala začátkem ledna v osadě Pazderny nedaleko...

Najdete na iDNES.cz