Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K ropným protestům se přidali i Izraelci

  14:57aktualizováno  14:57
V protestních akcích proti vysokým cenám benzínu a nafty pokračují autodopravci, taxikáři a zemědělci ve Španělsku, Německu a Izraeli. Na severu Evropy naproti tomu Švédové v noci uvolnili zablokované cesty do přístavů a v provozu jsou opět i ropné terminály ve Stockholmu a Göteborgu. Protesty však nebyly odvolány úplně a jejich hlavní aktéři hrozí, že blokády mohou být obnoveny, pokud se nepodaří dosáhnout dohody s vládou.

Shrnutí průběhu protestů za levnou naftu

Francie - ukončeno
Velká Británie - ukončeno
Belgie - většinou ukončeno
Německo - blokády pokračují
Holandsko - v plné síle

Česko - blokády zažehnány po Zemanově slibu

Polsko - blokády začaly
Španělsko - blokády začaly
Maďarsko - dopravci hrozí
Itálie - dopravci se dohodli s vládou
Norsko - po několika hodinách dopravci ustoupili nátlaku ropných společností a blokády odvolali.
Finsko - blokády začaly
Slovinsko - blokády byly prozatím ukončeny
Švédsko - blokády byly ukončeny
Izrael - pomalou jízdou kamiony blokovaly silnice

Ve Španělsku přitvrdili zemědělci
Ve Španělsku přitvrdili zemědělci, kteří vyhlásili mobilizaci ve 34 velkých městech. Tři velké zemědělské odborové svazy oznámily po pondělním neúspěchu jednání se zástupci vlády záměr blokovat skladiště pohonných hmot zejména v Katalánsku a Andalusii, narušovat provoz na silnicích a demonstrovat se zemědělskou technikou. Tisícovka traktorů má například přijet před ministerstvo zemědělství a ministerstvo financí v centru Madridu.

Rybáři uvolnili blokádu barcelonského přístavu, kde od pondělního rána bránili svými čluny ve vjezdu obchodním plavidlům.

Irští rybáři přerušili práci
Štafetu od nich převzali irští rybáři, kteří přerušili práci na 24 hodin. "Musíme něco udělat, abychom obrátili pozornost na svou situaci," prohlásil vůdce Svaz rybářů Killybegsu Joey Murrin. Nákup motorové nafty se podle něj podílí na výdajích irských rybářů celými 80 procenty.

Irský rybářský průmysl přitom spotřebuje zhruba 80 milionů litrů nafty ročně. Dodatečné náklady, vyvolané zvýšením ceny ropy od počátku letošního roku, odhadují irští rybáři na 15 milionů irských liber, zhruba 675 milionů Kč.

Okolí Frankfurtu ochromila pomalá jízda
"Šnečí jízdou" v okolí Frankfurtu nad Mohanem protestují proti cenám pohonných hmot také němečtí dopravci. Zhruba čtyřkilometrová kolona přibližně 200 nákladních aut a kamionů se plazila rychlostí deset až dvacet kilometrů v hodině po jedné z nejvytíženějších dopravních křižovatek v Německu. Odtud hodlají demonstranti pokračovat po dálnici A66 do Wiesbadenu, kde chtějí předat na ministerstvu hospodářství a dopravy protestní nótu.

"Počítáme s podstatným omezením dopravy až do odpoledne," řekl mluvčí wiesbadenské policie, přičemž upozornil, že bude postižena i autobusová doprava. Úřady proto vyzvaly rodiče, aby své děti pokud možno odváděli ze škol nebo mateřských školek pěšky.

Kolem tří set kamionů, taxíků a autobusů projíždělo dopoledne s hlasitým troubením také centrem Hamburku.

K protestům se přidal i Izrael
Evropská vlna protestů proti vysokým cenám pohonných hmot zasáhla i Blízký východ, stovky izraelských kamionů protestovalo pomalou jízdou podél hlavní severo - jižní dálnice spojující přístav Haifa a Ašdod. Vysoká cena nafty ohrožuje také profesní existenci izraelských dopravců a taxikářů. Drželi se však v jednom jízdním pruhu a dopravu tak omezili jen v únosné míře.

Demonstranti zorganizovali tuto akci na podporu svého požadavku, aby vláda odvolala v sobotu ohlášené zvýšení ceny motorové nafty o 13 procent. Ministerstvo financí však zareagovalo prohlášením, že nemá žádný vliv na světový vývoj cen ropy.

Řecká vláda nechce ustoupit
Také řecká vláda odmítá ustoupit a snížit spotřební daň u pohonných hmot. Neupouští tak od své politiky zaměřené na zvládnutí inflace, která ji má od 1. ledna příštího roku přivést do Evropské měnové unie. "Nemáme, bohužel, mnoho prostředků na obranu proti zvyšování cen ropy, protože spotřební daně u pohonných hmot snížit nemůžeme," řekl ministr hospodářství a financí Joannis Papandoniu v rozhovoru pro dnešní list Ta Nea.

Jediné, co prý může jeho vláda v současné fázi udělat, je kontrolovat ceny všech výrobků a služeb spojených s ropou, jako například dopravy, aby zabránila spekulacím. Další zvýšení cen dopravného u taxíků a jiných dopravních prostředků po cenové úpravě z letošního jara ale Papandoniu odmítl. Hlavním úkolem vlády je podle něj udržet za nynější ropné krize "míru inflace na úrovni tří procent".

Norové se po několika hodinách vzdali
Stovky kamionů norských dopravců v pondělí zatarasily přístup k přístavním terminálům v Oslu, Fredrikstadu, Tönsbergu a Stavengeru na jihu a ke dvěma terminálům a rafinerii Mongstad u Bergenu na západě Norska.

Norská státní ropná společnost Statoil bezprostředně nato požádala o policejní zásah proti blokádě svých třech terminálů. Odůvodnila to hrozícími ztrátami a rizikem soudních žalob od spotřebitelů.

"Protože Statoil podala na policii stížnost kvůli blokádě svých tří ropných terminálů, rozhodli jsme se odvolat všechny blokády, protože by to nebylo fér vůči ostatním ropným společnostem," řekl zástupce dopravců Knut Enger.

Cílem protestů bylo snížit cenu litru benzínu na sedm norských korun z nynějších deseti, z nichž 7,36 připadá na spotřební daň. Ministr financí Karl Eirik Schjött-Pedersen však minulý týden odmítl zahrnout takové snížení do návrhu rozpočtu na rok 2001, který začnou poslanci projednávat 4. října.

Ve Finsku jde o spontánní akci

Ve Finsku blokují desítky kamionů přístup k rafinerii Porvoo na jihu země. Podle zástupce Federace finských dopravců Juhy-Norppy Rahkoly jde zatím o spontánní akci, do níž není federace zapojena. "Až po středečních konzultacích rozhodneme, zda své stanovisko změníme," řekl Rahkola.

Británie chystá zákon o zásobování pohonnými hmotami
Britská vláda chce prosadit zákon podle něhož by ropné společnosti měly stejné povinnosti jako například vodárny, elektrárny nebo plynárny, které nesmějí přerušit své dodávky. Kabinet premiéra Blaira tak reaguje na protesty proti vysokým cenám benzinu a ropy, které ochromily minulý týden celou zemi.

Hlavní ropné společnosti uvádějí, že až dvě třetiny čerpacích stanic jsou nyní plynule zásobovány pohonnými hmotami.

Finští autodopravci a automobilisté zahájili blokádu ropné rafinerie společnosti Fortum ležící asi 50 kilometrů východně od Helsinek. Seveřané se tak připojili k odeznívajícím protestům svých evropských kolegů proti vysokým cenám benzínu a nafty (18. září 2000).

Finští autodopravci a automobilisté zahájili blokádu ropné rafinerie společnosti Fortum ležící asi 50 kilometrů východně od Helsinek. Seveřané se tak připojili k odeznívajícím protestům svých evropských kolegů proti vysokým cenám benzínu a nafty (18. září 2000).

Tisícovka traktorů přijela do centra Madridu před ministerstvo zemědělství a ministerstvo financí, 19. září 2000

Zhruba čtyřkilometrová kolona přibližně 200 nákladních aut a kamionů se plazila rychlostí deset až dvacet kilometrů v hodině po jedné z nejvytíženějších dopravních křižovatek v Německu, 19. září 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz