K přímé volbě zbývá ještě přijmout pravidla. Jinak hrozí hradní vakuum

  5:34aktualizováno  5:34
Přímá volba prezidenta sice prošla Senátem coby ústavní změna, pro její zavedení ještě ale schází jeden detail. Prováděcí zákon, který stanoví podrobnosti volby. Bez nich by paradoxně Václavu Klausovi skončil prezidentský mandát a nebylo by jak vybrat prezidenta nového.

Prováděcí zákon je ke schválení přímé volby nutný. Protože se ale našlo dost poslanců na ústavní změnu, bylo by zvláštní, kdyby měl prováděcí zákon narazit. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ať ale nemalujeme čerta na zeď - scénář, kdy politici schválí ústavní změnu a pak se zadrhnou na technických podrobnostech, je hodně divoký.

Proč to neprosadí Sněmovna sama?

Prováděcí zákon má charakter tzv. volebního zákona. Ten podle článku 40 české ústavy vyžaduje schválení jak Sněmovnou, tak Senátem. Tím se liší od "běžných" zákonů, v nichž Sněmovna může přetlačit odpor Senátu silou.

"Schválení ústavní změny znamená pro zákonodárce určitý pokyn. Pokud dáte dohromady třípětinovou většinu potřebnou pro změnu ústavy, předpokládá se, že dáte dohromady i tu prostou pro prováděcí zákon," řekl iDNES.cz k problematice ústavní právník Jan Kysela.

Dodal, že případný problém tohoto rázu nepamatuje ani z ústavních změn v jiných státech, teoreticky ale možný je.

Návrh prováděcího zákona zpracovalo ministerstvo vnitra a v úterý jej odeslalo k posouzení vládě. Norma má 79 paragrafů, v tom posledním říká, že začne platit k 1. říjnu. Tak, aby se stihla přímá volba, která proběhne v období od ledna do března  2013. V parlamentu se pak na stejném znění bude muset shodnout pravicová Sněmovna a levicový Senát.

Kdyby se tak nestalo, nastal by onen "divoký" scénář: Václavu Klausovi by skončilo druhé funkční období, ale protože by neexistovala přesná pravidla pro zvolení jeho nástupce, Pražský hrad by osiřel.

Pravomoci prezidenta by si pak rozdělili nejvyšší představitelé vlády a Sněmovny (při jejím rozpuštění Senátu). Při současném obsazení těchto funkcí by se Petr Nečas stal vrchním velitelem ozbrojených sil a měl by pravomoc vypsat volby, zatímco Miroslava Němcová by přijímala demisi vlády a jmenovala nového premiéra.

Někteří politici proto dokonce uvažovali o tom, že Senát dá pozměňovací návrh, kterým účinnost ústavní změny naváže na účinnost prováděcího zákona. "To ale může budit dojem, že se to pokoušíte nějakým dalším sofistikovaným způsobem shodit, takže to nakonec nedopadlo," řekl iDNES.cz právník Kysela.

Kandidáta z petice plné chyb má jít vyškrtnout

Prováděcí zákon stanovuje například to, v jakých dnech a hodinách jsou otevřeny volební místnosti, jak se na volbě podílejí jednotlivé úřady (ČSÚ, starostové, volební komise atd.) nebo jak se kontroluje správnost údajů na peticích. To je velmi důležité, protože prezidenta poprvé mohou navrhnout i lidé, pokud se jich pod něčí jméno podepíše padesát tisíc.

Jedna z variant, s nimiž vnitro počítá, je, že namátkově ověří 8 500 podpisů. Pokud u více než jednoho procenta z nich zjistí chyby, kontrolu zopakuje a při opětovně zjištěné chybovosti nad hranicí jednoho procenta kandidáta vyškrtne.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Poslanci odložili elektronickou neschopenku na rok 2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Elektronickou neschopenku, jako projekt prokazování pracovní neschopnosti kvůli nemoci, odložili poslanci na rok 2020....

Moci se vzít by pro nás znamenalo získat důstojnost, tvrdí gayové a lesby

Iniciativa Jsme fér slaví 1. máj jako svátek lásky a zamilovaných. Na pražském...

Poslanci budou ve středu rozhodovat o zákonu pro manželství osob stejného pohlaví. Rozhodnou, zda gayové a lesby budou...

Babiše mladšího by mohli vyslechnout Švýcaři, zamýšlí policisté

Premiér Andrej Babiš na konferenci o Libyi v Palermu (13. listopadu 2018)

Policie se řadu měsíců neúspěšně snaží vyslechnout syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelé se totiž...

Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?
Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?

Během září jste na eMimino.cz měli možnost zúčastnit se soutěže o vysavač Electrolux Pure D9. Tři výherkyně už mají nového pomocníka na úklid doma. Jak s ním jsou spokojené a doporučily by ho i vám?

Najdete na iDNES.cz