K předsednictví Senátu má nejblíž Pithart

Nejsilnější skupina senátorů, Čtyřkoalice, vybrala svého oficiálního kandidáta na post předsedy Senátu. Zvolili bývalého šéfa horní komory parlamentu Petra Pitharta. Sociální demokraté i ODS proti němu nevznesli zásadní námitky. Čtyřkoalice má nárok i na místo jednoho ze tří budoucích místopředsedů Senátu. Kandidátem Čtyřkoalice na funkci místopředsedy Senátu se stal bývalý předseda Unie svobody Jan Ruml.

Kdo je Petr Pithart

* Petr Pithart je ženatý, má syna a dceru.
* Narodil se 2. ledna 1941.
* Po studiu práv působil jako asistent na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde nyní
opět přednáší, a ve vědeckém týmu akademie věd pro reformu politického systému.
* V roce 1968 vystoupil z KSČ a musel proto z vědeckého pracoviště odejít. Prošel pak řadou povolání.
* Krátké období, kdy se vrátil k profesi právníka, ukončil podpis Charty 77.
* V letech 1990 až 1992 předsedal české vládě. Po rozpadu OF působil v Občanském hnutí. Loni se stal členem KDU-ČSL.
* Pithart Senátu předsedal od roku 1996 do prosince 1998, kdy ho v důsledku opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS vystřídala místopředsedkyně ODS Libuše Benešová. Zůstal však ve vedení Senátu jako jeho místopředseda s odpovědností za zahraniční styky.
* Svůj senátorský mandát obhájil v letošních volbách jako kandidát čtyřkoalice nominovaný KDU-ČSL. Na Chrudimsku se utkal se členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petrem Štěpánkem (ODS) a šéfem premiérových poradců Miroslavem Šloufem (ČSSD). Ve druhém, rozhodujícím kole předstihl Štěpánka téměř o 30 procent.

"Musíme umět lépe vysvětlovat, co děláme a proč to děláme. Nejsme ve středu zájmu médií z dobrých důvodů, neboť Senát zasedá v atmosféře klidu a kolegiality, neodehrávají se žádné scény, které by přitahovaly kamery. Proto musíme vynalézavěji a trpělivěji vysvětlovat, proč je Senát důležitý a co se mu daří napravit a vylepšit," uvedl Pithart, který věří, že věří, že na konci nadcházejících dvou let bude respekt k Senátu větší než dosud.

Zieleniec prohrál o jeden hlas
Zvolení Petra Pitharta předsedou Senátu provázely rozpaky. KDU-ČSL prosadila jeho nominaci i přes nesouhlas zbylých členů koalice - Unie svobody a ODA. Pithart nakonec uspěl až ve druhém kole a navíc nejtěsnější většinou, díky tomu, že odevzdal svůj hlas sám sobě.

Pithart má velké šance
Na Pithartovi se shodli senátoři na společném zasedání všech čtyř klubů. Každý z nich měl svého kandidáta: KDU-ČSL kromě Pitharta navrhovala také Zuzanu Roithovou, Unie svobody prosazovala Josefa Zieleniece a ODA Josefa Jařaba.

Je pravděpodobné, že Pithart bude šéfem Senátu zvolen.

Předseda sociálnědemokratických senátorů Zdeněk Vojíř řekl, že on i někteří
z jeho stranických kolegů považují Pitharta za nejpřijatelnějšího z kandidátů čtyřkoalice na funkci předsedy horní komory. Definitivní stanovisko k jednotlivým kandidátům do vedení Senátu však jeho klub vydá až příští týden.

Šéf senátorského klubu ODS Mirek Topolánek nevyloučil, že klub v této záležitosti
žádné stanovisko nepřijme. "Volbu Pitharta na funkci předsedy Senátu respektujeme", řekl. O tom, jak senátoři z ODS budou hlasovat při samotné volbě šéfa Senátu, se však nešířil.

Kandidáti na funkce v Senátu

Na předsedu: Petr Pithart

Na místopředsedy:

Jan Ruml (Čtyřkoalice)
  Přemysl Sobotka (ODS)
  Zdeněk Vojíř (ČSSD)






Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video