K novému Corsu se bude jezdit po nábřeží, rozhodli zastupitelé Plzně

  9:00aktualizováno  9:00
Z Denisova nábřeží v Plzni se stane rušná spojnice Americké třídy a křižovatky U Jána. Silnice bude příjezdovou trasou k novému obchodnímu komplexu s názvem Corso Americká. Ten chce už na začátku příštího roku začít stavět firma Amádeus poté, co zbourá kulturní dům Inwest. V roce 2013 by se mělo Corso otevírat.

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu kultury Inwest. | foto: Amadeus Real

Většina zastupitelů města ve čtvrtek zvedla ruku pro regulační podmínky k projektu. Rozhodli tím i o dopravním napojení budoucího areálu. V něm mají kromě obchodů vzniknout například i kanceláře, byty nebo sportoviště.

V důsledku výstavby komplexu vzroste nejenom dopravní zátěž nábřeží, ale také velmi frekventované Americké třídy. Silnici na Denisově nábřeží zřejmě bude nutné rozšířit a navíc se počítá se vznikem dvou nových jízdních pruhů na obří křižovatce U Jána.

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu...
Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu...
Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, které vznikne na místě Domu...

Studie budoucího centra Corso Americká

Paradox je, že radnice nechala Denisovo nábřeží v roce 2007 za 21 milionů rekonstruovat, aby podél řeky vznikla příjemná cesta pro pěší, cyklostezka i alej stromů.

Projekt komplexu Corso má ve městě mnoho odpůrců. Těm především vadí skutečnost, že v cenné oblasti centra města vznikne nové nákupní středisko. Kritici se obávají i toho, že se zhorší dopravní situace uprostřed města.

Radnice po rozruchu připravila regulační podmínky

Po rozruchu, který plán v Plzni vyvolal, připravila radnice regulační podmínky. Investor slíbil, že v objektu nebudou pouze obchody. Kromě nich se počítá s prostory pro kulturu nebo sport. Radnice si vyžádala také rozčlenění fasády, aby budova měla příjemnější vzhled.

Vadí vám, že na místě Inwestu vyroste další obchodní centrum?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. září 2011. Anketa je uzavřena.

vadí 1092
nevadí 328

Někteří kritici však pokládají podmínky za nedostatečné. "Podstatné je, že se místo jednoho Domu hrůzy u Radbuzy může postavit další Dům hrůzy u Radbuzy. Podmínky umožňují výstavbu monstra, které je násobně větší než ostatní dominanty u Wilsonova mostu," prohlásil zastupitel Vladimír Duchek (Pravá volba).

Náměstek primátora Petr Rund (ODS) regulační podmínky hájil. "Z monofunkční budovy jsme udělali polyfunkční objekt," argumentoval Rund.

Zástupce firmy Amádeus Jan Petřík se ohrazoval proti kritice projektu. "Slyšeli jsme, že je to monstrum, že je to ošklivá budova. To jsou argumenty neférové," uvedl Petřík.

Zastupitelé vybírali ze dvou možností

Zastupitelé si mohli vybrat ze dvou variant budoucího dopravního napojení centra. První počítala s tím, že by kvůli přístupu vznikla nová křižovatka Americké a Pařížské ulice, ale na Denisově nábřeží by zůstal dnešní zklidněný provoz. Druhá varianta naopak předpokládala, že se po nábřeží začne jezdit v obou směrech.

Námětek primátora Miloslav Šimák (ČSSD) prosazoval první variantu. "Nábřeží chceme využít pro pěší a cyklistickou dopravu," říkal.

Náměstek Petr Rund naopak chtěl variantu druhou a pokládal za nepřijatelné stavět novou křižovatku na Americké třídě s Pařížskou ulicí. "Komise pro dopravu byla pro druhou variantu," upozorňoval Rund. Pro variantu první se však vyslovila komise pro rozvoj města a i pracovní skupina odborníků, kteří připravovali k projektu regulační podmínky. Druhá varianta dostala při hlasování přednost.

Denisovo nábřeží v Plzni

Denisovo nábřeží v Plzni
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Nejvíce rtuti do ovzduší vypouštěla podle ekologů elektrárna v Počeradech

Elektrárna v Počeradech

Mezi deset elektráren, které vypouštějí do ovzduší nejvíce rtuti, patří sedm tepelných elektráren. Nejvíce jedovatého...

Mamba možná chovatelku vůbec neuštkla, řekl herpetolog v Rozstřelu

Herpetolog Tomáš Bublík v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (15. října 2018)

„Možná k žádnému uštknutí nedošlo,“ prohlásil herpetolog Tomáš Bublík v diskuzním pořadu Rozstřel. Právě on nakonec...

Olomoučtí vědci objevili na Borneu novou květinu, může zachránit pralesy

Hvězdnatka kelabitská - Thismia kelabitiana - nově objevená rostlina z Bornea,...

Je vysoká maximálně 18 centimetrů, má žlutý květ s límečkem, vyživuje se z houbových vláken v okolí a až dosud ji nikdo...Najdete na iDNES.cz