„Úplné jaderné odzbrojení USA a Ruska by bylo velkou chybou. Podle mě už nelze zabránit, aby o jaderné pumy usilovaly i další země,“ říká Petr Robejšek.

„Úplné jaderné odzbrojení USA a Ruska by bylo velkou chybou. Podle mě už nelze zabránit, aby o jaderné pumy usilovaly i další země,“ říká Petr Robejšek. | foto: Michal Růžička, MAFRA

K jadernému odzbrojení nutí USA i Rusko krize, míní politolog Robejšek

  • 9
Prezidenti USA a Ruska podepíší ve čtvrtek smlouvu o jaderném odzbrojení START. Podle předního odborníka na strategické otázky Petra Robejška obě mocnosti, které dohromady ovládají 95 procent všech jaderných zbraní světa, k dohodě přivádějí především nemalé ekonomické obtíže.

Mají mít tedy odpůrci zbrojení z krize radost?
Z ekonomické krize nemá radost nikdo. Fakt ale je, že USA i Rusko přivedly ke smlouvě o jaderném odzbrojení především nemalé ekonomické obtíže. Časy, kdy oba státy operovaly z pozice síly, jsou dávno pryč. Barack Obama nemá peníze a Čína mu vlastně nepřímo obsazuje zemi. Americký hegemoniální cyklus končí a prezident Obama se ten konec snaží co nejvíce oddálit. Je v obtížné situaci.

I po snížení počtů jaderných hlavic budou Rusko a USA hrát extraligu."

A Rusko? To nemá nic jiného než ty atomové zbraně a jinak samé problémy: především hypernezaměstnanost. Může sice uzavírat plynové kohouty, ale tohle platí jen na malé státy, jako je Česko, Slovensko či Polsko. Mocnostem může Moskva nabídnout jen ty rakety. Medveděvovi teče prostě hodně do bot a rakety mu v tom nepomohou.

Smlouva START je pro USA a Rusko hlavně ekonomickou úlevou?
A co jiného? Obě mocnosti musí šetřit. Údržba a modernizace jaderných zbraní vyčerpává i silnou ekonomiku USA. Rusové už teď propásli modernizaci jaderných zbraní - nemají na ni. A Obama v ní, jakkoliv jsou Američané dál než Rusové, nemůže pokračovat. I tak se ale oba státy mohou spolehlivě zničit několikrát.

I po snížení počtů jaderných hlavic a jejich nosičů budou tihle dva - na rozdíl od Číny či Severní Koreje - hrát "jadernou extraligu".

A jakou jadernou ligu hrají ostatní země, které vlastní atomové zbraně?
"Kopou" stěží okresní přebor. Obě mocnosti mohly ke snížení nesmyslně obrovských jaderných arzenálů přistoupit už dávno.

Obava ze ztráty kontroly nad jadernými zbraněmi či jejich zneužití je tedy ve smlouvě START až na druhém místě?
Na nějakém asi je, ale určitě ne na druhém. A možná ani na třetím, čtvrtém či pátém.

Může smlouva START motivovat Čínu nebo Izrael, aby i další státy snížily jaderné arzenály?
Nikdo - kromě Washingtonu a Moskvy - to neudělá. Jaderného programu se nevzdá ani Írán či Nigérie, které o sestrojení atomové bomby usilují. Pro tyto státy je získání atomové bomby otázkou prestiže, symbolu výjimečnosti. Jakkoliv budou pro ně jejich bomby nepoužitelné. Nanejvýše jako prostředek vydírání či nátlaku.

Rozumím dobře? Nehledě na jaderné odzbrojování by podle vás Rusko i USA měly mít nějaké jaderné zbraně, aby jimi odstrašovaly nevyzpytatelné režimy jako třeba Severní Korea, která atomovou pumu asi už má?
Úplné jaderné odzbrojení USA a Ruska by bylo velkou chybou. Podle mě už nelze zabránit, aby o jaderné pumy usilovaly i další země. Odstrašující jadernou silou se dá ale dosáhnout alespoň toho, že je nikdy nepoužijí.

Máme se připravit na novou spirálu jaderného zbrojení?
Ale ta už přece odstartovala. Jen mezi sebou tentokrát nesoutěží USA a Sovětský svaz. Tyhle dvě země už světem nevládnou.

Může Praha i s přispěním summitu získat punc města mezinárodní diplomacie?
Museli bychom mít stabilnější vládu s jasnou zahraniční a bezpečnostní politikou. Čeští politici se o zahraniční politiku nestarají, protože jí nerozumí. Jediní dva schopní ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a Saša Vondra měli až zoufale málo času. Zatím jsme šancemi jen mrhali - včetně předsednictví Evropské unii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video