Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Justice měla Hučína očistit výrazněji, rozhodl soud

  13:54aktualizováno  13:54
Ústavní soud částečně vyhověl stížnosti bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Bojovník proti komunismu si stěžoval, že ho soudy po roce 1989 plně neočistily od trestů, které dostal od komunistické justice.

Vladimír Hučín | foto: Radek Miča, MAFRA

Hučínova stížnost se týká takzvaných zbytkových trestů za činnost v 70. a 80. letech minulého století. Jde o tresty, na které se nevztahovala rehabilitace. V Hučínově případě konkrétně za útok na údajného agenta StB Antonína Mikeše, nedovolené ozbrojování a krádež lovecké pušky s optickým zaměřovačem.

Ústavní soud dospěl k názoru, že i fakt, že si Vladimír Hučín opatřoval zbraně, patřil do jeho oprávněného boje proti komunismu. "Tyto činy, pro které byl odsouzen a nebyl dosud rehabilitován, lze považovat za související s jeho odporem proti komunistickému režimu," řekl soudce Ústavního soudu Stanislav Balík.

Z rozhodnutí plyne, že Hučín má šanci na rehabilitaci i za nedovolené ozbrojování, které souviselo s jeho bojem proti bývalému režimu. "Když chtěl někdo verbální odpor, stačila mu ústa, ale kdo chtěl ozbrojený, musel se zmocnit zbraní," řekl Vladimír Hučín, který byl výrokem soudu velmi potěšen.

Rozhodnutí znamená, že Nejvyšší soud bude muset rozhodnout znovu a řídit se názorem Ústavního soudu.

Hučín požaduje plnou rehabilitaci. Tyto činy měly podle něj přímou souvislost s dalšími protikomunistickými aktivitami, za které už byl rehabilitován. Odvolává se na zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Rehabilitován už byl v případě tisku a roznášení protisovětských letáků a verbálních útoků na Lidové milice.

S těmito aktivitami podle něj přímo souvisely i další činy. Hučín tvrdí, že si zbraně opatřoval jen proto, aby se mohl bránit proti případnému útoku tajné policie nebo Lidových milicí. Loveckou kulovnicí chtěl údajně poškodit sochu Klementa Gottwalda.

Podle Krajského soudu v Ostravě a Nejvyššího soudu ale přímá souvislost mezi rehabilitovanými a nerehabilitovanými trestnými činy neexistuje, a tak dosud zůstávají v platnosti Hučínovy zbytkové tresty.

Hučín stál před soudem i kvůli své činnosti v 90. letech. Letos v lednu jej přerovský soud zprostil obžaloby za údajné podněcování levicového extremismu. Obžaloba se ale odvolala.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz