Český premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) se zdraví s šéfem Evropské komise Jean-Clausem Junckerem na summitu v Bruselu (19. února 2016) | foto: Reuters

Slova, že EU nemá s Čechy jednat jako s hadrem, vystřídala podpora Junckerovi

  • 335
Výzvu k rezignaci šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera čeští poslanci nepřijali. Chtěli to poslanci ODS, KSČM a Úsvitu, ale přidalo se k nim jen pět sociálních demokratů, přestože původně rezignaci Junckera po britském referendu o odchodu z EU původně požadoval i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

„Je symbolem bruselského zla a arogance,“ řekl na Junckerovu adresu lídr opoziční strany Úsvit - Národní koalice Miroslav Lidinský. Obdobně kriticky na Junckerovu adresu vystupovali politici ODS. Situace se ale změnila, když se za Junckera postavil český premiér Bohuslav Sobotka.

„V tuto chvíli by bylo nešťastné pouštět se do nějakých personálních bitev,“ řekl Sobotka po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. A za Junckera se pak postavili poslanci stran vládní koalice, až na pětici sociálních demokratů - Richarda Dolejše, Jaroslava Foldynu, Jiřího Koskubu, Jeronýma Tejce a Ladislava Velebného.

Na tom, že předseda Evropské komise je zodpovědný za brexit a měl by odstoupit, se přitom v neděli v České televizi shodli europoslanec Jan Zahradil z ODS a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD (více zde). Zaorálek se aktuálního hlasování ve Sněmovně nezúčastnil.

Úsvit i v reakci na výsledek britského referenda, v němž 51,9 procenta občanů Velké Británie podpořilo odchod země z Evropské unie, navrhoval, aby se i česká Sněmovna zabývala zákonem, který by umožnil vypsání referenda o odchodu České republiky z EU. „Chceme se vrátit do stavu před Lisabonskou smlouvu. Nesmí se s námi zacházet jako s kusem hadru,“ řekl Černoch. Ani v tom strana neuspěla.

Rezignaci Junckera žádala konzervativní frakce europarlamentu

Rezignaci Junckera v úterý na mimořádném zasedání Evropského parlamentu navrhla i konzervativní frakce, v níž jsou i europoslanci zvolení za ODS. „Juncker ztělesňuje selhání Evropské unie, je jedním z hlavních viníků toho, že unii opouští jeden z jejích nejúspěšnějších členů, a rozhodně není schopen zajistit potřebné reformy EU,“ prohlásili v Bruselu Zahradil a další europoslanec za ODS Evžen Tošenovský.

28.června 2016 v 12:10, příspěvek archivován: 28.června 2016 v 12:37

Jeden den řekne L.Zaorálek, že Juncker musí odejít, druhý den B.Sobotka, že to není dobrý krok. Česká zahr.pol. v praxi,takto nic neprosadí.

„Nepředpokládám, že bychom podporovali prázdná gesta,“ odmítl už předem výzvu k Junckerově rezignaci šéf poslanců TOP 09 František Laudát. Argumentoval tím, že šéf Evropské komise má i podporu německé kancléřky Angely Merkelové. Proti výzvě Sněmovny, aby odešel Juncker z čela Evropské komise, se pro iDNES.cz postavil i vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Krátce po brexitu jsme byli svědky náhlé proměny mnoha politiků. Mávnutím kouzelného proutku se z nich stali největší zastánci reformy Evropské unie. Slyšeli jsme od nich slova o „nutnosti reformy EU, o návratu k potřebám občanů, či o tom, že předseda Evropské komise Juncker není mužem na svém místě. Dnes se ukázalo, že to byly jen řeči,“ posteskl si šéf ODS Fiala nad tím, že Junckera podržela koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL a TOP 09.

Sobotka vystoupí před poslanci kvůli brexitu ve čtvrtek

Ve čtvrtek v podvečer čeká Sněmovnu vystoupení českého premiéra Bohuslava Sobotky k pozici české vlády po britském referendu. „Ano, ve čtvrtek v 18 hodin,“ sdělil iDNES.cz místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z hnutí Starostové a nezávislí a potvrdil to i šéf Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. Čtvrtek je první možný termín po návratu premiéra Sobotky ze summitu Evropské unie v Bruselu.

Přání vystoupit k poslancům projevil přitom sám premiér. „Chtěl bych do konce tohoto týdne vystoupit v Poslanecké sněmovně a informovat o situaci v EU po brexitu a pozici české vlády,“ napsal předseda vlády na Twitteru.

Juncker si v úterý dělal legraci z Nigela Farage, podporovatele brexitu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue