Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu pronesl projev o stavu...

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu pronesl projev o stavu Evropské unie (14. září 2016) | foto: Reuters

Společná obrana i povinná registrace při vstupu do EU, navrhuje Juncker

  • 359
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu přednesl projev o stavu Evropské unie. Navrhl zdvojnásobit nynější investiční plán EU. V souvislosti s uprchlickou krizí chce zavést povinnou registraci pro každého, kdo přicestuje do Unie. Evropa by podle Junckera měla mít společný systém obrany.

Podle Junckera je potřeba společné evropské velitelství a práce směrem ke společné vojenské síle, která by se doplňovala se Severoatlantickou aliancí. Větší evropská obranná síla však podle něj neznamená méně transatlantické solidarity (celý projev Junckera v angličtině najdete zde).

„Už dál nemůžeme záviset na silách členských zemí. Musíme zajistit obranu našich zájmů společně,“ prohlásil předseda unijní exekutivy. V posledních deseti letech EU zorganizovala přes tři desítky vojenských a civilních misí. „Ale nemáme trvalé struktury a bez nich nejsme schopni pracovat efektivně. Musíme mít evropské velitelství,“ prohlásil Juncker.

Juncker si zachraňuje kůži, pod palbou kritiky se přimkl k Merkelové

Propojení evropských vojenských zdrojů je podle něj oprávněné. Nedostatečná spolupráce v této oblasti totiž znamená ztráty mezi 20 až 100 miliardami eur ročně, upozornil Juncker. Evropský obranný průmysl a výzkum a inovace v této oblasti chce proto komise podpořit prostřednictvím nového Evropského obraného fondu, který by měl vzniknout ještě do konce letošního roku.

Juncker se vrátil také k uprchlické krizi. „Budeme velmi přísní ohledně toho, kdo se může dostat přes hranice. Každý, kdo bude přijíždět do EU, či ji bude opouštět, bude registrován,“ slíbil Juncker. Zaznamenáváno podle něj bude automaticky datum i důvod cesty a bude tak možné určit, kdo má na cestu právo ještě před tím, než dotyčný na evropské území dorazí. Posílena má být policejní agentura Europol tak, aby mohla lépe pomáhat s výměnou informací.

Juncker ve Štrasburku vystoupil s projevem o stavu EU jen dva dny před neformální schůzkou šéfů států a vlád sedmadvaceti zemí Unie, kteří chtějí v Bratislavě hovořit o budoucnosti bloku.

Spravedlivé přerozdělování běženců je zásadní, řekl šéf EK

Nynější slovenské předsednictví EU šéf komise vyzval, aby pomohlo překonat rozdíly mezi těmi, kdo jsou zdrženliví vůči integraci uprchlíků ve svých společnostech a těmi, kdo si stejně jako on myslí, že spravedlivý podíl všech členů EU na přerozdělování běženců je zásadní.

Juncker také vyzval k rychlé akci Řecka i EU jako celku k ochraně těch dětí mezi běženci, které nikdo nedoprovází.

Evropa se podle šéfa komise musí dokázat bránit zvnějšku i zevnitř. Juncker připomněl, že v loňském roce se v EU odehrálo 14 teroristických útoků. „Musíme teroristům ukázat, že jejich útok na naše hodnoty nemá naději na úspěch,“ prohlásil šéf komise. Evropská tolerance ale nesmí jít na úkor bezpečnosti.

Společná evropská pohraniční a pobřežní stráž by proto podle Junckera měla začít plně pracovat už v říjnu a ne až na konci roku, jak bylo původně plánováno. Na bulharských hranicích by podle něj mělo být rozmístěno dodatečných 200 pohraničníků s pěti desítkami kusů techniky

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video