Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Julínek ukázal reformu, pacienti mají platit

  10:41aktualizováno  16:05
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek představil svou "revoluci" ve zdravotnictví. Mimo jiné potvrdil, že pacienti budou platit regulační poplatky. Podle něj zdravotní systém reformu potřebuje. Jeho předchůdce, poslanec David Rath, naopak namítá, že systém je v nejlepší kondici.

Ministr Julínek chce provést největší změny v českém zdravotnictví za poslední léta. Zatím není jisté, že se mu to opravdu podaří. | foto: Petr LemberkMF DNES


Šedesát korun za recept. Třicet korun za návštěvu u lékaře. Šedesát korun za den v nemocnici. Devadesát korun za návštěvu pohotovosti. To jsou první čísla, která zveřejnil ministr Julínek na dosud největší prezentaci reformy zdravotnictví.

Pro vážněji nemocné pacienty by existoval roční limit, kdy by už nemuseli platit ze svého. Tento limit by byl 5000 korun, ovšem nebyly by do něj zahrnuty poplatky za návštěvu pohotovosti a za hospitalizaci. 

Poplatky nebudou lidé platit za preventivní prohlídky, hemodialýzu, laboratorní a diagnostická vyšetření a vyšetření krve, krevní plazmy a kostní dřeně. Poplatky se nebudou týkat ani dětí do tří let a lidí, kterým soud nařídil ochrannou léčbu či jsou v karanténě kvůli infekci.

Reformu musí schválit poslanci
Jiná cesta podle Julínka není. "Jinak nám hrozí, že ve zdravotním systému bude chybět v roce 2015 třicet miliard korun. Politici si musí sednout ke kulatému stolu a domluvit se," prohlásil ministr.

Zároveň sdělil, že poslanci by mohli jeho návrhy dostat nejpozději v červnu. Ještě v dubnu je bude projednávat vláda, takže nejsou vyloučeny změny. "Zatím jsem ale vážnější výhrady neslyšel. Čekají nás spíše jednání s opozicí," poznamenal ministr. 

Češi chodí často k lékaři a polykají moc prášků
On i jeho další spolupracovníci si při prezentaci dávají pozor na to, aby nemluvili ani tak o poplatcích, jako spíše o nutnosti radikálních změn.

"Poplatky jsou pouze střípek. Budou následovat kroky, které jsou ještě důležitější," konstatoval Julínek.

Zároveň se snaží se svými náměstky dokázat, že financování českého zdravotnictví je špatné, ve srovnání s Evropskou unií zastaralé a lidmi zneužívané.

"Česká republika například vede v počtu návštěv u lékaře, je to nejvyšší počet v zemích Evropské unie. Stejně tak roste počet dnů, kdy jsou pacienti hospitalizováni, velmi se rovněž plýtvá léky. Také užívání léků je nadměrné, průměrný český senior užívá až devět léků, čímž ohrožuje svůj život," upozorňoval náměstek ministra Pavel Hroboň.

"Česká republika nyní 'pouze' dohání ostatní státy EU, kde změny proběhly a vyplatily se," připojil se další náměstek Marek Šnajdr.

Ministr Julínek tvrdí, že všechny změny povedou k lepším službám pro pacienty. Mezi několika změnami například jmenoval lepší činnost zdravotních pojišťoven, kvalitnější záchranku, více lékařů v oborech, kde nyní chybějí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz