Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Julínek odhalil další léky pro české zdravotnictví

  15:44aktualizováno  17:02
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek představil balík sedmi zákonů, kterými chce reformovat české zdravotnictví. Zákony slibují možnost si připlatit za lepší služby, rychlejší dojezd sanitek či výběr typu pojistky. Normy by mohly platit od ledna 2009.

Změny ve zdravotnictví má doplnit slogan „Zdravotní péče na míru” | foto: Petr LemberkMF DNES

Tři normy mají změnit péči a tři zdravotní pojištění. Sedmý zákon upravuje vznik univerzitních nemocnic a výzkumu a vzdělávání. Balík slibuje, že získají všichni - pacienti, nemocnice, lékaři i zdravotní pojišťovny.

Návrhy jsou podle ministra "odolné proti rozmarům politiků". Systém by podle něj měl "víc respektovat individualitu a potřeby člověka, aby si mohl konečně v našem zdravotnictví vybrat".

Julínek si od univerzitních center slibuje i zkvalitnění přípravy lékařů a lepší využití peněz na léčení.

"Z pohledu pacienta bych chtěl zdůraznit, že pro toho, kdo nebude chtít, se od ledna 2009 vůbec nic nezmění. Naopak pro toho, kdo bude chtít, se otevře širší pole výběru, širší pole působnosti, bude si moci vybrat určité druhy pojistných produktů, získá více informací od pojišťoven i zařízení," upřesnil ministrův náměstek Pavel Hroboň.

Rozsah služeb se nemění, budou kvalitnější
Zákony, které mají zdravotnictví zásadně proměnit, zahrnují oblast poskytování zdravotní péče, veřejného zdravotního pojištění a univerzitních nemocnic. Podle Hroboně je pro občany především důležité to, že dostanou záruku dostupnosti zdravotní péče.

Zákon o zdravotním pojištění ale definuje nejen to, co je z pojištění každému hrazeno, ale poprvé i to, do kdy a kde musí péči pacient dostat. Zodpovědnost za dostupnost péče budou mít zdravotní pojišťovny. Všem zdravotnickým zařízením zajišťuje prý i stejné postavení.

Dva druhy pojistného sníží náklady pacientů
První část reformního balíku definuje práva pacientů a umožňuje jejich vymahatelnost. Návrhy zákonů o zdravotním pojištění by měly stanovit rozsah péče, která se bude z veřejného pojištění hradit. Lidé si například budou moci připlatit za nadstandardní výkony či vybrat typ pojistky.

Pojišťovny budou moci nabízet dva různé typy pojistek. Jedna bude založena na řízené péči, když se pacient dobrovolně rozhodne, že omezí svůj výběr zdravotnických zařízení a lékařů a půjde tam, kam mu doporučí jeho pojišťovna. Případně přijme povinnost, že bude nejprve vše konzultovat se svým praktikem. Za to mu pojišťovna nabídne výhody, včetně finančních.

Pojišťovny zároveň dostanou větší pravomoc, aby peníze, a tím i pacienty, přesouvaly k těm zařízením, která poskytují kvalitnější péči a za rozumnou cenu.

Druhou možností, pro niž se lidé budou moci rozhodnout, je platba menšího procenta z ceny zdravotního výkonu. "Podobně jako u automobilu se člověk rozhodne, že zaplatí drobné procento z ceny zákroku, za to mu pojišťovna nabídne určité výhody, včetně finančního plnění, takže to pro něj nakonec dopadne výhodně," shrnul Hroboň.

Zlepší se síť sanitek, přijedou k pacientovi rychleji
Zákon o záchranné službě kromě financování zlepšuje dobu dojezdů sanitek a garantuje dostupnost pomoci v celé zemi. Vzniknout by mělo dvacet nových výjezdových stanic, které by pokryly "bílá místa".

Dojezdové časy jsou nyní stanoveny na 15 minut, v řadě míst ale je nemožné je dodržet. Nově budou stanoveny od pěti do 20 minut.

Další zákon by měl zajistit kontrolu či včasnost plateb zdravotníkům. Na zdravotní pojišťovny bude dohlížet úřad nezávislý na ministerstvu.

Ministerstvo zdravotnictví také zamýšlí převést fakultní nemocnice na nemocnice univerzitní a z příspěvkových organizací učinit akciové společnosti. Podle náměstkyně ministra Markéty Hellerové by se ale mělo jednat o neziskové subjekty, které by veškerý zisk vracely zpět do péče.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz