Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Julínek: Lékař u sebe musí mít drobné

  11:12aktualizováno  11:12
Ministra Tomáše Julínka (ODS) čeká vysvětlování, co reforma ve zdravotnictví vlastně znamená. Zavádí se například poplatek 30 korun za návštěvu lékaře. Nepůjde-li o život, může doktor pacienta bez peněz odmítnout, říká Julínek. Kvůli rozměňování si také lékaři musí připravit drobné.

Polovina návštěv u lékaře je zbytečná, říká ministr Julínek. | foto: Petr LemberkMF DNES

popisek ČTĚTE TAKÉ:
Změny zdravotnictví přináší zmatky

Na kolik nás od ledna přijde jedna angína? Jen na 30 korun za první návštěvu ordinace, nebo zaplatím i za to, že pak přijdu na kontrolu?
Každá návštěva se platí, takže i kontrola.

To se možná budou někteří lidé kontrolám vyhýbat, ne?
Ona taky polovina kontrol je zbytečná. Některé kontroly vyvolané jak pacienty, tak lékaři nemají valný smysl.

Takže teď má lékař říct: Přijďte se ukázat, jen když se po dobrání léků nebudete cítit dobře?
U některých onemocnění je potřeba, aby kontrola proběhla, u mnohých ne. Když se někomu zahojí rána a vše je v pořádku, tak co bude ukazovat doktorovi? Že je to zahojené? Navíc by ta třicetikoruna mohla omezit zdvojování kontrol, napřed ke specialistovi do ambulance, pak ještě k praktickému lékaři.

Mohu obejít praktického lékaře a jít rovnou do nemocnice ke specialistovi?
Ano. V určitých případech.

Takže s bolavou nohou můžu dokulhat rovnou k ortopedovi do nemocnice, a tím pádem nezaplatím třicet korun za návštěvu ordinace?
To tenhle zákon vůbec neřešil a ty současné to dovolují. V tom se nic nemění.

popisek INFOGRAFIKA:
Kolik od ledna připlatíte

Známý obrázek z čekáren: shluk lidí, kteří si jdou jen pro recept. Dostanou ho přes dveře. Ti také zaplatí poplatek za návštěvu ?
To, co popisujete, není správná medicínská praxe. Vydání receptu by se nikdy nemělo obejít bez krátkého kontrolního vyšetření.

Ale když jde o lidi, kteří berou už pár let stejný lék, například na vysoký tlak?
Návštěvy jen kvůli tomu, že lidem došla zásoba léčiv a jejich pan doktor předpokládá, že je budou brát dlouhodobě, nebudou nutné. Vyřeší je institut opakovaného receptu, který bude platit k 1. lednu 2008.

To budou pacienti chodit na jeden recept do lékárny vícekrát?
Ano. Půjdou rovnou do lékárny, budou mít na receptu vyznačeno, jak dlouho se bude opakovat platnost receptu. Ovšem při běžné terapii například kardiaků by stejně každé předepsání receptu mělo být spojeno aspoň s minimální kontrolou.

peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
Vše o reformě najdete zde

Proč jste odpustili poplatky za návštěvu lékaře jen chronicky nemocným dětem a ne všem pacientům s chronickým onemocněním?
S chronicky nemocným dítětem rodiče permanentně chodí k lékaři, musí se mu obvykle i víc věnovat. Takže to souvisí i se sociální situací rodiny. Musíme je chránit celkově a v prvé řadě. Pro skupinu lidí, kteří k lékaři musí opravdu často, jsme zavedli hranici pěti tisíc korun.

Víc by člověk za návštěvy ordinací a za doplatky na lécích za rok zaplatit neměl. Jak zjistím, že už jsem těch pět tisíc překročila?
To je povinnost pojišťovny, aby vás uvědomila, že máte přeplatek a že vám to vrací.

Budou se poplatky zvyšovat úměrně k inflaci, nebo zůstanou pořád na třiceti korunách?
Zatím s tím nepočítáme. V roce 2009 bychom měli mít i jiné nástroje, aby se zabránilo nadužívání zdravotní péče. V některých oblastech už poplatek nemusí být potřeba, mohl by být tedy i zrušen.

Co když přijde rodič a řekne: Já těch třicet korun nemám a děcku teče z nosu... Musí ho lékař ošetřit
Lékař má už teď podle zákona za určitých okolností možnost pacienta odmítnout. Pokud někomu teče z nosu, tak nejde o život a je dost času, aby si někde těch 30 korun sehnal.

Ale kdyby se dítě svíjelo v křeči...
Pak nemůže podmiňovat vyšetření poplatkem a musí ho ošetřit. Ale z pacienta se stává dlužník. S takovými případy se dá počítat, ale všechny zkušenosti z ciziny ukazují, že počet dlužníků je minimální.

Jak lékař dluhy vymůže?
Dluhy může lékař vymáhat podle zákona jako kdokoliv jiný jakékoliv jiné dluhy.

Lékařům vybrané poplatky přidají na příjmu. Stejně se zlobí, připadá jim nedůstojné vybírat drobné.
Tomu jsem se podivoval – že lékaři mají tendenci odmítnout další příjem, protože je to bude stát nějakou námahu. Samozřejmě musí vyplňovat výkazy a to se jim nelíbí. Navíc by chtěli, aby byl poplatek vyšší než třicet korun. Ale ono to ve výsledku není zase tak málo peněz.

Ale představte si tu situaci v ordinaci: pacient vytáhne tisícovku, nemá drobné, sestra nemá, lékař nemá, pacient běží do trafiky si rozměnit... Je to trochu legrační.
Lékař přece prodává služby. Musí se na to připravit. I trafikant nebo holič, snad se tím lékařů nedotknu, si připraví na první tři tisícovky drobné. Vždyť to umí každý.

Nadává vám za změny někdo – pacienti či lékaři?Zrovna ve čtvrtek jsme s kolegy konstatovali, že reakce jsou jen neutrální či pozitivní. Spíš se začínají množit dotazy, jak to vlastně bude.

Ano, laik má ve změnách dost zmatek. Budete to všechno ještě nějak vysvětlovat?
Jistě, chystáme informační kampaň. Každý člověk se před 1. lednem 2008 dozví, co pro něj reforma zdravotnictví znamená. A taky se dozví víc o svých právech, občané si je moc neuvědomují.

Jaká práva máte například na mysli? Že k nim musí být lékař slušný a má jim vše trpělivě vysvětlovat
Například. Ale i to, že se mohou pacienti víc ptát a víc žádat. Když zjistí, že existuje lék na jejich nemoc s nižším doplatkem, a lékař jim předepisuje jiný s doplatkem vyšším, mohou se pana doktora zeptat, zda jim ho nepředepisuje pouze ze stereotypu. Mnohdy lékař upřednostňuje určitý lék, a přitom je to jedno a mohl by předepsat jiný.

A jak reformu vysvětlujete lékařům? Ti už všechny změny chápou?
Jednáme s lékařskými asociacemi, které ty informace pošlou dál k lékařům.

Takže žádní rozrušení lidé vám nechodí bouchat na dveře ministerstva?
Sem tam se objeví zlý dopis, ale většinou z něj čiší totální nenávist k politikovi. Ale jinak mi nikdo nenadává.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz