Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Julínek chce platby za lékaře i od dětí a důchodců

  12:50aktualizováno  12:50
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) neuvažuje o tom, že by od placení poplatků u lékaře měly být osvobozeny některé skupiny pacientů. Poplatky za recept, návštěvu lékaře, den pobytu v nemocnici či ošetření na pohotovosti by tak platili důchodci i děti.

Češi se svými patnácti návštěvami u lékaře ročně řadí na špičku mezi zeměmi Evropské unie. | foto: Petr LemberkMF DNES

"V parlamentu budu trvat na tom, aby systémově platili poplatky všichni," řekl ministr. Vyloučit některou skupinu z placení není prý ta nejlepší cesta k tomu, aby opatření bylo funkční.

Maximálně je ochoten zrušit poplatky u dětí, které k lékařům doprovázejí rodiče, navíc děti nevyžadují návštěvy lékaře zbytečně.

U seniorů by náhrady na poplatky kompenzoval sociální systém. "Tam by vynětí z plateb nebylo efektivní, protože je to velká skupina, která chodí k lékaři často, a ne vždy úplně účelně," řekl.

Zamezit plýtvání
Pacienti by podle Julínka měli dávat 20 korun za recept a 50 korun za návštěvu lékaře, za den pobytu v nemocnici a za ošetření na pohotovosti. U léků stanovil rámcový limit 3 000 korun ročně, zbytek by hradily pojišťovny.

Podle odhadu pojišťoven by ušetřily i ony - poplatky by jim díky omezení zbytečné péče mohly uspořit ročně šest až sedm miliard.

Ministerstvo tak chce zamezit plýtvání s penězi a zneužívání zdravotních služeb. Zdravotnictví totiž spotřebuje kolem 200 miliard korun ročně. Češi se svými patnácti návštěvami u lékaře ročně řadí na špičku mezi zeměmi Evropské unie.

Pomůže Melčák s Pohankou?
Ministr Julínek počítá s tím, že bude muset o prosazení záměru svést v parlamentu tvrdý boj. Opozice bude určitě proti, Julínek však věří, že se mu pro návrh podaří získat chybějící hlasy.

Jazýčkem na vahách tedy budou zřejmě bývalí členové ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák. Kdyby při hlasování ve Sněmovně chyběli, mají změny šanci na schválení.

Poplatky za recepty a návštěvu lékaře jsou součástí širší reformy, kterou ministr představil v pondělí. - více zde

Julínek v ní počítá i s přeměnou pojišťoven na akciové společnosti, které by si vzájemně konkurovaly a musely by se tak chovat efektivně a hospodárně. Když to může fungovat u stavebního spoření, kde soukromé firmy také spravují peníze, které do nich vkládá stát, proč by to nešlo ve zdravotnictví? ptá se.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz