Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jugoslávský válečný zločinec byl při zatýkaní zabit

  17:19aktualizováno  17:19
Bosenský Srb Janko Janjič, hledaný Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, byl v noci na pátek zabit při pokusu o jeho zatčení. Ve chvíli, kdy se ho příslušníci jednotek SFOR snažili zatknout, Janjič odpálil ruční granát, který jej zabil. Při výbuchu byli zraněni členové Janjičovy rodiny a čtyři němečtí vojáci, z toho dva těžce.

Zprávy NATO ohledně Janjičova zatčení se liší od informací bosenské policie
NATO ve svém komuniké uvedlo, že vojáci SFOR při operaci nepoužili zbraně.

Podle informací bosenské policie, kterou citovala agentura AFP, však byl Janjič "s největší pravděpodobností" zabit při přestřelce, která se rozpoutala při pokusu o jeho zatčení. Přestřelka prý trvala 50 minut.

Janjič: za pět tisíc marek vám řeknu, jak jsem jim vylupoval oči
Janjič, známý pod přezdívkou Tuta, byl haagským tribunálem obviněn z válečných zločinů, jichž se dopustil od dubna 1992 do února 1993 v Bosně. V té době byl zástupcem velitele vojenské policie ve Foče. Tribunál jej obviňuje z účasti na mučení a znásilňování mnoha bosenských Muslimek.

V roce 1997 řekl Janjič reportérovi CBS před skrytou kamerou, že je ochoten vypovídat o svých válečných zločinech. “Jo, za pět tisíc marek vám to klidně všechno řeknu. Jak jsem jim podřezával krky, zabíjel je, jak jsem jim doloval oči z důlků…a můžete mě klidně natáčet,” řekl, aniž by věděl, že už natáčen je - skrytou kamerou.

Muslimská komise pro pohřešované osoby oznámila, že bosenští experti exhumovali za poslední tři dny celkem 118 těl Muslimů zabitých v roce 1992 a uložených v masových hrobech ve dvou lokalitách poblíž bosenských měst Žepa a Prijedor.

Bosenští Srbové za války Muslimy ukřižovávali
Z masového hrobu objeveného poblíž východobosenského města Žepa bylo exhumováno 83 těl. Jde pravděpodobně o Muslimy z města Visegrad ležícího poblíž hranic se Srbskem.

Oběti byly pravděpodobně zabity ve svých domovech a pak vhozeny do řeky Drina. Těla plavala po řece asi 25 kilometrů k muslimskému městu Žepa, kde je obyvatelé města vylovili a uložili do masových hrobů.

Při exhumaci byly v tělech nalezeny velké hřebíky, které potvrzují některá svědectví, že oběti byly nejprve ukřižovány na dveřích svých domovů nebo na plotech před tím, než byly vhozeny do řeky.

Z masového hrobu poblíž Srby ovládaného města Prijedor v severozápadní Bosně exhumovali experti dalších 35 těl. "Všechni byli zabiti v roce 1992. Mezi těly byla i nejstarší oběť války,102letý Hanka Alič z nedalekého Kazaracu," řekl Jasmin Odobasič z muslimské komise pro pohřešované osoby.

Práce na obou masových hrobech stále pokračují, neboť se předpokládá, že zde budou objevena ještě další těla.

Z dob bosenské války se stále pohřešuje 20 tisíc lidí
Během bosenské války v letech 1992-1995 bylo zabito více než 200 tisíc lidí, dalších 20 tisíc je stále pohřešováno. Více než 90 procent z nich byli bosenští Muslimové.

Balkán má před sebou ještě hodně dlouhou cestu, aby se vzpamatoval z válečných hrůz, které jím zmítaly většinu devadesátých let. Ačkoli někteří z dlouhého seznamu válečných zločinců už stáli před Haagským tribunálem a byli odsouzeni, jako například bosensko-srbský generál Radislav Krstič či předák bosenských Srbů Momčilol Krajišnik, řada válečných zločinců je stále na svobodě.

Otazníky nad vyrovnáním se s minulostí, Koštunica Miloševiče nevydá
Nový prezident Jugoslávie Vojislav Koštunica odmítl vydat Slobodana Miloševiče soudnímu tribunálu v Haagu. Zamhouřila nad tím oko jak EU, když v pondělí zrušila hospodářské sankce proti Jugoslávii, tak samotný haagský tribunál, který se rozhodl dát Koštunicovi trochu času. Mnozí z jugoslávských opozičních předáků jsou nacionalistického ražení či mají za sebou kus nacionalistické minulosti včetně samotného prezidenta. Právě vyrovnání se s minulostí by ale měl být, podle mnohých pozorovatelů, ten první, nejzákladnější krok na nové cestě k demokracii.

Bosenský Srb Janko Janjič, hledaný Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, na plakátě společně s dalšími hledanými válečnými zločinci. Janjič byl v noci na 13.10.2000 zabit při pokusu o jeho zatčení vojáky SFOR poté, co odpálil ruční granát. (13.10.2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...Najdete na iDNES.cz