Jugoslávie přestala po 73 letech existovat

  20:05aktualizováno  20:05
Bělehrad - Jugoslávie zanikla. Poslanci obou komor svazového parlamentu v Bělehrad schválili chartu nového státu Srbsko a Černá Hora, který nahradí dosavadní Jugoslávskou svazovou republiku. Dokument už v minulých měsících schválily zákonodárné sbory obou republik.

S vyhlášením nového státu, o němž bylo rozhodnuto večer v přítomnosti diplomatického sboru, přestane oficiálně existovat název Jugoslávie. Na mapách se objeví staronové soustátí, jehož jméno bude obsahovat názvy obou republik. Pojem Jugoslávie zůstane už jen v učebnicích dějepisu.

V horní komoře federálního parlamentu, v Radě republik, hlasovalo pro ústavní chartu nového státního útvaru 26 poslanců a sedm jich bylo proti. V Dolní komoře, v Radě občanů, ústavní chartu schválilo 84 poslanců a 31 ji odmítlo.

V novém státě budou vztahy mezi oběma republikami značně volnější než ve federaci. Více než desetimilionové Srbsko a Černá Hora s šesti sty osmdesáti tisíci obyvateli budou mít v soustátí rovnoprávné postavení.

Centrální orgány budou mít pravomoci pouze v oblasti zahraniční politiky, zahraničního obchodu a obrany. Soustátí nebude mít ani společnou měnu.

Administrativním centrem země bude srbská metropole Bělehrad, která bude sídlem vlády a parlamentu, ale některé společné instituce jako nejvyšší soud budou v hlavním městě Černé Hory Podgorici.

Zachování společného státu je klíčovou podmínkou jeho přijetí do Rady Evropy, což je první etapa na cestě do Evropské unie.

Podle EU zachování Srbska a Černé Hory v jednom státě má velký vliv na udržení křehké stability na Balkáně, poznamenaném řadou ozbrojených konfliktů.

Nynější srbsko-černohorská Jugoslávie vznikla v dubnu 1992, když se během krvavých válek rozpadala tehdejší federace šesti republik (Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Černá Hora).

Přijetí ústavní charty a prováděcího zákona k chartě federálním parlamentem je poslední etapou úporných devítiměsíčních diskusí mezi srbskými a černohorskými představiteli o podobě nového státu.

K jeho vzniku dala podnět EU a po složitých rozhovorech vedených evropským emisarem Javierem Solanou zástupci federace, Srbska, Černé Hory a EU podepsali dohodu o přeměně federace ve volnější svazek loni v březnu.

Podle dohody mají součástí Srbska zůstat i problematické oblasti Vojvodina a Kosovo. Kosovští Albánci se s tím nehodlají smířit. V regionálním parlamentu v Prištině včera přišli albánští poslanci s iniciativou, která má vést ke schválení deklarace nezávislosti Kosova.

Znalci balkánské problematiky nedávají novému státu příliš velkou šanci na přežití. Vždyť v obou republikách zůstává možnost po třech letech dalšího soužití vyvolat referendum o nezávislosti.

NÁZEV JUGOSLÁVIE MIZÍ Z MAPY

* Z rejstříku států světa po více než 73 letech zmizí název Jugoslávie, který se na mapě prvně objevil 3. října 1929, kdy bylo přejmenováno Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, založené 1. prosince 1918.
* Po okupaci Jugoslávie a vyhlášení samostatného chorvatského státu během 2. světové války bylo 29. listopadu 1945 zrušeno Jugoslávské království a 2. prosince vyhlášena Federativní lidová republika Jugoslávie. Po vyhlášení nové ústavy 7. dubna 1963 byl změněn název státu na Socialistickou federativní republiku Jugoslávie.
* Počátkem 90. let se ze společného státu odtrhly Chorvatsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie a zbytková Jugoslávie zahrnující Černou Horu a Srbsko s Kosovem a Vojvodinou se 27. dubna 1992 přejmenovala na Jugoslávskou svazovou republiku.
* V květnu 1998 začalo černohorské velení bojkotovat federální orgány a začaly se objevovat požadavky na zisk samostatnosti. 14. března 2002 představitelé nynější JSR, Srbska, Černé Hory a Evropské unie podepsali v Bělehradě dohodu o vzniku nového státu Srbsko a Černá Hora. 27. ledna 2002 srbský parlament odhlasoval dohodu o přeměně Jugoslávie ve volnější svazek i prováděcí zákon. Totéž schválil černohorský parlament 29. ledna. Zdroj: ČTK

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Nevyjíždějte, varují meteorologové. Česko zasáhne silná ledovka

Ilustrační foto

Meteorologové opět varují před silnou ledovkou, která se může opět tvořit od nedělního odpoledne. Problémy hrozí hlavně...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Další z rubriky

Mobilizace na Ukrajině by české firmy nepoškodila, míní experti

Ukrajinský voják v Kyjevě (15. listopadu 2018)

Ukrajinské zákony s vyhlášením válečného stavu nespojují okamžitou a závaznou mobilizaci. Avšak pokud se konflikt mezi...

Americký bezdomovec našel v tašce 17 tisíc dolarů, peníze poctivě vrátil

Japonský bezdomovec v Tokiu. Ilustrační foto

Když americký bezdomovec Kevin Booth přišel jednoho rána na konci loňského léta pro chleba, který pracovníci...

VIDEO: Kouzelný plankton v mořské vodě světélkuje a baví davy turistů

Největší zvířecí stavbou světa je Velký bariérový útes. Korálové dílo dlouhé...

Vypadá to jako výjev ze sci-fi filmu. Moře se vlní a voda na některých místech modře světélkuje. Příčinou takového...

Najdete na iDNES.cz