Vyznat se v titulech není jednoduché. Ilustrační foto

Vyznat se v titulech není jednoduché. Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MF DNES

JUDr. Jan Novák, CSc. aneb jak se vyznat v titulech

  • 32
Bakalář, magistr, inženýr, doktor, to jsou akademické tituly, se kterými se nejčastěji setkáváme. Málokdo však ví, že magistr není jen učitel nebo lékárník nebo že právník nemusí mít titul JUDr.

Nejnižší stupeň vzdělání, po jehož absolvování můžete ke svému jménu připojit titul, je vyšší odborná škola. Její absolventi používají za jménem zkratku DiS, což znamená diplomovaný specialista v oboru, který student dokončil.

Z akademických titulů stojí na prvním stupni bakalář. Titul, který se v tuzemsku dříve nepoužíval, vznikl s rozdělením vysokých škol na dva stupně - bakalářský a magisterský nebo inženýrský.

Strukturované studium zavádí stále větší množství fakult, takže zatímco ještě před deseti lety byl bakalářský titul spíše výjimkou, dnes se s ním můžeme setkat častěji.

Absolventi tříletého bakalářského studia používají před jménem zkratku Bc. Bakalář má ještě variantu pro studenty uměleckých oborů se zkratkou BcA. - tedy bakalář umění.

Šest akademických titulů
Ti, kteří pokračují ve studiu vysoké školy i v druhém cyklu, mohou získat jeden ze šesti akademických titulů. Technici, ekonomové, zemědělci, lesníci a vojáci se stanou inženýry (Ing.), architekti inženýry architektury (Ing. arch.), studenti lékařství doktory medicíny (MUDr.), veterináři a hygienici doktory veterinární medicíny (MVDr.), umělci magistry umění (MgA.) a z učitelů, právníků, novinářů, přírodovědců, lékárníků, tlumočníků a všech dalších profesí jsou magistři (Mgr.).

S titulem magistr nebo inženýr dnes končí drtivá většina absolventů vysokých škol. Všechny tito tituly se píší před jméno, a pokud nositel získal již dříve ve stejném oboru bakaláře, používá jen tento vyšší titul.

"V Česku se ještě pořád titul magistr neuchytil. Mám samostatnou právní praxi už tři roky a pořád se mě někdo ptá, jestli jsem doopravdy právnička, když jsem jenom magistra," stěžuje si na obecné povědomí o magisterském titulu Zdeňka Šmitáková, která řídí vlastní advokátní kancelář.
 
Další písmenko před jménem navíc lze získat i bez toho, že byste museli studovat dalších několik let. Všichni magistři mají možnost vykonat takzvanou rigorózní zkoušku, které se někdy také říká malý doktorát.

Ta spočívá především v obhajobě rigorózní práce, což je většinou jen rozšířená diplomová práce. Po absolvování rigorózní zkoušky můžete získat jeden ze šesti titulů: absolventi humanitních a společenských věd se stávají doktory filozofie PhDr., právníci získávají titul doktora obojího práva JUDr., studenti přírodních věd titul RNDr., farmaceuti se stávají PharmDr. a teologové ThDr., případně ThLic. Všechny se opět píší před jméno a nahrazují předešlý titul.

Podobný titulům získaným v rigorózní zkoušce je i RSDr. Zkratce doktorátu z politických věd se posměšně říká "rozhodnutím strany doktor", protože jeho držiteli se v minulosti stávali především komunističtí političtí kádři. Dnes tuto zkratku můžeme vidět především na volebních kandidátkách KSČM, titul se od roku 1990 neuděluje ani nepoužívá.

Velký doktorát
Další titul můžete získat až po třech letech studia navíc v doktorském studijním programu. Po jeho absolvování děláte takzvaný velký doktorát neboli disertaci.

Pokud je úspěšná, připíšete si tři písmenka, tentokrát za jméno: PhD. Tato zkratka se na rozdíl od všech předešlých nečte česky, ale anglicky - (tedy: pí ejč dý).

Rozdíl mezi malým a velkým doktorátem je také v tom, že zatímco PhDr., JUDr. a další jsou tituly, které se ve světě běžně nepoužívají, PhD. je mezinárodním titulem uznávaným po celém světě.

Jeho držiteli se mohou stát jak studenti humanitních, tak technických, přírodovědných či uměleckých oborů. Dřívější obdobou titulu PhD. byl titul CSc. (kandidát věd) a DrSc. (doktor věd), které se také psaly za jméno.

Podobně jako u malých doktorátů však šlo o české specifikum, které se na světových univerzitách nepoužívá, proto se dnes tyto tituly neudělují a užívají je jen lidé, kteří jich dosáhli už dříve.

Doktorka oznamuje, že si bere magistra
Další tituly, jako je docent (Doc.) či profesor (Prof.), jsou čistě vědecké a dosáhnout jich mohou - navíc po mnoha letech práce - jen lidé, kteří zůstávají na univerzitách a pracují ve výzkumu, přednášejí a publikují na odborném poli.

Ti, kdo vystudovali dvě vysoké školy zakončené různými tituly, mohou používat tituly oba. Například absolvent práv a ekonomie si může před jméno napsat JUDr. et Ing.

Kromě typicky českých titulů vynikají Češi ještě jednou zvláštností, která není ve světě příliš obvyklá: přehnaným titulováním i v případech, kdy se to vůbec nehodí.

Zatímco v zahraničí se tituly používají pouze v práci nebo na akademickém poli, v tuzemsku si svá písmenka před jméno připisují lidé i na svatební oznámení.

"Myslím si, že u nás bylo vysokoškolské vzdělání čtyřicet let podceňované, takže trocha úcty lidem, kteří tu školu vystudovali, určitě patří. Na druhou stranu by si ale každý člověk měl uvědomit, že jenom titul z něj vzdělance neudělá," říká Alena Novotná, která přednáší na Univerzitě Karlově a před i za svým jménem má několik titulů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video