Španělský král Juan Carlos I.

Španělský král Juan Carlos I. | foto: AP

Juan Carlos I. dal po letech rozhovor, za lov slonů se však neomluvil

  • 34
Španělský král Juan Carlos I. poskytl výjimečný rozhovor pro státní televizi iberské země. Stalo se tak poprvé po 13 letech. Král totiž slaví 75. narozeniny. Dalším z důvodů však byla i klesající obliba královské rodiny ve zchudlém Španělsku. Rodina loni vyvolala několik skandálů, král se však neomluvil.

Zatímco britská královská rodina prožila loňský rok oslavami diamantového jubilea nástupu královny Alžběty II. na trůn, které na podzim završila radostná zpráva o těhotenství manželky prince Williama, španělští monarchové na rok 2012 zřejmě příliš vesele vzpomínat nebudou.

A to především král Juan Carlos I., který dnes slaví 75. narozeniny. Loni totiž na povrch vyplulo několik skandálů, které vážně otřásly celou královskou rodinou. Snad i proto král v pátek večer, v předvečer narozenin, poskytl španělské státní televizi TVE rozhovor. Podle španělského servero ElEconomista.es se tak stalo poprvé od roku 2000.

Rozhovor, který vedl novinář Jesús Hermida, však mnohé obyvatele iberského poloostrova trochu zklamal. Král se ani slovem nezmínil, natož aby se omluvil, za lov slonů v africké Botswaně, kam loni zjara vyrazil s přáteli. Zřejmě nikdo by se o lovu vzácných chobotnatců nedozvěděl, kdyby pokračovatel rodu Bourbonů neměl smůlu. Král totiž v Botswaně upadl a na třech místech si zlomil kyčel.

Ve vážném stavu byl tehdy převezen do Madridu, kde podstoupil operaci. Brzy se každý dozvěděl, za jakým účelem do Afriky odjel (více najdete například zde).

Krizí zkoušená země prý krále zraňuje

Španěly královo chování rozlítilo. Nejenže sloni patří k ohroženým druhům, tato krvavá zábava je navíc finančně hodně náročná. Španělsko se přitom několik posledních let potýká s vážnou ekonomickou krizí a lidé šetří, kde mohou.

Pětina obyvatel je bez práce, přičemž většinu nezaměstnaných tvoří mladí lidé. Zoufalí Španělé proto často odjíždějí hledat práci za hranice své země. Nejčastěji do Německa a Velké Británie, mnohdy také do svých bývalých zámořských kolonií.

Král věnoval velkou část rozhovoru právě jim. "Jedna z věcí, o kterých přemýšlím a z nichž mám velké obavy, je ohromný nedostatek pracovních míst, což milionům rodin znemožňuje důstojně žít a nutí je opustit zemi a hledat práce v cizině," řekl Juan Carlos I., kterého tato situace "zraňuje".

Panovník, který v parlamentní monarchii nemá zas tak velké pravomoci, slouží především jako symbol jednoty rozsáhlého Španělska, které se dělí do sedmnácti autonomních společenství. Proto v rozhovoru varoval před rozpadem a volal po utužení jednoty. Reagoval tak na snahy Katalánska o odtržení, které v poslední době výrazně zesílily (více o katalánských volbách a nezávislosti zde).

Snaží se uchlácholit rozhořčené Španěly, domnívají se média

Podle španělských médií se král rozhovorem s novinářem, jenž se nezeptal na žádnou "závadnou" otázku, snažil ukázat lepší tvář monarchie, jejíž popularita strmě klesá. Botswanský skandál totiž nebyl jediný, který Španělskem loni otřásl.

Mnohé rozlítilo i zatčení králova zetě Iňakiho Urdangarína, vévody z Palmy a manžela infantky Cristiny. Urdangarín je totiž namočen do korupčního skandálu. Chudé Španěly v krizi údajně připravil o statisíce eur. Soud ještě neskončil.

Královská rodina tak v poslední zjitřené době začíná být trochu nervózní. Stoupenci republikánských myšlenek totiž mají v zemi stále sílu, ač od pádu autoritativního generála Franciska Franka uplynulo už více než čtyřicet let.

Juan Carlos proto divákům v rozhovoru připomněl, že právě on kdysi usnadnil tranzici země k demokratickému zřízení. "Chtěl bych, aby se na mě vzpomínalo jako na krále, který sjednotil Španěly, a za jehož vlády byla obnovena demokracie a monarchie," řekl státní televizi TVE král, který Španělsku vládne 37 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video