Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jste jako fašisti, napsal před 20 lety prokurátor Sokol komunistům

  20:00aktualizováno  20:00
Před dvaceti lety, 17. dubna 1990 dostali čeští komunisté dopis, na jaký nebyli zvyklí. Tehdejší pražský prokurátor, dnes známý advokát Tomáš Sokol jim napsal, že od 1. května bude veškerá jejich činnost v Praze posuzována jako možný trestný čin podpora a propagace fašizmu a podobných hnutí.

Tomáš Sokol | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Myslím, že mě to měli nechat dokončit. Minimálně to mohlo být hodně zajímavé," říká dnes, už spíše s úsměvem, Sokol.

TOMÁŠ SOKOL

Vystudoval práva v letech 1975-1979. Pracoval v advokátní poradně. Od ledna do listopadu 1990 byl pražský městský prokurátor. Do července 1992 pak ministr vnitra ČR. V tomto roce si otevřel vlastní praxi. Patří k nejznámějším českým advokátům. Obhajoval například bývalého výkonného místopředsedu ODS Libora Nováka obžalovaného z daňového úniku v souvislosti s nejasnostmi ohledně financování ODS. Dále zastupoval vydavatele knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf Michala
Zítka, exsbormistra Bambini di Praga
Bohumila Kulínského, nebo kontroverzního podnikatele Radovana
Krejčíře
. U Nejvyššího správního soudu obhajoval vládní návrh na
rozpuštění pravicové Dělnické strany.

Sokol v tehdejším otevřeném dopise srovnával KSČ a NSDAP. "Na rozdíl od komunistů NSDAP ostentativně prosazovala světovládnou ideologii a teorii o nadřazenosti německé rasy. ... Komunisté se naproti tomu důsledně věnovali vyvražďování vlastního obyvatelstva, přičemž ztráty jdou v obou případech do desítek milionů, takže jsou srovnatelné," psal tehdy právník.

Podle něj pozitiva, která režim podle komunistů přinesl, v porovnání s tím špatným neobstojí, protože za nimi stojí "strašlivé a zcela neadekvátní oběti."

"Trestní právo předpokládá, že všichni víme, že se nemá krást a vraždit. Ale v tomto případě to nebylo tak jisté. V členech KSČ bylo pouze zakořeněno, že fungují v rámci legální struktury. Bylo nutné jim dát najevo, že by to soudem mohlo být vnímáno jinak.O jejich legálnosti a zákonnosti totiž předtím nikdo nediskutoval jen proto, že veškerá opozice byla potlačena", vysvětluje Sokol.

KSČ v roce 1990. Co s ní?

Jeho slova ale přišla ve velmi citlivou dobu. Právě běžela předvolební kampaň před prvními svobodnými volbami a Sokol se nevědomky zapojil do boje uvnitř Občanského fóra.

Liberální křídlo v čele s Václavem Havlem a bývalými komunisty z roku 1968 postupovalo podle hesla "nejsme jako oni" a KSČ bralo jako běžnou politickou stranu.

Manifestace  na Staroměstském náměstí za navrácení majetku KSČ. (5. dubna 1990)

Naproti tomu radikálové, především z místních sdružení OF, se chtěli proti KSČ vymezit mnohem razantněji a začaly se objevovat hlasy volající po zrušení strany. To paradoxně komunisty posílilo, protože se začali označovat za "pronásledované" a snažili se semknout proti nepřátelům.

Reakce KSČ na Sokolův dopis byla velmi ostrá. Její poslanci na protest opustili schůzi Federálního shromáždění a hrozila ústavní krize. Koordinační centrum OF proto označilo dopis za Sokolovu soukromou iniciativu a distancovalo se od ní.

Okamžitě se omluvte!

To bylo ale komunistům málo. Generální prokurátor ČSFR Tibor Böhm musel okamžitě přijet do budovy Federálního shromáždění a v čekárně, kam komunisté odešli, říci, že jde o Sokolovu osobní záležitost. Generální prokurátor ČR Pavel Rychetský zase musel slíbit, že proti Sokolovi zahájí kárné řízení.

"Tehdy jsem od nadřízených obdržel sdělení, že pokud vydám usnesení o zahájení trestního stíhání, bude okamžitě zrušeno. V tu chvíli můj krok ztrácel smysl. Byla by to jen šaškárna," vzpomíná Sokol.

Letná, Praha 1990

Ale lavina, kterou Sokol spustil, už nešla zastavit. Za tehdejšího prokurátora se na sněmu 21. dubna postavila všechna krajská OF a 23. se dokonce na jeho podporu konala v Praze demonstrace.

Vedení OF, které trvalo na svém a mělo v rukou rozhodovací pravomoci, ale už plulo na politické vlně ústupků a vzdalovalo se místním sdružením OF.

"V té době jsem neuvažoval o dalších souvislostech. Než jsem se k tomu kroku rozhodl, tak jsem hodně přemýšlel a studoval různé materiály. Že jsem dopis napsal právě před volbami, byla prostě náhoda," vysvětluje nyní své pohnutky advokát.

Bojím se, že je nejde zakázat ...

A jak vidí komunisty i jejich stranu Sokol dnes? "Samozřejmě se na ni musím dívat prizmatem mých zkušeností, například i ze soudu s Dělnickou stranou a výroku Nejvyššího soudu. Ten jasně formuloval podmínky pro rozpuštění strany. Obávám se, že do tohoto rámce by se aktuální chování KSČ nevešlo. Možná mě to trochu mrzí, ale je to tak," lituje Sokol.

Advokát nezapírá, že se jeho názory na KSČ příliš nezměnily. "Komunisti své faktické cíle tají lépe než Dělnická strana. Oni v zásadě zůstávají na platformě Leninů a Gottwaldů a myšlenkově přežvykují balast o diktatuře proletariátu. Ideologii si ale užívají v soukromí. Nevyvolávají nepokoje a tak jim to společensky prochází," míní.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Volvo XC70 D4 AWD 2014 ·
Volvo XC70 D4 AWD 2014 ·

r.v. 2014, naj. 73 236 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz