Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou tu bin Ládinovi lidé, míní rozvědky

  0:10aktualizováno  0:10
Otázka, která napadne snad každého: Jsou v Česku teroristé z bin Ládinovy organizace Al-Kajda? Tajné služby i policie mají náznaky, že bin Ládinovi lidé zde mají přinejmenším své spojky. Nevyvratitelný důkaz však chybí. Většina informací vztahujících se k Al-Kajdě souvisí s nelegální migrací z Východu, na které se podílejí Afghánci.

"Před rokem jsme spolu s Němci a Rakušany zatkli čtyřicetičlenný gang, který organizoval přechody hranic pro běžence převážně z Afghánistánu. Za dva roky protáhl přes hranice asi šedesát tisíc lidí. Máme signály, že část ze zisku plynula právě k lidem z Al-Kajdy," uvedl policejní důstojník, který je s případem obeznámen.

Oficiální stanovisko úřadů však zní: nevíme to stoprocentně. "Kdybychom o někom věděli, už by byl zatčen," říká šéf rozvědky František Bublan.

Muž, který se přes dvacet let pohybuje v tuzemské arabské komunitě, je přesvědčen, že lidé spojení s Al-Kajdou se v Česku objevují, byť jen načas. I on je zmiňuje v souvislosti s převaděčstvím.

"Občas sem přijedou, vyřídí záležitosti spojené s padělanými doklady a pak zase mizí. Z toho, co o tom vím, nepochybuji, že mají napojení na bin Ládinovu organizaci," tvrdí.

Nepochybuje ani profesor Yonah Alexander, americký expert na mezinárodní terorismus.

Jak zjišťují rozvědky informace?

"Neznamená to, že by teroristé chtěli útočit na Českou republiku, ale využívají ji pro tranzit, pro získávání zbraní, mohou na jejím území také zaútočit proti americkým či izraelským cílům. Využívají Česko, podobně jako to dělal Sovětský svaz během studené války," řekl v dubnovém rozhovoru pro Lidové noviny.

České zpravodajské služby horečně využívají veškeré zdroje, aby předešly případnému útoku teroristů při summitu NATO. Ten začíná už za dva dny v Praze.
Do země míří zásilka raket, objevil se tu pákistánský terorista, atentátníci už mají "hnízdo", odkud připravují útok.

To jsou jen tři z dlouhého seznamu informací, které nasvědčovaly možné akce teroristů během pražského summitu NATO a v uplynulých týdnech je ze všech možných stran zkoumaly zpravodajské služby a policie. Ani jedna ze zpráv se nakonec neukázala jako věrohodná. Zatím. Seznam se totiž neustále doplňuje.

"Před časem se objevila informace, že k nám směřuje zásilka zbraní právě pro nějaký útok. Měly to být rakety. Prověřili jsme to a můžeme už říci, že to byla smyšlená informace," uvedl pracovník jedné z tajných služeb.

Další "zaručená" zpráva hovořila dokonce o konkrétním místě, kde by se měl útok stát a kde se už atentátníci údajně připravují. Policejní komando terén prohledávalo, opět s negativním výsledkem.

A do třetice: z prostředí arabské komunity pronikla hláška o pražském pobytu jakéhosi Pákistánce, napojeného na teroristickou organizaci. Výsledek? Pákistánec sice existuje, je tu, ale s teroristy nemá nic společného.

S trochou nadsázky se proto dá říci, že sídla tajných služeb se v posledních dnech proměnila ve včelí úly: zpravodajci se horečně scházejí se svými informátory, prověřují se na první pohled sebemenší hlouposti, vyměňují se údaje se zahraničím.

Cíl je jediný: získat před summitem co největší jistotu, že v zemi nehrozí teroristický útok. "Stoprocentní jistotu samozřejmě nebudeme mít nikdy. Nemůžeme nikoho ujistit, že se nic nestane. Ale děláme všechno pro to, aby se to nestalo," říká šéf rozvědky František Bublan.

Vedle toho zpravodajci a policisté pečlivě monitorují skupiny cizinců z rizikových zemí, jako jsou například Irák, Pákistán, Libye či Sýrie, kteří tu už několik let žijí.

Tajné služby přitom shodně tvrdí, že právě od nich nic nehrozí. V tom jim dává za pravdu i člověk, který se v tuzemské arabské komunitě pohybuje přes dvacet let:

"To poslední, co by si přáli, je nějaký útok v Praze. Oni chtějí jen svůj klid na své podnikání, a kdyby se tu něco stalo, přišli by o něj." Úřady proto berou spíš jako provokaci další "echo", podle něhož budovu Rádia Svobodná Evropa opakovaně okukovali podezřelí cizinci a fotili si ji.

Ale zase! Nikdo nemůže vyloučit, že se domácí arabské komunity nikdo nebude ptát a zaútočí buňky ze zahraničí.

Speciální týmy protiteroristických analytiků, policistů, armády a zpravodajců proto vymýšlejí ty nejabsurdnější varianty útoků. Na počítačích a mapách probíhá regulérní válka s teroristy, kdy ti "zlí" dělají vše pro to, aby převezli ty "dobré" - a neberou si přitom nejmenší servítky. Kdejaká zákeřná finta je jim k napálení protivníka dobrá.

"Sami jsme si hráli na teroristy a snažili se policajty doběhnout. Zašli jsme přitom až do velmi konkrétních situací včetně atentátů," přiznává člen ústředního krizového štábu.

Ten v těchto dnech zasedá prakticky nepřetržitě. Z tvrdé přípravy přešel už dávno na ostrý režim: vyhodnocuje informace, analyzuje je a předává s konkrétními pokyny policii či armádě.

Kromě protiteroristických manévrů však zpravodajce a policii zaměstnává ještě jeden úkol: co nejvíc dostat pod kontrolu nejmilitantnější skupiny demonstrantů, kteří hodlají proti summitu protestovat.

V praxi to znamená, že se snaží tvrdé jádro polapit už na hranicích a do země je vůbec nepustit. A ty, kteří přece jen proniknou, na území republiky vystopovat, vědět o každém jejich kroku a zabránit jim v násilnostech.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Najdete na iDNES.cz