Pákistánská policie hlídá vojenské velitelství ve městě Rávalpindí na severu země. (10. října 2009)

Pákistánská policie hlídá vojenské velitelství ve městě Rávalpindí na severu země. (10. října 2009) | foto: AP

Jsou pákistánské jaderné zbraně v bezpečí? Experti se rozcházejí

  • 1
Víkendový průnik teroristů do střeženého velitelství pákistánské armády ve městě Rávalpindí v bezprostřední blízkosti metropole Islamabádu je podle bezpečnostních expertů alarmující. A to i kvůli tomu, že Pákistán patří mezi jaderné velmoci.

Povstalci napadli vojenské velitelství ve městě Rávalpindí v sobotu. Útočníci zastřelili nejméně šest vojáků a pět dalších zranili. Rukojmí, mezi kterými byli údajně i vysoce postavení důstojníci, vysvobodili až druhý den příslušníci speciálních jednotek. - Pákistánští vojáci osvobodili 25 rukojmích, zemřelo sedm lidí

"Podobných signálů z Pákistánu přišlo v minulosti už několik a lze předpokládat, že se situace bude nadále zhoršovat. Incident ukazuje, že pákistánská armáda není spolehlivá a je potřeba se tomu věnovat," uvedl bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý.

Pákistán vlastní jaderné zbraně a poslední incident vyvolává dohady, zda "jsou v dostatečném bezpečí". Existuje riziko, že by se mohly dostat do rukou teroristů, když se malá skupina ozbrojenců dokáže silou dostat na střežené velitelství pákistánské armády?

Politolog Břetislav Dančák z Mezinárodního politologického ústavu označil situaci v Pákistánu za bezpečnostní hrozbu. "Je to na pováženou, když se teroristé dostanou až na vojenské velitelství, u kterého je předpoklad, že bude bedlivě střeženo. Navíc v tak militarizované zemí, jakou Pákistán je," konstatoval Dančák.

Jak dodal, pro světové společenství by to měl být signál, aby na Pákistán v tomto ohledu vyvinulo určitý tlak a případně mu v nastolení klidu a zajištění bezpečnosti pomohlo.

Podle Petra Zelinky z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity útok na kasárna v Rávalpindí zvětšenou hrozbu pro úložiště jaderných zbraní neznamená a není znakem rostoucího vlivu islamistů v pákistánské armádě.

"Důsledky tohoto neúspěšného pokusu (útočníci nepronikli do vnitřního perimetru) pak budou znamenat spíše opak - větší tlak na vypořádání se s islamistickými elementy jak v rámci armády, tak v kmenových oblastech," předpokládá Zelinka.

Pákistán podle jeho slov neustále, především díky USA, pracuje na ochraně svých úložišť. "Vnější nebezpečí není reálné a vnitřnímu ohrožení, tedy v rámci armády, nic nenasvědčuje. Neustále se opakující hysterie ohledně bezpečnosti jaderných zbraní je sice vzhledem k závažnosti tématu pochopitelná, leč nezakládající se na pravdě," dodal Zelinka

, natoaktual.cz

Video