Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme účinní! říká velitel GROMu

  15:11aktualizováno  15:11
Varšava - Operuje ve čtyřčlenných komandech. Bývá označována za obdobu amerických Delta Force či britských SAS. O jejím nasazení kolují zvěsti a oficiální zdroje říkají, že pro média neexistuje. Řeč je o elitní polské speciální jednotce GROM.

Proč si příslušníci speciálních jednotek nenechají fotografovat tvář? Proč nechtějí zveřejňovat své příjmení?
Pro vlastní bezpečí. Při provádění nebezpečných úkolů a aktivním boji s teroristy se sami stávají cílem jejich útoků. O tom, že voják slouží v jednotce GROM ví nejčastěji pouze jeho manželka. Pro děti, rodinu a přátele si vymýšlejí různé historky a příběhy.

Nastala někdy situace, kdy byl někdo opravdu v nebezpečí, když jej demaskovali?
Na tuto otázku Vám neodpovím konkrétně. Je to velice křehká záležitost, která často souvisí s velmi dramatickými prožitky konkrétních osob. Když byli naši lidé nasazeni na Balkáně, jedna rozhlasová stanice uvedla, že navádějí letadla na cíle. Pro jednu stranu konfliktu se tak stal nejen GROM, ale celý polský kontingent nepřítelem.

Ale všichni vědí, že generál Gromosław Czempiński vyvezl Američany z Iráku. Neslyšel jsem o atentátech na něj, možná tedy přeháníte.
Mám tuto otázku chápat jako výtku nám nebo teroristům za jejich liknavost?

Kdy dochází k odtajnění informací o operacích speciálních jednotek?
To, co je možno zveřejnit, se zveřejňuje ve vhodné době. Většinou po, nikoli před akcí. O některých misích neuslyšíte nikdy. Dosud nebyly odtajněny ani všechny archivy druhé světové války.

O jaké části akcí GROMu tedy víme?
O mizivé. Je třeba uvědomit si, že například pouhý výjezd do oblasti událostí nelze považovat za úkol. Úkolem je teprve to, co se v oblasti odehraje. A mimo to, některé otiskované články skutečnosti neuvádějí pravdivě a my z důvodů bezpečnosti ani nežádáme nápravu. Proto o polských speciálních jednotkách nelze napsat o moc více.

Jak byste co nejstručněji popsal příslušníka GROMu?
Profesionál. Usazený, s vědomím své hodnoty i rizika povolání a neustále zdokonalující svou kvalifikaci. Věk kolem 32 let, vysokoškolské vzdělání, kurzy spojené s vlastní specializací ukončené na mistrovské úrovni. Znalý v misích a mezinárodních cvičeních.

Čeho je schopen?
Obětovat své zdraví, dokonce i život při obraně polských občanů – obětí teroristů.

A nejstručnější charakteristika jednotky?
Jsme účinní.

Co je její největší hodnotou?
Její charakter. Dosáhli jsme toho ve spolupráci se spojenci díky vhodnému školení a fungování. Charakter GROMu dovoluje efektivně připravovat kádr k realizaci speciálních a antiteroristických opatření na úrovni světové elity. Je to bezpochyby zásluha mých předchůdců a současně výzva pro mne a mé nástupce, abychom takové unikátní schopnosti dále rozvíjeli.

V loňském roce jsme proškolili první polské důstojníky na kurzech speciálních úkolů ve Spojených státech. Nyní ručí za vypracování postupů při školení ze "zelené taktiky". Využíváme také domácích školících center, ze kterých nám nejvíce pomáhá Akademie národní obrany. V současné době se tam na elitních, vyšších podiplomových studiích vzdělávám já a čtyři naši vojáci.

Ale velitel 1. speciálního pluku nám sdělil, že žádná schémata ze školy se neuplatní ve speciální jednotce, neboť základním principem je zde neexistence principů.
Nejlepší kulomet ani jakákoli supertechnika nebudou nic platné, když obsluhujícímu člověku chybí inteligence. V GROMu chceme mít vojáky, kteří jsou schopni samostatně řešit a rozhodovat se v složitých situacích, jež nejednou mají strategický význam. Neboť rozhodnutí komandosů speciálních jednotek mohou mít vliv na osud válek. Studium, mimo nabytých zkušeností, podněcuje naše vojáky k větší aktivitě a zvídavosti. Bylo by neodpustitelnou chybou, kdybychom nevyužili možnosti, které vyplývají ze spolupráce s Akademii národní obrany.

Jedni říkají, že jste dosáhli úrovně Delty a 22. pluku SAS a druzí přesvědčují, že ne. Domníváte se, že jste již součásti světové špičky? Možná byste se měli ještě trochu proškolit.
Chápu, že ti, kteří říkají "ne", si myslí, že máme na víc. Nemám v úmyslu se zabývat takovými výroky. Jsem si jist svými vojáky a má jistota má pevné základy. S našimi spojenci hrajeme ve stejném týmu a ta hra nám jde velice dobře. Samozřejmě, že se musíme stále vzdělávat, neustále se objevují nové výzvy a nové podmínky vyplývající z našeho působení.

A je v Polsku možné seskupit GROM a ostatní speciální jednotky na jednu úroveň?
GROM se neúčastní žádných nezdravých forem soupeření speciálních ani automobilových jednotek. Spolupracujeme s těmito uskupeními a vážíme si kolegů, kteří v nich slouží. Díky podpoře jejich vedení z nich získáváme nejlépe vycvičené vojáky.

Publikováno se souhlasem polského odborného magazínu Polska Zbrojna

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz