Kim Čong-un během novoročního projevu (1. ledna 2013)

Kim Čong-un během novoročního projevu (1. ledna 2013) | foto: Reuters

Co sledovala KLDR jaderným testem? Vzkaz světu i úlitbu armádě

  • 19
Proč severokorejský režim provokuje svět dalším jaderným testem? Je to také projev boje uvnitř KLDR? Jisté je, že je to vzkaz do zahraničí. S námi je třeba počítat, sdělují dalším jaderným testem ultrakomunisté.

Není na této planetě uzavřenější ani paranoidnější země, než je Severní Korea. Ultrakomunistický stát drží občany v poddanství, za pouhé náznaky nesouhlasu je posílá do pracovních táborů. A vystavuje je hladomorům, které podle dostupných zpráv dovedly zoufalé Korejce místy až ke kanibalismu.

Ta samá KLDR, respektive její vedení, v úterý provedla drahý i technicky náročný, v pořadí třetí jaderný test. Proč?

Mimo jiných i John Swenson-Wright, expert z Camgridgeské univerzity, v článku pro server BBC soudí, že režim hodlal vyslat světu několik poselství. První zní: máme jadernou zbraň a pokračujeme v jejím vývoji. Nás se snadno nezbavíte. Jinými slovy je to metoda odstrašení. Swenson-Wright připomíná osud libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, který se zbraní hromadného ničení vzdal. A pak ho Západ - alespoň v očích jiných nedemokratických režimů - hodil přes palubu. Takto nechtějí stalinističtí vládci skončit.

Komunisté také sdělili světu: KLDR je technicky vyspělá země. Občané sice trpí hlady, země se však zřetelně zařadila do jaderného klubu. Mimochodem, nový vůdce Kim Čong-un, který je vnukem zakladatele komunistické dynastie
Kim Ir-sena, se jako milovník techniky a vědeckého pokroku prezentuje i spoluobčanům.

Úterní test může být i úlitbou armádě, která je v Severní Koreji velmi mocná a podle některých signálů se snaží mladého diktátora ovlivňovat.

Jde tedy rovněž o kouřovou clonu, která má těžce zkoušené občany KLDR odvést od každodenních starostí? Má je ohromit technický pokrok země? Zdá se totiž, že ekonomické reformy, byť ohlášené, zatím v Severní Koreji probíhají jen váhavě. Čína, která zůstala jediným opravdovým spojencem režimu, byť stále váhavějším, je zklamána laxním, ba odmítavým postojem Pchjongjangu k hospodářským změnám.

Alespoň to tvrdí zdroje agentury Reuters. Ty uvádějí, že zvláštní ekonomické zóny v podstatě zejí prázdnotou podobně jako režimní sýpky a obchody. "Severní Korea je spokojená se současným stavem, kdy od Číny dostává pomoc. Občas nějaké obchody s KLDR proběhnou, ale nelze říci, že by se za hranicemi rozběhl byznys, to opravdu ne," uvedl pro agenturu AP čínský obchodník z pohraniční provincie Tan-Tung, který se představil jako Čchü.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video