Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme odsouzeni ke stálé reformě

  1:00aktualizováno  1:00
Pokouším se rozpomenout – bylo to na podzim třiadevadesátého roku, když Václav Klaus, tehdy premiér České republiky, prohlásil, že transformace v naší zemi skončila. A nastal mazec. Do premiéra se pustil každý, kdo udržel tužku v ruce.

Důchodový systém. Školství. Zdravotnictví. Je to nekonečný příběh. | foto: Profimedia.cz

Výčet nedodělků bobtnal jako těsto. Až musel každý – i ten nejzarytější – příznivec občanských demokratů uznat, že tentokrát Václav Klaus nadsadil.

Ještě tolik nám toho k fungování západních států chybí! Škoda. Vážně, škoda. Aspoň na okamžik jsem tehdy uvěřil v definitivní konec reforem. Tedy v to, o čem jsem byl přesvědčen, že existuje, ještě mnohem dřív – v báječném roce devadesát.

Když přicházeli reformní věrozvěsti Komárek, Klaus, Zeman ještě svorní a jednotní a všechno se zdálo zřejmé, přehledné a racionální.

Nejen pro mě byla tehdy reforma něčím konečným, ohraničeným. Něčím, co ke konkrétnímu datu začíná a jindy, po několika reformních letech, ke stejně exaktnímu datu končí. A potom? Potom začne obyčejný, všední, pochopitelně blahobytný, život.

Jenže reformy ve třiadevadesátém roce neskončily a neskončí ani teď. Balík těch nejnovějších, Topolánkových, schválil minulý týden Senát, a jen co padlo definitivní ano a já se s ulehčením zabořil do měkkého křesla, už se mluví o dalších.

Klid v nedohlednu
Důchodový systém. Školství. Zdravotnictví. Je to nekonečný příběh. A já se pomalu začínám smiřovat se skutečností, že reforma není něčím přechodným a výjimečným, ale naopak všedním, normálním stavem společnosti, v němž budu žít po celý život.

Že se nikdy nedočkám toho vysněného klidu. Protože nic takového neexistuje. A nikoli proto, že se předchozí reforma nutně nepovedla, jak tvrdí opoziční politici, když se konečně proderou k moci a vyhlašují tu svoji, konečně správnou reformu.

Nýbrž proto, že reforma není v podstatě ničím jiným než hledáním lepšího řešení. Karl Raimund Popper objevil dokonale jednoduchou a geniální věc: nehledejme důkazy pro dosud platné zákony a definice (říká se tomu verifikace), ale pokoušejme se je v každou chvíli zpochybnit a vyvrátit (falzifikace). Schválně, jestli obstojí!

Jedině takový přístup je zárukou pokroku a platí to o vědě, o které Popper uvažoval, i o společnosti. A tak pojďme vstříc dalším reformám, jakkoli se jich ujímají lidé více či méně osvícení, vstříc věčnému neklidu, plivání na minulost (spáleným zemím, policejním státům) a mesiášsky okázalému napravování chyb levice pravicí a pravice levicí. Vstříc dalším reformám. A po nich? Všechno začne nanovo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz