Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme jako malá rozvědka, říká o tajné síti exilové televize šéfredaktor

  16:50aktualizováno  16:50
Chiang Mai (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Exilovou televizi Democratic Voice of Burma, která byla letos nominovaná na Nobelovu cenu míru, si každý den naladí deset milionů Barmánců. Její hlavní sídlo je v Oslu, ale důležitá pobočka je dobře ukrytá v thajském Chiang Mai. Usměvavý Toe Zaw Latt, který před více než dvaceti lety sám prchal před režimem, ji vede už pět let.

Šéf thajské pobočky televize Democratic Voice of Burma Toe Zaw Latt ve své skromné kanceláři | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Skromnější snad už kancelář šéfa televizní pobočky ani nemůže být. V jednom ze studií, které se ukrývají v útrobách utajeného domu uprostřed vilové čtvrti, se krčí malý stůl a za ním polička, na které je Toe Zaw Latt vyfotografovaný s Georgem W. Bushem.

Democratic Voice of Burma je po světě známá také kvůli dokumentu Barma VJ, který byl nominován na Oscara. Co je nyní s autory dokumentu, které barmská junta zatkla a uvrhla je do žaláře?
Jsou stále ve vězení. V Barmě máme rozsáhlou síť tajných reportérů a někdy je prostě ztratíme. Já vám ale nikdy nepovím přesné číslo, kolik našich reportérů je ve vězení. Jmenovat mohu šest lidí, kteří jsou za mřížemi kvůli práci pro DVB. Ve vězení je jich více než šest, ale nechci je jmenovat.

REPORTÉŘI ZA MŘÍŽEMI

Exilová barmská televize DVB je znamá především díky dokumentu Barma VJ, který byl nominovaný na Oscara i Nobelovu cenu míru.

Právě reportéři DVB riskovali v ulicích Rangúnu při Šafránové revoluci v září 2007 život, aby světu ukázali smrt, kterou mezi lidi zákeřně rozsévala vládnoucí barmská junta.

Někteří z nich dostali i šedesátileté tresty vězení. Celkově je nyní za mřížemi šest reportérů DVB.

Jak by je to mohlo ohrozit?
Naposledy loni v prosinci zatkli naši reportérku, která se snažila udělat rozhovor s buddhistickými mnichy. Původně dostala sedmiletý trest. Pak se ale úřady dověděly, že pracovala pro DVB a dostala dalších dvacet let. Právě kvůli tomu nechceme zveřejňovat jména uvězněných, protože mohou dostat dodatečné tresty.

Mezi těmi šesti lidmi, které můžete jmenovat, je i někdo z reportérů Barma VJ?
Ano, je mezi nimi jeden. Dostal 65 let vězení.

Můžete prozradit, kolik lidí pracuje pro DVB uvnitř Barmy?
Celá síť v Barmě má asi sto lidí. Většina jsou reportéři, ale ne všichni. DVB má velmi komplikovanou síť, kromě reportérů potřebujeme také kurýry nebo lidi, kteří se starají o bezpečnost reportérů.

Pro DVB pracují zkušení žurnalisté. Jak vlastně reportéři pracují?
Všechno jsou to velmi dobře vycvičení lidé, zvláště ti, kteří pořizují videozáznamy. Za prvé musí být seriózní, nechceme žádné povídačky nebo jednostranné zprávy. Za druhé musí být technicky zdatní. Musí umět udělat dobré záběry a poslat je z Barmy. A musí také dbát na bezpečnost. Když je zatknou, můžeme je maximálně navštívit ve vězení nebo domluvit právníka. Takže je tvrdě trénujeme. Je to velmi pevná a uzavřená síť.

Znají se reportéři navzájem?
Neznají se. Už od začátku je necvičíme ve velkých skupinách, ale maximálně po třech až čtyřech lidech. Je to kvůli jejich bezpečnosti, protože když je zatknou, následují tvrdé výslechy a jedině takto nemohou nikoho prozradit. Jen management má přehled o všech lidech.

VYSÍLÁNÍ PRO MILIONY BARMÁNCŮ

Televize vysílá z nenápadné vily s černými skly

Pokusila se junta někdy do vaší sítě dostat?
Samozřejmě, zkouší to stále.

Jak falešného redaktora poznáte?
My jsme opravdu uzavřená síť a nikde neinzerujeme, že potřebujeme dalšího reportéra. Většinou náš reportér musí někoho doporučit a pak se ho snažíme oslovit.

Takže se zatím žádnému agentovi nepodařilo se mezi vás dostat?
Myslím, že zatím ne. Víme, jak máme lidi vybírat, máme zkušenosti.

Satelitní vysílání junta zatím vyšachovat neumí

Zvláště kolem voleb junta blokovala internet. Snaží se narušit i vaše satelitní vysílání?
Naší internetovou stránku je snadné ochromit a dělají to stále. Přerušit satelitní signál televize je ale velmi obtížné, protože musíte zablokovat část satelitu, který posílá náš signál. Zatím se nám nestalo, že by signál vypadl. Víme ale, že se o to snaží, možná ve spolupráci s Čínou. Junta také hrozila, že zvýší poplatek za užívání satelitní antény 500násobně, což by si nikdo nemohl dovolit. Zatím také nevím o případu, že by někdo šel do vězení za to, že se dívá nebo poslouchá DVB. Naše rádio vysílá na krátkých vlnách a zatím se jim také nepodařilo signál narušit.

Kolik lidí DVB vlastně sleduje?
Každý den má televize společně s rádiem dohromady kolem deseti milionů posluchačů a diváků. Společně s Reportéry bez hranic jsme zjistili, že 66,2 procenta Barmánců sleduje naší televizi a jen něco přes 28 procent poslouchá rádio.

TELEVIZE DVB

Exilová televize Democratic Voice of Burma každý den připravujeme 4-8 hodin vysílání, které běží dokola 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Do Barmy se signál televize šíří pomocí satelitu, rádio DVB mohou Barmánci naladit na krátkých vlnách. Vysílání DVB si každý den pustí 10 milionů lidí, tedy pětina všech Barmánců a je i cenným zdrojem informací pro západní média.

Jak dostáváte reportáže ven z Barmy?
Videosoubory jsou velmi velké a poslat je zabere čas. Internet v Barmě je přitom velmi pomalý a navíc je přísně monitorovaný a lze ho kdykoli vypnout. Takže se snažíme využívat různé jiné dostupné technologie. Využíváme kurýry i satelitní techniku. Reportéři mají trénink i v tomto, protože k čemu bude skvělá reportáž, když se nedostane ven z Barmy. S audiosoubory je to jednodušší.

Před časem jste jako první přinesli důkazy, že Barma usiluje o jadernou zbraň. Jak získáváte takto citlivé informace z armády?
Mnoho lidí zvenčí si myslí, že je barmská armáda monolit. Ale to není pravda. Docela dost i hodně vysoko postavených vojáků - jako jsou generálové - není spokojených s tím, co se děje. Ptají se, proč Barma potřebuje utrácet tolik peněz za tunely a jadernou zbraň. To je jen paranoia nejvyššího vedení. Vojáci nemohou vedení otevřeně kritizovat, tak alespoň pustí nějaké informace.

Jedna věc ale je být nespokojený a druhá mluvit o tom s reportérem DVB. Za to přeci hrozí vysoké tresty?
Ano a také už dva lidé před pár měsíci trest za únik informací dostali. Jeden byl ministr informací a jeden z armádní technické jednotky. Junta je obvinila veřejně, aby lidem ukázala, co se jim může stát, když budou mluvit.

Hrozí vám osobně nebezpečí?
Samozřejmě.

Řídíte se nějakými speciálními bezpečnostními pravidly?
Skutečně riskují lidé, kteří pracují v Barmě. Já pracuji v Thajsku a jsem australský občan. Máme například velmi přísná pravidla a systém pro komunikaci. Když někoho zatknou, víme to do pár minut. Jsme jako malá tajná služba.

Jak jste pokrývali propuštění Su Ťij?
Její první řeč jsme vysílali živě. Měli jsme tam malý telefon, který zachytil její proslov a posílal jej přímo do Osla. Její první slova byla důležitá především pro Barmánce.

Co jste si vy osobně pomyslel, když se dostala na svobodu? Může její propuštění něco změnit?
Samozřejmě. Důležité je, že se to stalo hned po volbách, se kterými lidé nebyli spokojeni. Lidé jsou naštvaní a potřebují si někomu postěžovat, potřebují ústřední postavu a tou je Su Ťij. Ona má velký vliv nejen na Barmánce, ale i na etnické skupiny.

Země ale za sebou má i zmanipulované volby. Jaký tedy může být další vývoj?
Budeme mít parlament, se kterým nikdo nemá zkušenosti. Bude v něm sedět hodně vojáků převlečených do civilních šatů. Teď je otázkou, jestli se Su Ťij podaří přesvědčit tyto generály k obnově země a k dialogu. Je tu také 37 nových politických stran, což jsou úplně noví hráči. Hodně lidí vkládá do Su Ťij naději a doufá, že ona může něco změnit. Její politika spočívá v dialogu a obnově země. Sama nic nezmůže, ale může využít svého vlivu na lidi, armádu i mezinárodní společenství.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Škoda Octavia 1.4 TSI 2013 ·...
Škoda Octavia 1.4 TSI 2013 ·...

r.v. 2013, naj. 116 251 km, benzín
240 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz