Politická scéna se podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky chová jako akvárium, do něhož názory veřejnosti nedolehnou.

Politická scéna se podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky chová jako akvárium, do něhož názory veřejnosti nedolehnou. | foto: Petr Topič, MAFRA

Jsme jako akvárium, vytkl politikům Sobotka po protestech tisíců lidí

  • 1720
Tisíce lidí, které protestovaly na náměstích českých a moravských měst proti vládě a požadovaly její demisi i rezignaci prezidenta Václava Klause, inspirovaly předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Kritizoval ve Sněmovně politiky jako jeden celek, že jsou neteční k názorům veřejnosti. "Působíme jako akvárium, které si vystačí samo pro sebe," řekl Sobotka.

Protesty veřejnosti podle něj zpravidla do poslaneckého "akvária" nedolehnou, což je podle něj chyba. V případě protestů na základě Holešovské výzvy (více o protestech čtěte zde) by tomu podle Sobotky mělo být konečně jinak. "Nejde o triviální věc, napětí ve společnosti roste," řekl šéf ČSSD.

Jen na okraj - v pátek Sněmovna pracovala od 10 hodin do 11,45, tedy necelé dvě hodiny. Pak měli poslanci "padla" a začal jim prodloužený víkend, který potrvá až do úterý. Pro běžné občany, kteří nepracují v politickém akváriu, prakticky vyloučená věc. V tomto se Sobotka ve svém příměru nemýlil.

Vláda by podle něj neměla přehlížet, jak velké množství lidí se ve čtvrtek při protestech sešlo. V Praze na Václavském náměstí to bylo minimálně 2 500 lidí, podle organizátorů akce nejméně dvakrát více, další čtyři tisíce v Brně a protesty proti vládním reformám, ale i třeba církevním restitucím se konaly také v dalších větších městech. Protestující v hlavním městě došli až k budově veřejnoprávní České televize. A protesty mají pokračovat.

Na náměstí Svobody v Brně se sešlo kolem čtyř tisíc odpůrců současné vlády a

Ve společnosti narůstá podle Sobotky stres a pocit nespravedlnosti. "Zvyšuje se riziko sociálních konfliktů. Já bych vyzval vládu, aby se přestala chovat arogantně vůči občanské společnosti, odborům a také vůči opozici," prohlásil ve Sněmovně u řečnického pultíku předseda sociální demokracie.

Paroubek se obává živelnosti protestů, mohou podle něj sílit

Bývalý premiér Jiří Paroubek, který nyní vede vlastní stranu Národní socialisté - levice 21. století, také varoval vládu. "Pokud nebude dělat korekce své politiky, tyhle akce se budou stupňovat," předvídá Paroubek. Prohlásil, že se obává živelnosti protestů a toho, k čemu by v krajním případě mohly vést.

Podle předsedy ČSSD Sobotky není moudré, jak vláda ve Sněmovně válcuje všechny kritické připomínky a také jak reaguje na protesty.

"Žijeme v demokratické společnosti, každý má právo vyjádřit svůj názor," tlumočil ve čtvrtek stanovisko premiéra Petra Nečase nový vládní mluvčí Michal Schuster.

Protesty pořádají iniciátoři takzvané Holešovské výzvy, jejíž představitelé se na svém webu prezentují jako "obyčejní obyvatelé této země, kterým záleží na její lepší budoucnosti".  V jejím vedení se angažují nepříliš známí lidé, například šiřitel protirežimních letáků za normalizace Jaroslav Popelka nebo propagátor elektromobilů Václav Procházka. Mezi organizátory se pohybuje i pražský taxikář Zdeněk Ponert, známý spory kvůli předražování jízdného.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Elektromobil

Nejlepší videa na Revue