Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem doktor medicíny, pane bakaláři! popichoval Rath náměstka Šnajdra

  12:19aktualizováno  13:17
Stínový ministr zdravotnictví a volební kandidát ČSSD David Rath svedl další rétorickou bitvu na téma zdravotnictví s ministerským náměstkem a kandidátem ODS Markem Šnajdrem. Známé argumenty na téma poplatků u lékaře či kvality léčby i tentokrát "zpestřili" osobními výpady. Šnajdr označil soka za chameleona, Rath ho nazval strakou zlodějkou.

Rath se v diskusním pořadu na Primě nejprve pochlubil, jak je daleko se svou encyklopedií českých pravicových politiků. Spis už prý prochází korekturami a během dvou tří týdnů by mohl být na pultech. Nezapomněl v něm ani na ministerského náměstka Marka Šnajdra.

"Nelze opominout úřadujícího ministra, který řídí zdravotnictví už čtyři roky," rýpnul si Rath do soupeře, který má podle něj až příliš velký vliv na chod resortu.

Ani Šnajdr se nevyhýbá konfrontačnímu stylu a už před pár dny vyrobil billboardy a webové stránky, kde označuje středočeského hejtmana za politického chameleona. "Jsou lidé, kteří kvůli politické funkci dokážou popřít sami sebe a otočit o 180 stupňů," pustil se do Ratha.

Ten si to nechtěl nechat líbit a doporučil Šnajdrovi, aby se v tomto ohledu zaměřil třeba na bývalého předsedu ODS Topolánka.

Náměstkovi ministryně zdravotnictví také, jako už tradičně, připomněl jeho dávné obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele, přestože ho soud později očistil. Vytkl mu i způsob, jakým jsou "privatizovány" očkovací programy a tkáňové banky. A v paralele k přirovnání k chameleonovi mluvil o Šnajdrovi jako o "strace zlodějce".

Zlepšili jsme péči! Snížíme spoluúčast!

Po dvanácti minutách se oba politici konečně dostali k hlavnímu tématu Partie, zdravotnictví. Nic nového ale neřekli. Začali třicetikorunovými poplatky, které podle Šnajdra jednoznačně prokázaly svůj smysl.

"Zrušení zdravotnických poplatků znamená okamžitý výpadek šest miliard pro české zdravotnictví plus dodatečné výdaje zdravotních pojišťoven," prohlásil Šnajdr, podle něhož by to znamenalo kolaps zdravotnictví.

Zopakoval, že poplatky pomohly zvýšit kvalitu a dostupnost specializované zdravotnické péče a naopak se přestalo utrácet třeba za paralen. Sociálními demokraty plánovaná redukce zdravotních pojišťoven by podle náměstka znamenala přechod na centralistické socialistické zdravotnictví a ČSSD prý nemyslí vážně zavedení připojištění.

Co píšou
v životopise

Marek Šnajdr
Po maturitě a přijetí na vysokou školu jsem přesídlil do Prahy, kde jsem vystudoval Fakultu financí a účetnictví, obor finance, Vysoké školy ekonomické v Praze. Svá vysokoškolská studia v letech 1993-1998 jsem zakončil titulem bakalář.

David Rath
Vystudoval na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze, poté postupně působil jako lékař, soukromý ambulantní internista, primář záchranné služby a učitel na lékařské fakultě.

Rath naproti tomu obvinil soupeře, že za vlády Mirka Topolánka stoupla spoluúčast pacientů z 12 na 16 procent. Kvůli vám museli dát pacienti ze svých kapes o 20 miliard víc než před lety, vyčetl mu. Sociální demokraté chtějí spoluúčast alespoň zmrazit na současné úrovni nebo ji mírně snížit.

David Rath po celou dobu televizní debaty oslovoval Marka Šnajdra "pane bakaláři". "Buďte slušný, když mě taky oslovíte titulem, já se nebudu zlobit. Jsem doktor medicíny," prohlásil v jednu chvíli Rath.

Že špatně hospodaříme? Vyprávíte pohádky

V Partii se ale projevil spíše jako statistik. Opakovaně totiž argumentoval takzvanou "střední délkou života". Věk, kterého se Češi dožívají, od 90. let neustále roste, vliv na to má celé množství faktorů. Rath z pomalejšího prodlužování života vyčetl, že se zdravotní péče za vlády ODS nezlepšila.

"Všichni nežijící statistici se obracejí v hrobě a všichni žijící se modlí," reagoval Šnajdr. Nevydržel ani moderátor, který Rathovi zakázal o střední délce života dál mluvit.

Exministr zdravotnictví také uvedl, že krajské nemocnice prý kvůli snížení peněz od státu naopak musely zavést pořadníky pro pacienty. Šnajdr odvětil, že pokud mají některé středočeské nemocnice problémy, nesouvisí to s ministerstvem zdravotnictví, ale s jejich hospodařením.

"Můžete si hrát na barona Prášila a vyprávět si pohádky třeba o perníkové chaloupce," kontroval Rath.

ČSSD chce podle Ratha zdravotnictví západoevropského formátu, které bude založeno na veřejnoprávním charakteru. Chce redukci počtu zdravotních pojišťoven a chce z nich i z nemocnic udělat veřejné neziskové organizace.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz