Stanislav Gross ve sněmovně

Stanislav Gross promlouvá k poslancům a obhajuje své majetkové poměry. (8. února 2005) | foto: Dan Materna, MF DNES

Jsem čistý, tvrdil Gross poslancům

  • 1444
Premiér Stanislav Gross odmítl před poslanci nesrovnalosti v kauze svého bytu. Zopakoval, že jeho právníci připravují žalobu na MF DNES a nově i na týdeník Respekt. Požádal prý také ministry spravedlnosti a vnitra, aby urychlili přípravu nového zákona o střetu zájmů.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Věříte, že bezpečnostní prověrka objasní, kde vzal Gross na byt?

PŘEČTĚTE SI GLOSU MARTINA KOMÁRKA

Stanislav Gross ve dvacetiminutovém projevu zrekapituloval vývoj kauzy, která začala na stránkách MF DNES. Několikrát zopakoval, že je postavená na lžích a záměrné manipulaci s fakty.

"Moji právníci připravují žalobu na deník MF DNES a nově také na týdeník Respekt," uvedl premiér. Respekt si to vysloužil článkem, který údajně lživě informuje o okolnostech nákupu domu firmou Grossovy manželky. - více zde

Pokud by se nestalo nic jiného, Grossův byt by mohl nepřímo napomoct k urychlenému přijetí nového zákona o střetu zájmů politiků. "Požádal jsem už ministra financí a požádám ministra vnitra, aby urychlili přípravu zákona o střetu zájmů s platností i do minulosti," prohlásil premiér.

V tom ho podpořil i předseda komunistického klubu Pavel Kováčik. "Vyzývám vládu, aby do půl roku předložila plošnou novelu zákona o střetu zájmů," prohlásil Kováčik. Nelíbí se mu ani to, že kvůli platné legislativě mohou vznikat stávající nejasnosti, ani to, že kauza zdržuje práci sněmovny.

Vývoj kauzy Grossova bytu

Slovo si vzal také ministr kultury Pavel Dostál, který se postavil za premiéra a vyzval k úpravě tiskového zákona. Domnívá se, že lidé nemají dostatečné možnosti bránit se proti nařčením v tisku.

ODS s debatou neuspěla
ODS se ale s Grossovou obhajobou majetku nespokojila. Její místopředseda Petr Nečas zopakoval, že strana požaduje, aby se debata o premiérově majetku stala součástí programu středeční schůze sněmovny.

"Tohle už není jen kauza Stanislava Grosse, ale problém celé vládní koalice. Zůstává příliš mnoho nejasností. Sněmovna i veřejnost mají právo na informace," prohlásil Nečas.

Poslanci ovšem návrh ODS nepřijali. "Poslanci vládní koalice odmítli diskutovat o problému, který sám předseda vlády označil za takový, který může poškozovat zájmy České republiky," kritizoval rozhodnutí místopředseda sněmovny Ivan Langer z ODS.

I když návrh ODS neprošel, existuje ještě druhá varianta, jak se Grosse na byt dotazovat. A to při řádných čtvrtečních interpelacích na premiéra. Tam ovšem budou mít poslanci na debatu maximálně deset minut.

Stanislav Gross v pondělí oznámil, že si požádá o bezpečnostní prověrku, která prošetří i jeho majetkové poměry. Jako premiér ji přitom mít nemusí. ODS tím ale neumlčel.

"Je to pokus o zakázané uvolnění. Rozhodčí v tom případě vrací puk do obranné třetiny toho, kdo puk vyhodil," komentoval Grossův plán místopředseda ODS Petr
Nečas. Upozornil, že prověrka může trvat i déle než rok. - více zde

Co zaznělo v parlamentu o Grossově bytu

 Premiér Stanislav Gross (ČSSD):
"Tato kauza, která v tuto chvíli probíhá velmi intenzivně na stránkách v některých médiích, může - a v tom dávám za pravdu svým kritikům - do určité míry poškodit kredit České republiky."

"Já jsem nemlžil nikdy o tom, z čeho jsem financoval nákup svého bytu."

"Možná jsem před šesti lety mohl postupovat trošku politicky prozíravěji. Možná, že jsem neměl volit ekonomicky nejvýhodnější variantu, to je této půjčky, kterou mi strýc zprostředkoval a částečně půjčil sám. Možná, že jsem si měl vzít hypotéku, dneska toho také lituji, protože tu hypotéku jsem si mohl vzít větší. Nicméně já jsem se musel chovat ekonomicky, protože jsem vycházel z těch příjmů legálních, které prostě mám. Možná, kdybych se nemusel chovat ekonomicky, kdybych měl nějaké peníze někde jinde, jak média naznačují, tak bych tento krok nikdy dělat nemusel,
protože bych si s klidem vzal daleko větší hypotéku nebo bych dnes uváděl, že jsem si půjčil od někoho, kdo by asi působil v televizi daleko důvěryhodněji."
 
Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik:
"Mediální obraz nikoliv Stanislava Grosse jako osoby, ale Stanislava Grosse jako předsedy vlády této republiky v této situaci dospěl už tak daleko, že před naší českou veřejností, moravskou a slezskou také, ale i před našimi partnery v zahraničí
vypadá česká politická scéna - řekl bych - velmi, velmi pošramoceně."
 
Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD):
"Myslím si, že se shodneme na tom, že by se nemělo v budoucnosti připouštět, bez ohledu na to, kdo bude u vlády, aby sdělovací prostředky beztrestně fabulovaly, spekulovaly a manipulovaly s fakty bez ohledu na spravedlnost, pravdu, zkrátka,
aby bylo dbáno práva včetně práva soukromí dotčených osob."
 
Místopředseda ODS Petr Nečas:

"Důvěryhodnost vlády, ba co více, důvěryhodnost celé naší země je v mnoha ohledech ohrožena, protože v tuto chvíli se již o tuto věc začínají zajímat zahraniční média, a to má své velmi vážné dopady. V tuto chvíli to již není osobní problém pana
Stanislava Grosse, je to problém celé jeho politické strany, v jejímž čele stojí, a je to problém celé vládní koalice."
 
Předseda poslanců ČSSD Michal Kraus:
"Nevím, co bránilo ODS, aby se bránila zákonu o střetu zájmů, a nevím také, co brání tomu, abychom přijali návrh, který také umožní, abychom všichni nemuseli skákat, jak někteří novináři pískají. Kdo z nás má dnes jistotu, že to nejsou právě někteří novináři, kteří píší na objednávku některých mocných nebo možná nemocných?"
 
Místopředseda ODS Ivan Langer:
"Výsledek hlasování (o zařazení Grossovy informace) znamená, že vládní poslanci a poslankyně jsou spokojeni s vystoupením předsedy vlády a nechtějí o něm dále diskutovat. Vaše hlasování, kolegyně a kolegové, znamená, že poslanci a poslankyně ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody věří Stanislavu Grossovi, věří strýci Vikovi a věří příteli Rodovi. Je to vaše plné právo, vážené kolegyně a kolegové, ale je to také vaše plná odpovědnost, pokud se ukáže, že ani Stanislavu Grossovi, ani strýci Vikovi, ani příteli Rodovi nebude možné věřit, protože nemluvili pravdu."



,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue