Josef Tošovský odchází z ČNB

P r a h a - Guvernér České národní banky Josef Tošovský - vedle Klause, Havla či Zemana jedna z nejvlivnějších postav polistopadové éry - od prosince ve své funkci končí. Tošovský, o jehož odchodu se spekulovalo již od léta, včera oficiálně předal svou žádost prezidentu Václavu Havlovi. Ten rezignaci přijal a slíbil vybrat nástupce už během listopadu. Tošovský odchází pracovat do Švýcarska do Banky pro mezinárodní platby. Výměna nejvyššího vedení národní banky přichází v poslední chvíli, kdy o novém guvernérovi na příštích šest let ještě může svobodně rozhodnout sám Havel.
Ing. Josef Tošovský

 Narodil se 28. 9. 1950 v Náchodě. Absolvoval VŠE, obor zahraniční obchod.
 Od roku 1973 pracoval 11 let ve Státní bance československé. Od roku 1976 byl členem KSČ, ze které sám v listopadu 1989 vystoupil.
  Byl ekonomem londýnské pobočky Živnostenské banky, poradcem předsedy SBČS Jana Stejskala, i náměstkem ředitele londýnské pobočky Živnostenské banky.
  Guvernérem MMF se stal v roce 1990.
  V lednu 1991 byl pověřen vedením ČNB, o dva roky později se stal jejím guvernérem.
  V prosinci 1997 se stal předsedou vlády, byl jím do července 1998.
  Je ženatý a má dvě dcery.

Glosu Rezignace
guvernéra ČNB
byla očekávaná
čtěte ZDE

Od Nového roku totiž začíná platit nový zákon, podle kterého by si prezident musel vybrat z lidí, jež mu navrhne vláda.

Šéfové nejsilnějších politických stran, kteří tím pádem ztrácí na výběr kandidáta jakýkoli vliv, mají k načasování Tošovského demise velké výhrady.

"Pan prezidet hodlá zneužít bezvládí a podle starého zákona jmenovat na mnoho let dopředu někoho do postu guvernéra. Seriózní politik by se takto neměl chovat," prohlásil včera Václav Klaus.

K tomu se připojil i Miloš Zeman - i podle  by prezident neměl v duchu nového zákona rozhodovat bez debaty s parlamentními stranami.

"Při vší úctě k panu prezidentovi si nejsem jist, zda je takovým ekonomickým expertem, aby tak náročnou finanční funkci mohl jmenovat bez konzultace s těmi, kdo experty jsou. Je to jisté znevážení vůle parlamentu."

Hrad se přitom nijak netají skutečností, že demise byla načasována tak, aby Havel měl ještě volné ruce. "Samozřejmě, že souvislost s tímto zákonem sehrála roli při rozhovodání o tom, že prezident demisi pana Tošovského přijme právě teď," přiznal včera Martin Krafl z prezidentské kanceláře.

Ačkoli lidé z okolí Tošovského považují za jeden z motivů jeho odchodu právě spory s politiky, guvernér nic takového včera nezmínil. Demisi odůvodnil tím, že po 11 letech v čele národní banky už dokončil svou práci.

"Podařilo se vytvořit plně směnitelnou a pevnou měnu, se kterou se živě obchoduje,  bankovní systém je v závěrečné fázi konsolidace a centrální banka je plně fungující institucí, která si získala renomé doma i v zahraničí. Skončila tak určitá etapa mé práce," uvedl Tošovský.

O Tošovského nástupcích se zatím pouze spekuluje, oficiálně žádné jméno dosud nepadlo. Havel včera pouze uvedl, že po návratu z dovolené v Portugalsku v druhé půli listopadu povede intenzivní jednání jednak se zbylými členy vedení ČNB, jednak s lidmi zvenčí.

Velké šance tak mají oba stávající viceguvernéři, tedy Tošovského přímí zástupci - Zdeněk Tůma a Oldřich Dědek. Ani jeden z nich ale včera nechtěl k svému případnému povýšení nic říci.

"Dohodli jsme se s guvernérem, že se k tomuto tématu nebudeme nijak vyjadřovat. Z mé strany platí to, co jsem řekl v poslední době," uvedl včera Tůma. Ten před třemi nedělemi v rozhovoru pro časopisu Týden prohlásil, že bude-li mu funkce guvernéra nabídnuta, tak ji přijme.

Druhý z viceguvernérů byl včera ještě méně sdílný. "K tomu bych se nerad vyjadřoval," uvedl Dědek, douholetý Tošovského spolupracovník.

V tisku se spekulovalo také o ministru financí Pavlu Mertlíkovi či o zástupci České republiky v Mezinárodním měnovém fondu Jiřím Jonášovi. Ten ale údajně o funkci nemá zájem.

Havel přitom musí během listopadu najít dva lidi - spolu s Tošovským totiž odchází také člen bankovní rady a šéf měnového úseku Miroslav Hrnčíř.

Význam centrální banky a moc jejího vedení spočívá v plnění hlavního poslání, jímž je péče o stabilitu koruny a nízkou inflaci.

Národní banka má k tomuto účelu v rukou mocné nástroje, především nastavuje úrokové sazby, čímž ovlivňuje ochotu lidí a podniků půjčovat si peníze a spořit.

Kromě toho může ovlivňovat kurs koruny a má rovněž velký vliv na chování komerčních bank, jejichž hospodaření kontroluje a jimž uděluje či odebírá licenci.

I když dosavadní politika ČNB byla ve všech těchto oblastech s osobou Tošovského neodmyslitelně spjata, ekonomičtí experti neočekávají, že by po jeho odchodu nastaly v chování banky výrazné změny.

"Politiku centrální banky určuje celá sedmičlená bankovní rada a v ní nadále zůstane pět lidí, které si přivedl Tošovský. Ti povedou banku dál tak jako dosud," míní ekonom Komerční banky a Tošovského dlouholetý známý Kamil Janáček.

Doporučení Tošovského budou mít podle Janáčka velký význam i nyní při obsazování dvou uvolněných křesel.

Tomu, že centrální banka nebude svou politiku nijak měnit, věří i finanční  trhy. Oznámení demise se nijak zvlášť neodrazilo ani na  burze ani na obchodování s korunou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video