Populisté nám kradou témata, říká Skála. Chce vést KSČM do europarlamentu

  12:37aktualizováno  15:11
Představitel ortodoxního křídla KSČM Josef Skála, který letos na volebním sjezdu strany neuspěl v souboji o post šéfa strany s Vojtěchem Filipem, se pokouší o comeback. Chce být lídrem komunistů pro volby do Evropského parlamentu. „Opřeli bychom se víc do témat, jichž se teď snadno zmocňuje kdejaký populista,“ řekl iDNES.cz Skála.

Kateřina Konečná i Josef Skála bojovali neúspěšně o post předsedy KSČM, Konečná se stala místopředsedkyní. Nyní se oba utkají o post lídra kandidátky do Evropského parlamentu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Komunisté, kteří nyní mají tři zástupce v europarlamentu a jejich tahounem je tam místopředsedkyně strany a současná europoslankyně Kateřina Konečná, kvůli tomu v sobotu odložili rozhodnutí o lídrovi kandidátky na prosinec. V té době budou mít už k dispozici celou kandidátní listinu.

„Evropské volby budou probíhat v úplně jiné atmosféře než před pěti lety. Tomu musí odpovídat naše programové zaměření. Zatím tomu na můj vkus není,“ řekl v pondělí iDNES.cz Skála, který také popsal, v čem by se strana chovala jinak. 

„Nenechala by si ukrást témata jinými, zaujala by mnohem kritičtější pozici k tomu, co se děje v Evropské unii a její náměty by byly radikálnější,“ uvedl. Připomněl, že když vedl komunisty Miloslav Ransdorf, měli komunisté v europarlamentu šest zástupců. „Míla měl nějaký intelektuální náboj. Já nechci říkat, že jsem jeho kopie, ale mě to táhne tím směrem, není to nějaké úřednické povídání o ničem,“ zdůraznil a nepřímo tak kritizoval současnou lídryni Konečnou.

Skála řekl, že se svou kandidaturou na pozici lídra kandidátky nepřišel on sám. „Byl to návrh jedné obvodní organizace v Praze, čili nejsem iniciátorem. Považuji za správné rozhodnutí sobotního ústředního výboru tuto otázku ještě neřešit, protože by přepřahal kočár před koně,“ řekl. Nejdříve si podle něj KSČM musí ujasnit, co chce v Evropském parlamentu prosazovat a podle toho vybírat hlavní tvář.

„Mám pro to jisté životopisné předpoklady. Byl jsem šéfem velké mezinárodní organizace, tlumočníky v klíčových jazycích nepotřebuji, mluvím bez papíru,“ uvedl Skála, který byl za minulého režimu od roku 1986 předsedou Mezinárodního svazu studentstva. Ve svém vlastním životopisu dříve uvedl, že  „internacionální pomoc SSSR a ostatních socialistických zemí v srpnu 1968 přivítal s nadšením a ulehčením“ a že sovětská vojska uvítal 21. srpna 1968 za úsvitu na pražském ruzyňském letišti.

Konečná: Za mnou nestojí malování vzdušných zámků

Konečná se soupeře z ortodoxního křídla strany nebojí. „Zdá se mi normální, že probíhá standardní soutěž. Já se konkurence nebojím, protože za mnou nestojí malování vzdušných zámků, ale tvrdá konkrétní práce, kterou jsem za čtyřleté působení v Evropském parlamentu se svými kolegy pro Českou republiku a její občany odváděla,“ sdělila iDNES.cz Konečná.

!Právě jim po celé období skládám účty, co vlastně prosazuji a jakými tématy se zabývám. Snažím se být s nimi v neustálém kontaktu, a to jak osobně, tak třeba prostřednictvím sociálních sítí, nebo mých tiskovin. Jinak o pozici vedoucího kandidáta se může utkat kdokoli z těch, které navrhly konference KSČM, tedy i pan Skála,“ komentovala pro iDNES.cz snahu Skály ji z čela eurokandidátky sesadit. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční příští rok v květnu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Odstupte, vyzval Babiše Netolický. Chovanec nebude o nedůvěře vládě hlasovat

Martin Netolický

Tak tvrdý hlas z vládní ČSSD vůči premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi ještě v eskalující kauze Čapí hnízdo...

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Je to hyenismus. Muž na záznamu je zřejmě duševně nemocný, řekl Zeman

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem. (15. 11. 2018)

Prezident Miloš Zeman se v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem vyjádřil i k aktuální kauze okolo premiérova syna...

Najdete na iDNES.cz