Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž s datem smrti 12. 12. 2012 byl v TOP 09 i v televizním Milionáři

  6:21aktualizováno  6:21
Šestapadesátiletý Josef Král, jehož jméno se společně s datem úmrtí 12.12.2012 objevilo na jihlavském hřbitově, žije docela pestrý život. Jak se MF DNES podařilo zjistit, kandidoval v komunálních volbách v roce 2010 za TOP 09 v Kroměříži. Na dvacátém místě kandidátky figuroval Josef Král s titulem inženýr jako dopravní specialista. Ve volbách však neuspěl.

Badatel Vilém Wodák objevil na jihlavském Ústředním hřbitově podivný náhrobek. Je na něm napsáno, že letos 12. 12. zemře v 56 letech muž, který se narodil v roce 1956. Příjmení muže na snímku je záměrně rozostřeno. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Naposledy jsem se s ním potkával v období voleb, později už nebral telefony ani nereagoval na mail. Protože nezaplatil poplatky, členství mu zaniklo. Členem byl od konce roku 2009 do začátku roku 2011, nyní už ve straně není," sdělil Emil Sedlařík, který v komunálních volbách v roce 2010 kandidoval na pozici lídra kandidátky TOP 09 v Kroměříži.

V té době, kdy se znali, mu Král tvrdil, že pracuje u Českých drah. "On byl zajímavý člověk a nemyslím to nijak ve zlém, s nikým takovým jsem se ještě nikdy předtím nesetkal. Působil na mě hodně světácky, a když jsem v novinách viděl článek o náhrobku s jeho jménem a datem narození, tak jsem předpokládal, že to je z jeho strany nějaká recese, vzhledem k tomu, jak jsem ho znal," dodal Sedlařík.

Josef Král se krátce po volbách, v lednu 2011, stal členem dvou městských komisí v Kroměříži. Odtud ho však v listopadu kvůli neúčasti na jednáních odvolali.

Stejný Král se zapojil i do televizních pořadů.

Před lety se Josef Král mihl v divácky úspěšné televizní soutěži Chcete být milionářem, a to hned dvakrát, nejprve na Nově a později i v televizi Prima. Jako výhru si odnesl částku pět tisíc korun.

Před dvěma lety v květnu se objevil i ve Slovenské televizi, v pořadu Pošta pre Teba.

Muž z náhrobku se sám ozval

MF DNES se ozval i samotný Josef Král kvůli článku, který vyšel ve středu. Ohradil se proti tvrzení, že žije v Huštěnovicích u Uherského Hradiště. "Tam žije moje žena, já tam téměř vůbec nejsem k zastižení a nebydlím tam," řekl Král.

A potvrdil i informace o své minulosti. "Je to pravda, v Poště pre Teba jsem byl asi před rokem a půl, v Milionáři už je to delší dobu. Tam jsem byl dvakrát, jednou na Nově a jednou na Primě," potvrdil Král.

"V soutěži jsem byl poprvé s panem Preissem, to bylo myslím na Nově, to bude už delší dobu, takových sedm let. Někdy před čtyřmi lety jsem byl pak v pořadu i na Primě a tam jsem vyhrál myslím pět tisíc korun," dodal Král.

Král byl ve čtvrtek  v Olomouci, kde je prý pracovně. "Pracuju na dohodu o provedení práce vždy pro nějakou firmu. Jinak jsem veden na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání," řekl muž s vytesaným datem úmrtí na náhrobku.

Král potvrdil i informaci, že je už druhý rok vedený trvalou adresou na městském úřadě v Kroměříži. Ale o zapsání na anonymní adresu, která řadě lidí slouží jako ochrana před exekutory, s nimiž má sám potíž, prý neusiloval. Na radnici ho prý vystěhoval majitel domu.

"Tenkrát jsem tam byl přepsán na návrh majitele domu, kde jsem dřív měl trvalý pobyt. Nový majitel domu si tam nepřál mít jiné nájemníky, tak mi změnil trvalý pobyt na úřad," zdůvodnil "podezřelou" adresu bydliště Král.

"Musel jsem si vyřídit akorát novou občanku, ale jinak tu adresu nijak nevyužívám, ani mi tam nechodí pošta, do Kroměříže skoro nejezdím, pokud nepotřebuju něco úředního," dodal Král.

Inženýrský titul? Vystudoval dálkově

A vyjádřil se i ke své kandidatuře za TOP 09 v roce 2010. Vynořily se i pochybnosti, zda muž původem z Jihlavy skutečně vlastní inženýrský titul. "Tato strana je mi názorově blízká. Dálkově jsem vystudoval vysokou školu ekonomickou," řekl, ale konkrétněji studia neupřesnil.

Umístění náhrobku s datem úmrtí prý i pro něj nadále zůstává dál záhadou, o jeho vzniku prý nemá tušení. Přiznal problémy s exekutory a věřiteli, kterým dluží.

"Ze strany exekutorů to určitě nátlak není, ti mají jiné praktiky," dodal muž s trvalým bydlištěm na kroměřížské radnici.

Náhrobek se objevil na hrobovém místě, kde byl i náhrobek se jménem Václav Partl. O hrob se má starat Partlův syn. "Partl je nejmladší bratr mé matky," dodal na vysvětlenou Král, Partlův synovec. Nedokáže si vysvětlit, kdo a proč náhrobek se jménem Krále a úmrtím 12. prosince 2012 na hrob umístil.

"Musel to být někdo, kdo zná souvislosti, nějaká třetí osoba se chtěla tímto způsobem zviditelnit, nebo mě zastrašit, nedovedu si to představit, v Jihlavě jsem nebyl a ani jsem ten náhrobek neviděl," dodal Král.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Najdete na iDNES.cz