Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Johnův recept na korupci: přibude odposlechů úředníků a bič na ministry

  10:24aktualizováno  21:01
Ministr vnitra Radek John chce zveřejňovat hlasování vlády o zakázkách a grantech. Usnadní to boj s korupcí, řekl na tiskové konferenci věnované tomuto tématu. Lidem má proti úplatkům pomoci nový manuál. A zemi bez korupce odvolání nejvyšší státní zástupkyně Vesecké. To by mělo proběhnout do podzimních voleb, vzkázal John.

Jednou z nejdůležitějších součástí strategie proti korupci jsou testy spolehlivosti. Už teď se vztahují na policisty, které inspekce v simulovaných situacích testuje, jak se zachovají. "Budeme čerpat know-how jak z civilu a od soukromých firem, tak techniky policejní," uvedl na tiskové konferenci John.

TRANSPARENCY SE OHRADILA

Návrh protikorupční strategie ostře zkritizoval předseda správní rady české pobočky Transparency International Václav Láska. Materiál podle něho klade důraz především na represi a zcela opomíjí prevenci. "Toto nelze vydávat za protikorupční program vlády," řekl Láska. Transparency proto odstoupila z Johnova poradního sboru pro boj s korupcí.
"Nechceme, aby nějakým způsobem bylo prezentováno, že jsme se podíleli, nebo že jsme schválili to, co bylo dnes prezentováno. Protože k tomu máme velmi výrazné výhrady a nemůžeme se s tím ztotožnit," řekl Láska.
K mezinárodním smlouvám lze podle něj nasadit odposlechy i u případů, kde je hranice nižší.
Kriticky se vyslovil i ke zkouškám spolehlivosti, které mají testovat "korupční odolnost" úředníků, podle Lásky jsou kontroverzní. Za zbytečné označil manuály pro veřejnost a policii.

ČTK

Testy jsou poněkud problematické, protože narážejí na pravidlo, že stát nemůže "vyprovokovat" trestný čin. Inspektoři tak například nemohou přímo nabízet úplatek a zákon o policii testy obecně popisuje jako "navození zdání situace, kterou je zkoušená osoba povinna řešit".

John chce vyhodnotit zkušenosti policejní inspekce a zavést testy (a povolit odposlechy při podezření z korupce) na celou státní správu. Jak by ale v takovém případě měly vypadat, ještě není jasné. Jisté je, že testy mají pouze pracovně-právní dopad, nikoliv trestní.

Dalším nástrojem proti korupci budou takzvané převody majetku. V momentě, když korupčník zažádá o peníze, bude možné mu je dát, aby byl usvědčen. "Ať jsou všichni korupčníci v panice, na svobodě zůstanou jen šest vteřin," vzkázal John.

Více pravomocí pro policii a možnost odposlechů

Policii by se podle ministra také měla vrátit pravomoc využívat odposlechy v úplatkářských kauzách se sazbou již od osmi let. Značně ji omezila poslední novela trestního řádu, která pravidla pro odposlech radikálně zpřísnila.

"Návrh, který bude napravovat chyby, které vznikly v minulém volebním období a kterými se zkomplikovalo vyšetřování korupčních kauz, bude v první vlně legislativních opatření, jež budou předložena vládě," řekl John. Dodal, že se chce podívat na poslance, jak v případě této novely hlasovali.

KONCEPT PRO BOJ PROTI KORUPCI

Všechny novinky, které chce John zavést, najdete zde

Mezi další opatření patří "výrazná finanční a systémová podpora" současné protikorupční policie, která vyšetřuje ty nejzávažnější úplatkářské a hospodářské kauzy. "Odhalování korupce se stane jedním ze zásadních bodů při hodnocení policie. Naším cílem je, aby žádné korupční jednání nezůstalo neoznámeno, nevyšetřováno a netrestáno," ujistil policejní prezident Oldřich Martinů.

Útvar by měl časem dostat například nové vozy. Díky zeštíhlení policejního prezidia zase bude na zdvojnásobení odměn za vyřešené korupční případy.

Manuál proti korupci dostanou občané i policisté

Ministerstvo zároveň připravilo manuál pro policisty i občany, jak se mají v souvislosti s úplatkářstvím chovat.

PROTIKORUPČNÍ MANUÁL PRO OBČANY

"Když přijde člověk na policii s tím, že mu byl nabízen úplatek, na řadě míst republiky se stane, že ho pošlou domů, protože se to prý stejně nedá vyšetřit," řekl John a doplnil, že příručka přesně vymezí, jak mají policisté v takových případech postupovat. Občanům manuál připomene například protikorupční linku 199, která jim v nesnázích pomůže.

Etický kodex pro úředníky i ombudsman pro policisty

Mezi další novinky patří etický kodex určený úředníkům státní správy a samosprávy. Pro úřady bude dobrovolný, ale John uvedl, že je zvědavý, kdo jej přijme a kdo ne. Ministerstvo vnitra bude prý první institucí, která se jím začne řídit.

Ministr dnes uvedl, že krátce po svém nástupu na resort vyzval prostřednictvím policejního prezidenta všechny policisty, aby hlásili veškerý politický tlak, který mohl zastavit či ovlivnit vyšetřování. Zatím však prý nepřišlo žádné hlášení a podle Johna to znamená, že je policie buď nezávislá, nebo že se policisté případy bojí hlásit.

Pomoci by mohl v budoucnu policejní ombudsman, kterému mají lidé ve službě hlásit problémy či nestandardní jednání. Nebudou tak muset věc řešit přímo s nadřízeným, ale s odborníkem, který bude součástí inspekce.

John se také znovu opřel do nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Požaduje její odvolání ještě před komunálními volbami. Podle ministra vnitra si totiž elitní policisté na státní zastupitele stěžují, jeden z nich je údajně nazýván Terminátor a má na svědomí už několik zastavených korupčních kauz.

John dodal, že jako ministr nemá kompetence znovu otevřít materiály a zjistit, kdo věci pod koberec zametl. To může podle něj udělat právě jen nejvyšší státní zástupce. Měl by to být nový člověk, vzkázal John.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz