Policejní ombudsman a náměstek ministra vnitra Viktor Čech

Policejní ombudsman a náměstek ministra vnitra Viktor Čech | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Johnův policejní ombudsman řeší jeden případ denně, odbory ho nechtějí

  • 35
Co den, to případ. Přibližně tolik práce má zatím ombudsman policistů Viktor Čech, kterého do funkce uvedl těsně před svým koncem exministr vnitra Radek John. Nový šéf resortu Jan Kubice dal jeho úřadu dvouměsíční dobu hájení, která skončí za dva týdny. Sám ombudsman tvrdí, že jeho úřad smysl má.

Zatím se na ombudsmana od sklonku dubna, kdy začal pracovat, obrátilo 37  policistů, nejčastěji e-mailem. "Převážně jsou to věci, které se týkají zákona o služebním poměru," řekl iDNES.cz o své agendě náměstek ministra vnitra a ombudsman Viktor Čech. V jeho kanceláři se stížnostmi policistů zabývají dva lidé. "V žádném případě se nenudí, tráví nad tím celý den," říká ombudsman.

Čech, kterého Radek John jmenoval jen několik dní před odchodem z vnitra, tvrdí, že nejčastěji řeší spory podřízených s nadřízenými. "Je to například zneužívání institutu vyslání na studijní pobyt, zařazení do tarifních tříd a podobně," vysvětlil Čech.

Právě kvůli účelovému vyslání často i na druhý konec Česka, daleko od rodiny, řada policistů odešla ze služby. Jiné zase podle Čecha nadřízení bezdůvodně zařadili do nižší platové třídy.

Ombudsmanova kancelář buď kontaktuje ty, kterých se stížnost týká, nebo podává podnět policejnímu prezidentovi, pokud jde o systémový problém. Jindy zase celou věc předá policejní inspekci. Ovšem potrestat nemůže nikoho.

Plácnutí do vody, tvrdí odbory

Právě omezené pravomoci kritizují i policejní odboráři, podle kterých je práce ombudsmana zbytečná. "Samotná funkce je naprosto nesmyslná, jejím zřízením vedení jen přiznává, že něco nefunguje, a to my říkáme dlouhodobě," řekl šéf Unie bezpečnostních složek Zdeněk Buřič.

"Ombudsman nemá žádná práva, de facto nemůže nic vyřešit. Bylo to takové plácnutí do vody, aby se vlk nažral a koza zůstala celá," tvrdí Buřič.

Podle Čecha jeho práce však smysl má. Argumentuje tím, že policista nemá jinou možnost stěžovat si na svého nadřízeného bez toho, aby se mu to pak vrátilo. "Toto je legální možnost, jak se policista může obrátit na funkcionáře, který je dostatečně vysoko, aby mohl něco změnit v jeho prospěch," myslí si ombudsman.

Kromě něj i nadále sbírá podněty od nespokojených policistů i Johnova e-mailová zpovědnice. Na ni se policisté rovněž mohli obracet, když je například nadřízení šikanovali. "Adresu jsme převzali, ale v současné době se na ni už nikdo neobrací, v podstatě to usnulo," podotkl Čech.


Video