Radek John v pozici novináře a poslance zákonu neodporuje (ilustrační foto)

Radek John v pozici novináře a poslance zákonu neodporuje (ilustrační foto) | foto: ČTK

Johnovo angažmá zákon neporušuje, míní expert. Vydavatel přesto couvá

  • 14
Rozhodnutí Radka Johna skloubit práci poslance a novináře neodporuje zákonu, shodují se experti. Nesmí však zveřejnit informace, které se dozvěděl jako šéf sněmovního bezpečnostního výboru. Vydavatelství Empresa Media ve čtvrtek upravilo své středeční vyjádření, John bude jako externista pracovat hlavně pro TV Barrandov.

Podle odborníka na ústavní právo Jana Wintra by se šéf sněmovního bezpečnostního výboru John dostat do konfliktu se zákonem o ochraně utajovaných informací, pokud by porušil mlčenlivost o věcech, které na výboru zazněly.

"Z hlediska ústavy jsou poslanci a poslankyně muži a ženami z lidu a mohou vedle toho vykonávat další občanská povolání," řekl ČTK Wintr. V případě Johna přichází podle Wintra v úvahu zákon o střetu zájmů.

Nečas: Propojení politiky, byznysu a médií musí přestat

Ústavní činitelé sice nemusí mít bezpečnostní prověrku, váže je však povinnost mlčenlivosti. Pokud by poslanec v médiích zveřejňoval tajné informace, bylo by nutné mu to podle Wintra hlavně dokázat.

"To spojení politiky a žurnalistiky u nás má jistou tradici," řekl ČTK vedoucí katedry mediálních studií na Metropolitní univerzitě Jan Jirák s odkazem na Karla Havlíčka Borovského coby poslance říšského sněmu. Problém vidí spíš v Johnově odůvodnění návratu k žurnalistice, kdy John řekl, že "mafiánskou chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi nelze zřejmě porazit pouze politickými prostředky".

John bude pracovat hlavně pro televizi, tvrdí nyní vydavatel

Vydavatelství Empresa Media ve čtvrtek odpoledne upravilo své středeční prohlášení. John je od čtvrtka externím spolupracovníkem vydavatelství, nebude vedoucím publicistiky časopisů Týden a Instinkt a nebude jakýmkoli způsobem ovlivňovat chod jejich redakcí, uvedl člen představenstva vydavatelství a šéfredaktor Týdne František Nachtigall s tím, že John především bude připravovat nový pořad pro TV Barrandov.

"Pokud Radek John napíše článek a nabídne jej časopisům Týden a Instinkt, bude k tomuto materiálu přistupováno stejně, jako kdyby jej napsal jakýkoli politik, ať už prezident republiky či ministr financí. Redakce zhodnotí, zda bude mít jeho otištění pro čtenáře nějaký přínos," doplnil Nachtigall. 

Nachtigall loni v dubnu: John je Bártova loutka

Velmi ostře hodnotil šéfredaktor Týdne František Nachtigall Radka Johna a Věci veřejné loni 11. dubna v editorialu Týdne. Tedy v době, kdy vrcholila aféra kolem tehdy nejmenší koaliční partaje. "Když se ukáže, že v politické straně, která zastává ministerské posty, panují mafiánské praktiky, uplácí se, sleduje, zavazují se oči, lže se, jímá mě hrůza a zděšení," napsal Nachtigall. V textu přivítal, že premiér Petr Nečas požaduje odchod Johna (a jeho kolegů Bárty a Dobeše) z vlády. "To, že Radek John je pouze Bártovou loutkou, ví každý vnímavý člověk také už dávno," uvedl Nachtigall.

Ve středu přitom informoval, že John povede publicistické oddělení vydavatelství.
"Radek bude významnou posilou nejen pro Týden a Instinkt, ale i pro další plánované projekty do budoucna," uvedl ve středu Nachtigall.  

Johnův návrat do médií kritizovali politici včetně prezidenta Václava Klause (více zde). "Chápu, že politici jsou zděšení z toho, že doteď vynášeli kuloární informace tajně 'svým' novinářům a najednou je tu někdo, kdo stejné informace má a sám je také pod svým jménem a veřejně chce využít," uvedl šéfredaktor. 

Nachtigall už ve středu v reakci pro iDNES.cz odmítl, že by se exministr vnitra dostal do střetu zájmu. "Jednání Sněmovny jsou veřejná a v tomto případě střet zájmů tedy rozhodně nehrozí. Radek John navíc už nebude předsedou strany, podle dostupných informací ani členem bezpečnostního výboru. Bude tedy 'pouze' opozičním poslancem," doplnil Nachtigall.

John se ale bude k utajovaným zprávám dostávat i v případě, že se z něj stane jen řadový poslanec. Podle zákona o ochraně utajovaných informací totiž mají přístup k utajované informaci všech stupňů utajení prezident, poslanci, senátoři, členové vlády, soudci, ombudsman a jeho zástupce a členové Nejvyššího kontrolního úřadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue