Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

John se rád pochlubí knihou Memento. Jedno s malým „m“ ale visí ve vzduchu

  8:43aktualizováno  9:33
Do vysoké politiky vstoupil bývalý novinář a scenárista Radek John. Loni v létě se stal předsedou strany Věci veřejné a už je nejpopulárnější v hodnocení šéfů zdejších politických stran. Bojuje proti korupci a zadluženosti státu. Dodržoval ale sám vše, co teď kritizuje?

V profesním životě publicisty, moderátora, spisovatele, scenáristy a politika Radka Johna najdeme řadu pozoruhodných výkonů, které je třeba ocenit. Třeba v době komunismu vydaná kniha Memento o drogově závislých. Jako jeden z prvních poukázal na časovanou bombu moderní společnosti. A po právu patří v tomto oboru dodnes k nejrenomovanějším publicistům.

Nebo jeho přínos do české kinematografie. Film Bony a klid o vekslácích ovlivnil několik generací, o Sněženkách a machrech ani nemluvě. S tímhle filmem, k němuž napsal také scénář, vyrůstaly miliony lidí, kteří vzpomínali na sladká středoškolská léta.

Radek John v redakci Mladého světa, druhý zleva v prostřední řadě, osmdesátá léta

Radek John v redakci Mladého světa, druhý zleva v prostřední řadě, osmdesátá léta

A taky je s Johnem spojen investigativní pořad na Nově Na vlastní oči, jemuž vtiskl tvář a podílel se na vzniku mnoha závažných polistopadových kauz. John je člověk, který léta kritizoval korupci v politice, poklesky státních úředníků či zmanipulované státní zakázky. Takový člověk má nejlepší předpoklady jít do politiky, protože přece nemůže dělat to, co sám léta kritizoval.

Radek John ten krok loni v létě udělal. Stal se předsedou ambiciózní strany Věci veřejné, která bojuje proti korupci a která má celkem sympatický program. Výsledky se už dostavily. John patří k nejoblíbenějším předsedům politických stran v zemi a "véčkaři", jak se jeho straně říká, se podle průzkumů šplhají nad pětiprocentní popularitu, což by je katapultovalo do parlamentu. Potud by bylo vše v pořádku.

Radek John nečekaně dorazil na párty v Klubu Duplex

Radek John nečekaně dorazil na párty v Klubu Duplex

Radek John na tiskové konferenci k Megaparty

Radek John na tiskové konferenci k Megaparty

Janouškův byznys

Jenže v Johnově pestrém profesním životě (ten soukromý zde necháváme zcela stranou) přece jen jedno "memento" najdete. Je to jeho angažmá ve společnosti Ora Print. Tuhle firmu založil pod názvem S & J - Medea Kultur v roce 2000 pražský podnikatel Roman Janoušek. Původně sloužila jako reklamní a realitní agentura. Ale protože se Janouškovo impérium začalo rozšiřovat, předával své firmy do správy jiným lidem.

V únoru 2002 Janoušek z firmy S & J - Medea Kultur odešel. Tedy aspoň naoko, aby v ní nebyl vidět. Firma dostala jiný název: Ora Print. A jediným akcionářem se stal další Janouškův přítel, podnikatel Zoran Kazimirovič. V dozorčí radě pak nechal Janoušek sedět svou ženu. A pak to přišlo.

Kdo to platí

Kromě lídra Johna je nejdůležitější postavou strany podnikatel Vít Bárta. Vlastní největší bezpečnostní agenturu v zemi - ABL.

Kromě velkých zakázek na hlídání objektů spolupracuje na zátazích proti trhovcům, kteří prodávají napodobeniny drahých značek. Klientem ABL je třeba Puma.

Bártova přítelkyně Kateřina Klasnová je také místopředsedkyni strany.

Bárta dal straně 2,8 milionu korun a na kampaň vybral už 12 milionů korun.

Janoušek dal firmě do vínku neuvěřitelnou zakázku. Ora Printu se otevřela cesta do Všeobecné zdravotní pojišťovny. Tato největší pojišťovna v zemi hledala někoho, kdo by ji na klíč vyráběl osvětový časopis. Ten se nejdříve jmenoval Pohoda pojištěnce, pak dostal název Svět pojištěnce. Lidé ho dostávali do schránky zdarma. Motiv byl bohulibý. Časopis měl poskytovat účinné rady, aby se snížila nemocnost. Byla to zakázka snů, protože časopis se vyráběl v obrovském nákladu kolem 2,5 milionu výtisků třikrát do roka. A Radka Johna si tehdy najali majitelé na to, aby jim na výrobu časopisu dohlížel. Tak se John stal předsedou představenstva Ora Printu.

A teď krátká odbočka na vysvětlenou. Roman Janoušek není obyčejný podnikatel. Je to šedá eminence pražského byznysu. Jeho přátelství s primátorem Pavlem Bémem ho vyneslo do stratosféry vlivu. Ne nadarmo se říkávalo, že "kdo chce v Praze býti, musí s Janouškem vyjíti". Aby dostal zakázku.

Teď vyšetřuje Janouška švýcarská prokuratura. Nejdřív mu zadržela na účtu v bance Kredietbank v přepočtu 220 milionů korun, pak začala šetřit další sumy - až dvě miliardy korun, které kdy švýcarskými konty prošly. Případ není dodnes uzavřen.

Roman Janoušek

Roman Janoušek

Známý pražského primátora Béma, podnikatel Roman Janoušek, u Štrbského plesa

Známý pražského primátora Béma, podnikatel Roman Janoušek, u Štrbského plesa

Janoušek je mocný lobbista. Tak jako má Mirek Topolánek svého Marka Dalíka nebo Jiří Paroubek svého Jaroslava Tvrdíka, tak měl Pavel Bém svého Romana Janouška. (Ten se však nechce s médii bavit.)

Penězovod

Ale vraťme se k Ora Printu. Podle zápisu v obchodním rejstříku se Radek John stal předsedou představenstva 22. ledna 2002. A Roman Janoušek se podle obchodního rejstříku "vzdálil" z firmy až měsíc poté: 13. února 2002. A navíc to není jediné propojení mezi oběma pány. Sám John přiznává, že s jinou Janouškovou firmou - Medea Kultur - začal spolupracovat už v 90. letech na protidrogových projektech. John jezdil po republice přednášet o škodlivosti drog a Janoušek jeho akce organizoval. John za přednášky dostával zaplaceno.

V Ora Printu vydržel John až do loňského června. Tedy sedm let. A za těchto sedm let firma "vysála" z VZP mastnou sumu - sečteno a podtrženo: od roku 2002 do roku 2009 vyplatila VZP firmě Ora Print za vydávání časopisu přes 700 milionů korun.

Také Janouškova firma Medea Kultur měla s VZP uzavřeny další. Podle dokumentů z auditu VZP, který má MF DNES k dispozici, dostala Medea Kultur za "servis ve sféře public relations" od pojišťovny 58 milionů korun. Za 300 komponovaných pořadů "Řekni drogám ne" inkasovala dalších 27 milionů korun. A tak dále a tak dále. Firmy z Janouškova impéria musely od VZP získat kolem jedné miliardy korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, VZP.Už v roce 2005 kritizovali smlouvu s firmou Ora Print auditoři, kteří si posvítili na hospodaření VZP. A podivili se, že Ora Print soutěž vůbec vyhrál. "Vždyť požadavky zadavatele splnil i jiný uchazeč, který nabídl (na roční vydávání časopisu, pozn. red.) cenu 58milionů oproti 111 milionům společnosti Ora Print. Rozdíl tedy činil 53 milionů," uvedli ve své zprávě auditoři už v roce 2005.

Radek John tvrdí, že oni byli nejvhodnější nabídka, protože byli nejlepší, nejkvalitnější, a že "druhá firma neměla v ceně velmi nákladné rozesílání časopisu do schránek". O tom se však v auditu nepíše. VZP se nicméně po auditu chytla za nos a od roku 2006 snížila částku vyplácenou Ora Printu alespoň na 86,7 milionu korun ročně.

Dalo se to dělat za půlku

Koncem roku 2009 se pojišťovna rozhodla s Ora Printem spolupráci rozvázat. A vypsala nové výběrové řízení. Do soutěže se přihlásilo 52 firem a komise teď vybírá už jen mezi dvanácti uchazeči. "Řízení ještě probíhá," uvedla ředitelka vnějších vztahů VZP Anna Veverková. Ale už teď je jisté, že "zakázku snů" dostane firma, která nabídne cenu za roční vydávání časopisů do 50 milionů. A za úplně stejných podmínek, jako to léta dělala společnost Ora Print.

Nějaký pátek již tady je

Strana Věci veřejné (VV) vznikla v roce 2001, uspěla v Praze a probojovala se s několika zastupiteli na radnice. Do povědomí pronikala hlavně barevným časopisem Věci veřejné, který házela lidem do schránky.

Když se stal lídrem John, popularita se zvedla.

"Ročně se toho bude tisknout také nejméně celkem 7,5 milionu výtisků. A jestli se ptáte na kvalitu papíru a rozsah stránek? Tak pokud se vítěz vejde do peněz, ať je kvalita tisku a papíru co nejlepší a rozsah stránek co největší," řekla Veverková. Jinými slovy: I za málo peněz se dá udělat hodně muziky. Pokud by se časopis vyráběl za 50 milionů ročně po celých sedm let, ušetřila by VZP 350 milionů korun.

John tvrdí, že cenu přijala pojišťovna a že on to nemohl ovlivnit. To má sice pravdu. Jen působí trochu divně, když John na předvolební kampani "káže vodu", tzn. volá po účinnější kontrole hospodaření s veřejnými penězi, zatímco sám tak trochu "pil víno".

"Naše strana chce zastavit krvácení státu," řekl John minulý týden na mítinku s občany Děčína. A poukázal i na to, jak plýtvá penězi celá Evropská unie. "Vezměte si ty bruselské úředníky. Oni jedou jednat do Štrasburku, převezou se tam autobusy, bydlí v nejlepších hotelech. To je přece strašný," prohlásil.

Jinak má John samozřejmě pravdu: politika je zkorumpovaná, státní kasa krvácí a do politiky je potřeba dostat nové tváře. Snad se ty nové tváře poučily z chyb minulosti.

Radek John

Radek John

O klukovi s tenisovou raketou

Pane Johne, v Děčíně na mítinku jste říkal, že se musí šetřit a bojovat proti zadlužování, ale ve vašem životě je jedna problematická věc podobného druhu: fungování ve společnosti Ora Print.
Ano, sem s tím.

Pomáhal jste tam vyrábět časopis pro VZP. Jenže už v roce 2005 audit zjistil, že je to předražené, že jiné firmy by to vyrobily za 58 milionů. A vy jste vyráběli za dvojnásobek.
Ale tam záleží hodně na kvalitě papíru. Ono by se to dalo udělat i za 30 korun na toaletním papíru a všichni si tím vytřou akorát patřičnou část těla. Šlo o to, že VZP si musela nastavit míru luxusu. Navíc, já jsem Ora Print nevlastnil, jen jsem dostal za úkol hlídat, aby to ekonomicky sedělo, aby se časopis vyráběl co možná levně. A aby se nepřešvihl rozpočet. A to jsem dělal za 100 tisíc korun ročně. Já jsem tam byl v roli námezdního dělníka. Ten časopis je užitečný, je tam mnoho preventivních rad. Kdyby se jimi lidé řídili, prodlouží si život a VZP bude platit méně peněz. A co mě na tom ještě bavilo, byl ten velký náklad. Mě zajímá velký náklad, velké pódium. Vždyť to byl vlastně nejmasovější časopis v Česku.

Radek John na debatě strany Věci veřejné v Děčíně (3. února 2010)

Radek John na debatě strany Věci veřejné v Děčíně (3. února 2010)

A on asi ještě i bude. V nové soutěži je však podmínka, že kdo dá více než 50 milionů korun, zakázku nedostane. Což znamená, že se to opravdu dá vyrobit za daleko méně.
Tak asi chtějí levnější časopis. Jasně. Vezme se levnější papír, horší redakce, méně kvalitních lidí.

Vy jste pořád přesvědčen o tom, že to nebylo zbytečné plýtvání peněz z veřejných prostředků VZP?
Teď v době krize, když člověk kouká na všechny zakázky, říká si zpětně: Propána, jak si to tam ti chlapci hlídali? VZP je velká firma. Má tam 20 lidí na hlídání této věci. A jestli rozhodli ve veřejné soutěži, že to dají nám, tak asi věděli proč. Já přece nebudu opravovat VZP a říkat jim, udělejte to na hajzlpapíru.

Firmu Ora Print založil pan Janoušek. Pak jste ji dostal do správy vy.
Já jsem dostal nabídku od ředitele firmy Zorana Kazimiroviče na tento konkrétní úkol. Kazimirovič je bývalý ředitel firmy Zepter. Mluví šesti jazyky. Byl pro mě byznysová autorita. V době, kdy jsem tam byl, Janoušek ve firmě už nebyl. A ještě musím upozornit, že v roce 2002 Janoušek nebylo žádné jméno, jako je dneska. To byl kluk, který se vrátil z Německa, živil se tam jako učitel tenisu. Byl to kluk, který chodil s tenisovou raketou.

Jak jste Janouška poznal?

Glosa k přednáškám

 

Radek John tvrdí, že od roku 1983 absolvoval asi deset tisíc přednášek o drogách. Skutečně?

Od 1. ledna 1983 do 31. prosince 2009 uplynulo celkem 9855 dní. Že by měl John po oněch sedmadvacet let v průměru jednu přednášku denně - včetně víkendů?

I kdyby měl některé dny přednášky dvě či dokonce tři, ten jeho počet je dle všeho velmi zhruba zaoukrouhlené, v podstatě chvástavé číslo. Více věcnosti by ranaři Johnovi neškodilo.                   (jch) 

Celé to vzniklo tak, že od roku 1983 dělám besedy o drogách. Udělal jsem jich asi deset tisíc. Pro dvacet různých agentur. A jedna z firem, která mi nabídla, abych dělal besedy o drogách pro mládež, byla Medea Kultur. Tak jsem jim chodil dělat besedy. Tam mě poznal pan Kazimirovič. A když se někde dočtu, že jsem blízký přítel Romana Janouška, tak žasnu. Já jsem s ním nikdy nebyl na žádném soukromém večírku. Takže jaký přítel? Pro mě je to jeden z dvaceti zaměstnavatelů, kteří mě najímali kdysi na besedy o drogách.

Už jste zveřejnil někde svémajetkové přiznání? Jako lídr strany?
Majetkové přiznání budu zveřejňovat. Ale jinak jsem přiznání dával každý rok finančnímu úřadu. Jo takhle? Vy se mě asi ptáte, jestli jsem nedostal od firmy Ora Print víc než sto tisíc ročně? Nedostal.

Jste majitelem nějakých akcií?
Nejsem majitelem vůbec žádných akcií. Nejsem žádný podnikatel. Vždycky jsem byl jen zaměstnanec. Kdybych si ukradl nějaké peníze, tak bych si založil nějakou firmu a vedl bych ji. Ale já jsem si nic neukradl.ZPRÁVY: Exministr vnitra Hradílek ukončil hladovku. Donutila ho rodinaHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.