Důsledkem Johnovy neobratnosti je zmatek, který se mu podařilo vyvolat uvnitř policie.

Důsledkem Johnovy neobratnosti je zmatek, který se mu podařilo vyvolat uvnitř policie. | foto: Michal Růžička, MAFRA

John prosí o další měsíc hájení. Neví si rady, vytýkají mu kritici

  • 639
Třicet dní hájení, o které žádal, mu nestačilo. Ministr vnitra Radek John teď chce, aby k němu novináři byli shovívavější ještě aspoň o měsíc déle. Vypadá to, že si začíná lépe uvědomovat, jak těžký úkol si na sebe vzal, když si jako svůj vládní resort vybral právě vnitro.

MF DNES se měsíc po jmenování vlády pokusila zhodnotit první kroky nových ministrů. John v porovnání se svými kolegy zatím působí jako nejméně kompetentní člen kabinetu.

"Přijde mi, že John je i měsíc po nástupu do funkce stále nečitelný. Vyjadřuje se k jednotlivostem, jako je Kajínek, ale schází mu koncepce," shrnuje část námitek někdejší úřednice ministerstva vnitra Kateřina Pospíšilová, která dnes působí ve sdružení Společně k bezpečí.

Ministr vnitra začal své úřadování tím, že několik dní držel jakéhosi bobříka mlčení. Pak začal naopak nekontrolovatelně vypouštět výroky, které prozrazují, že mu k vedení silového ministerstva chybějí potřebné znalosti.

Na internetu se stal slavným záznam Johnova vystoupení v České televizi, v němž se zastával svého náměstka Michala Moroze (na video se podívejte zde). Na otázku, co přesně bude "náměstek pro strategie a programové řízení" na ministerstvu dělat, John nebyl schopen nic říct. Jeho nejisté couvání z odpovědi, kterou pravděpodobně neznal, budí dodnes všeobecné veselí.

Na youtube je záznam rozhovoru nazván Biomasa II. v narážce na vystoupení zelené poslankyně Kateřiny Jacques, v němž nedokázala vysvětlit, co je biomasa. (čtěte více o účinkování Kateřiny Jacques v ČT)

Poslanec ČSSD František Bublan, který vnitro řídil v letech 2001 až 2004, je však k Johnovým vystoupením shovívavý. "Za mediální výstupy bych ho nepranýřoval. Hůře vnímám, jak se smířil s navrhovanými škrty v resortu. Celé Věci veřejné se navenek tváří, že protestují, ale pak se snadno podřídí silnějším," řekl opoziční poslanec.

Nepřipravenost, neznalost resortu a slabé organizační dovednosti však vytýká Johnovi i jeho předchůdce z koaliční ODS Ivan Langer. "Neviděl jsem zatím žádný koncepční dokument, který by představil. Je to 30 dní, které otřásly vnitrem. Panuje tam chaos," řekl.

Johnovu neobratnost potvrzuje i ředitel sociologické agentury Median Přemysl Čech. "Zatím mi pan ministr John připadá, že stále hledá svoji politickou pozici. Je na něm vidět, že se těžko sžívá s novou situací. Při svém vystupování jde z extrému do extrému. Počkal bych ale s jeho hodnocením delší dobu, až se vyprofiluje," říká.

Naopak Johnův dlouholetý spolupracovník, reportér Josef Klíma, se kolegy zastal. "Má to těžké, takže žádné jeho přešlapy hodnotit nechci. Líbilo se mi, jak se elegantně zbavil náměstka Martina Bartáka. To bylo mazácké."

Bude vzpoura policistů?

Konkrétním důsledkem Johnovy neobratnosti je, jaký zmatek se mu už podařilo vyvolat uvnitř policie.

Nejprve na schůzce s odboráři 22. července slíbil, že propouštění policistů neplánuje. Za dva týdny v rozhovoru pro Právo jasně prohlásil, že se propouštět bude. Od té doby složitě vysvětluje, koho se snižování stavů bude týkat.

"Počíná si jako král v Pyšné princezně - odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil," glosuje to Langer. Policisté stále nevědí, na čem jsou, a jejich odboráři dál vyhrožují demonstrací.

A co dělá John? Minulý pátek odborářům slíbil, že se s nimi brzy sejde, a vše si vyjasní. "Zatím se nám nikdo neozval," řekl včera šéf policejních odborů Milan Štěpánek.

Ministerstvo mezitím vydalo tiskovou zprávu o úsporách v příštím roce a o změnách, které se chystají. "Cílem bude například i menší, výkonnější a lépe placený policejní sbor," píše se ve zprávě.

Konkrétněji John o změnách promluví až 23. srpna. Budou i policisté respektovat delší dobu hájení, nebo vyjdou do ulic už dříve?

John: Policisty nelze nenaštvat

Jak hodnotíte prvních třicet dní hájení v úřadě, o něž jste žádal?
Třicet dní hájení bylo vytknuto na to, že připravíme krizový rozpočet. Mně se podařilo vyjednat, že bude činit minus osm miliard, a ne deset. Je to drama, nespíme, expertní komise přepočítává, co budeme dělat.

A co vaše "přešlapy"? Třeba policisté jsou naštvaní po vašich výrocích o škrtech.
Policisté budou naštvaní smrtelně, protože přicházejí o deset procent platu. Policisty nelze nenaštvat. Kdo by nebyl naštvaný? Tady prohospodařili bilion korun předchozí politici, ti jim to udělali.

A už víte, co má na starosti váš náměstek pro strategii Moroz? V televizi jste trochu tápal.
Já samozřejmě vím, co dělá, ale nebudu prozrazovat naše strategie. Teď, jestli vás to uklidní, se zabývá rozhýbáním čerpání peněz z fondů EU. Za ministra Langera se nevyčerpala ani koruna.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video