Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath ve mně budil lítost, ale důkazy jsou jasné, říká po jednání John

  20:36aktualizováno  20:36
Když v úterý zasedlo 14 poslanců k dlouhému stolu, aby si vyslechli Davida Ratha v jeho čele, uviděli obrázek muže, kterého potkal strmý pád. Zároveň před nimi seděl bojovník připravený hájit se do poslední chvíle. Tak popisuje atmosféru úterního jednání mandátového výboru jeho člen, předseda VV Radek John.

Radek John přichází na jednání mandátového a imunitního výboru v Poslanecké sněmovně (22. května 2012). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak na vás David Rath působil na úterním jednání mandátového a imunitního výboru Sněmovny?
Bylo jasné, že bude bojovat do poslední chvíle, protože od začátku trval na své verzi, kterou řekl už po zatčení. Tedy že vůbec neví, o jaké peníze šlo, že s tím nemá nic společného. Řekl, že zažil něco strašného, co by nepřál ani svému největšímu nepříteli. Že vazba je šikanózní a policisté se ho snaží zlomit, že je politická mrtvola, protože skončila jeho kariéra a čekají ho až tři roky vazby. Bylo z toho jasné, že bude bojovat o každý důkaz, každou větu, každou situaci a bude silným soupeřem policie.

Hostem iDNES.cz bude člen imunitního výboru Jan Vidím

On-line rozhovor s poslancem ODS proběhne ve středu 23.5. od 9:30

Dobře, ale jak na vás působil?
Poprvé jsem viděl poslance Ratha, který nebyl arogantní. Byl to člověk po strašlivém pádu z mnoha pater, který se snaží situaci kontrolovat a omezovat škody. Je to člověk, který sebral všechny síly, aby bojoval do poslední chvíle i na ztraceném bojišti.

Mluvil na jednání sněmovního výboru tak rázně, jak to známe ze Sněmovny?
Jeho projev byl tichý, relativně pomalý, každé slovo rozmyšlené, poznámky napsané, brýlemi čtené a rozvíjené.

Bylo znát, že byl ještě nedávno politikem nejsilnější opoziční strany? Stranila mu ČSSD, nebo jej naopak o to více drtila dotazy?
Žádný rozdíl mezi dotazy od politických stran tam nebyl. Nebylo to politické, bylo to lidské. O tom, kam došel člověk, který vzal úplatek. Musím říci, že se na jednání všichni tvářili velmi neutrálně. Šlo o to dát mu naprostý prostor pro jeho úhel pohledu. Bylo to o tom vyslechnout si jeho verzi poté, co poslanci znali jinou verzi.

Jak byste popsal atmosféru jednání?
Všichni jsme volali po velké rybě. A toto je velká ryba. Na druhé straně ten člověk spadl z vodopádu na úplné dno. Do úplného pekla.

A co to s vámi udělalo?
Tváří v tvář člověk pocítí záchvěv lítosti. Na druhé straně korupčník má vědět, že toto může nastat. Věřím, že soud bude velmi odstrašující pro další korupčníky.

Rath kolegy nepřesvědčil

Poslanci výboru hlasovali pro Rathovo vydání ke stíhání

Jednání trvalo více než dvě hodiny. Seděli jste, nebo David Rath stál?
Mandátový a imunitní výbor seděl, přivedli pana doktora Ratha a i on se posadil. Byl tam dlouhý stůl, v jeho čele seděl Bohuslav Sobotka (předseda výboru, pozn. red.), na druhé straně proti němu poslanec Rath. My jsme seděli po stranách.

Jaké materiály jste měli ke kauze údajného uplácení ve Středočeském kraji k dispozici?
Spis, popis celé kauzy a výpovědi poslance Ratha po zadržení. K dispozici byl také přepis odposlechů z domu (Kateřiny Pancové, pozn. red.) a viděli jsme záznam z Rathova zadržení.

Týkají se obvinění i jiných kauz než rekonstrukce zámečku v Buštěhradu?
Policie se přísně držela toho popisovat jen tuto kauzu, ale jsou tam náznaky, že ta věc může být širší. Nabyl jsem ze spisu dojem, že mohou přijít další obvinění s tím, jak se budou procházet veřejné zakázky.

Kam ty náznaky vedou? Do zdravotnictví nebo Ústeckého kraje?
Spekuluji, ale je to samozřejmě spojeno s ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, takže se to může týkat nemocnic. Média spekulují o gymnáziu v Hostivici. Jde o to, že Středočeský kraj ještě honem losoval před tím, než zákon, který to zakazuje, vstoupí v platnost. A všechny takové losovačky v celé České republice jsou podezřelé. Takže já si myslím, že policie bude prověřovat všechno, co se losovalo.

Co vás osobně na celé kauze a na tom, co jste viděl a slyšel, překvapilo?
Mě to nepřekvapilo, protože všichni víme, a novináři to desetkrát popsali, jak se manipulují veřejné zakázky. Tady je to naprosto konkrétně popsané, takže tam člověka nic nepřekvapí. Snad jen detailní práce policie, která to ale měla dělat už před patnácti lety.

Zatčení Ratha

Policie Ratha zatkla 14. května večer v Rudné u Prahy ve chvíli, když si odnášel sedm milionů korun od šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. I ona byla jednou z celkem osmi zatčených osob kvůli zakázkám ve Středočeském kraji, který vedl Rath.

Více o celé kauze čtěte zde.

Jsou podle vás David Rath a další obžalovaní vinni?
Už z prvních materiálů bylo jasné, že policie odvedla výbornou práci. Má to dobře zdokumentované. Já jsem čtyřicet let četl vyšetřovací spisy a tento je jeden z nejlepších. Všichni členové mandátového výboru se klonili k vydání už na základě prvních informací. Klíčové bylo, že včera dodala policie přepis odposlechu z toho domu, než byl pan poslanec zatčen. A to je velká emocionální rána, protože tam nad sedmi miliony spiklenci slaví, šustí bankovky, oni se radují, rochní se v tom. Je to jako když si Alibaba a čtyřicet loupežníků rozdělují kořist a myslí si, jak všechny přechytračili. Jak celý národ jsou idioti, protože oni si rozdělují veřejné peníze. Po tomto přepisu bylo vystoupení Davida Ratha relativně velmi rutinní, protože on trvá na svém poměrně neobhajitelném postoji, že vůbec neví, o jaké peníze šlo. Nikdo mu ale jeho příběh neuvěřil.

Takže jsou vinni?
My nejsme ti, kteří soudí. Jen říkáme, že toto je tak vážné, že by to měl soud posoudit. To znamená, že nikdo se nedopouští předčasných výroků o vině, nicméně všichni říkají: Tohle se nemůže zamést pod koberec, tohle musí řádně projednat soud a zvážit ty důkazy. Čili bych se velmi držel stranou toho, že bych si hrál na soudce.

Na druhé straně říkáte, že tak precizní policejní spis jste zatím neviděl...
To je pravda, ale neodvažuji se soudit. Myslím si, že je to tak vážné, že je třeba, aby to nezávislý soud skutečně posoudil a považoval bych za naprostý faul na českou veřejnost, kdyby toto nebylo souzeno.

Jak záznamy vypadají a co v nich je?
Z návštěvy Davida Ratha v tom domě máme k dispozici zhruba deset stran přepisu strojem. Na videu jsme pak viděli zatýkání. Pan doktor Rath se třeba hájil, že krabice s miliony byla mimo jeho dosah, mohli ji tedy zaměnit. To ale záznam vylučuje. Je tam přesně zdokumentováno, že krabice stále stojí u jeho nohou, je zabalená, nikdo na ni nesahá. A teprve před kamerou se rozbaluje. Je tedy vyloučeno, že by byla zaměněna, takže to je opět dobrá práce policie.

Jak velká byla ta krabice?
Na šest vín.

V médiích se objevila informace o emotivním komentáři Petra Kotta při příchodu policie. Skutečně slova o tom, že jsou ti dotyční v pr**li, na záznamech zazněla?
To už po mně chcete strašná konkréta, která bych neměl říkat. Ale je tam záznam situace, kdy poslanec Rath odchází a následuje odposlech těch dvou, co si říkají, když vidí, že dochází k zásahu.

Znamená to tedy, že zařízení pro odposlech bylo umístěno v domě Pancové a Kotta?
Ano. Tipoval bych, že to je vnitřní odposlech. Nemyslím si, že by bylo možné zařídit to jinak než prostorovým odposlechem v domě.

Samotné zatčení Davida Ratha byla rychlá akce?
Byla to profesionální akce. Tam se před osobní prohlídkou musí čekat na nestranného svědka. Policie jej musí v té chvíli shánět a většinou se to dělá tak, že chodí po domech či sousedech. To znamená, že nebyl rychlý, ale byl procedurálně perfektní. Je tam nahráno, jak se volá se státním zástupcem... Je tam přesně ta řada úkonů, aby advokáti nemohli namítat, že tam je něco protiprávního. Ten záznam zdokumentoval situaci tak, že výmluvy musí jít stranou.

Pečlivý zásah znamená, že proces zadržení trvá půl hodiny, hodinu nebo více?
Myslím, že to mohlo být tak dvanáct čtrnáct minut.

Mám si to představit tak, že David Rath jde po chodníku, ozve se Policie!, on ztuhne a policie přikročí a vyzve ho, aby odevzdal předměty, které má u sebe?
Takhle to je, ale policie pak volá státnímu zástupci, informuje ho, potom oznamuje, že přikročí k osobní prohlídce, ale musí k tomu získat nestranného svědka, pak se čeká na nestranného svědka, probíhá osobní prohlídka a je přesně zadokumentováno, že nešlo nic podstrčit, že všechno, co je na videu, buď bylo v tašce, nebo v podpaží pana poslance Ratha.

Váhal s vydáním krabice od vína?
To na záznamu není.

Jak se David Rath choval bezprostředně poté, když jej policie zastavila?
Upozorňoval policii, že má imunitu. Půlka toho záznamu je neustálé "doktor Rath, doktor Rath". Asi si myslel, že k němu budou mít jiný přístup než k jinému občanovi. Policii to ale nezastavilo, protože právo bylo na její straně.

Četl jste v jeho chování v tu chvíli nějaké emoce?
To je strašná spekulace. Je to ale taková ta chvíle, kdy člověku padá celý jeho svět.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

V pondělí napadne na horách nová vrstva sněhu, další dny bude pršet

Na Šumavu se vrátila zima. Takhle to vypadá v okolí Kvildy.

Až 30 centimetrů nového sněhu může během pondělí napadnout na horách. Sněžení navíc doprovodí vítr, který v nárazech...

První hádka poslanců. O členy výboru, který bude řešit vydání Babiše

Andrej Babiš skládá poslanecký slib. (20. 11. 2017)

Nově zvolení poslanci zamířili v pondělí poprvé do Sněmovny. Složili slib, vyfotili se a pak přišla i první hádka. O...

Jedli zasadili k narození syna, teď je z ní vánoční strom u radnice

Příjezd a stavba vánočního stromu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých...

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. láká pozornost místních i turistů zhruba 15 metrů vysoká jedle...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.