Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

John: Nedovolíme kvůli reformě penzí zdražení základních potravin

  14:01aktualizováno  16:10
Novou taktiku, jak se pokusí Věci veřejné získat podporu voličů, představil předseda strany a ministr vnitra Radek John. "Chceme snižovat sociální dopady reforem na střední třídu," řekl John. Strana podle něj při jednání o důchodové reformě nepřipustí zvýšení daně z přidané hodnoty na základní potraviny a tím jejich zdražení.

Snižovat sociální dopady reforem na střední třídu, to bude teď podle šéfa Věcí veřejných Radka Johna jedna z klíčových strategií strany | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 přitom počítá s tím, že by měla existovat jen jedna sazba DPH ve výši 19 procent. Jednání o důchodové reformě, v němž má vládní koalice pokračovat po novém roce, tak bude hodně napínavé.

Vít Bárta, Karolína Peake a Kateřina Klasnová na ideové konferenci Věcí veřejných."Principy důchodové reformy by měly být potvrzeny ústavním zákonem," řekl ministr dopravy Vít Bárta. Aby to bylo možné, musela by se koalice dohodnout s ČSSD. Pokud by se vláda rozhodla, že bude zvyšovat věk pro odchod do důchodu, tak podle Věcí veřejných jedině tak, že to bude kopírovat prodlužování průměrné délky života. Na ideové konferenci VV to potvrdil jak John, tak jejich hlavní vyjednavač o penzích Pavel Rusý.

Věci veřejné odmítají snižování odvodů na sociální zabezpečení a místo toho navrhují vznik takzvaného generačního fondu, do nějž by lidé přispívali různě vysoké částky podle počtu dětí. Právě peníze z fondu by stát využíval na doplácení důchodů, pokud by měl momentálně málo peněz ze sociálních odvodů. "Pracovat a mít děti se musí vyplatit," řekl k tomu John.

Alternativou ke "generačnímu fondu" je pro VV vyšší daňové zvýhodnění rodin s dětmi

Podle informací iDNES.cz je pro VV při vyjednávání s ODS a TOP 09 alternativou ke "generačnímu fondu" to, že budou více daňově zvýhodněny rodiny s dětmi, jimž by v rukou zůstalo víc peněz a mohly by se pak samy rozhodnout, jak je investují kvůli spoření na penzi.

Povinné vklady do penzijních fondů by se měly podle Věcí veřejných týkat lidí s vyššími příjmy. Stát také nesmí připustit, aby se snížila celková částka, kterou stát vyplácí na důchody.

Poslanec Michal Babák potvrdil, že VV budou trvat na tom, aby koalice dodržela dřívejší dohodu, že více zdaní lidi, jejichž příjem je vyšší než částka, nad níž už nerostou odvody na sociální zabezpečení - představa VV je taková, že tyto vyšší příjmy budou zdaněny druhou sazbou daně z příjmu fyzických osob - dvaceti procenty.

Radek John, Karolína Peake a Kateřina Klasnová na ideové konferenci Věcí veřejných.

Diskriminováni jsou podle VV ti, kdo pracují, ne menšiny

Na ideové konferenci zaznělo i to, že by měla strana výrazně přitvrdit proti zneužívání sociálních dávek. Delegát ze Sokolova František Weiss třeba přišel s tím, že by podporu v nezaměstnanosti vyplácel jen lidem, kteří za sebou mají pět let souvislé práce bez přerušení.

"Proč by měli pracující lidé přispívat těm, kteří jsou na dávkách pět, deset, patnáct či dvacet let, na vybavení jejich bytu?" kritizoval zneužívání sociálních dávek Weiss.

Nesmíme podporovat flákače, říká druhý muž VV Škárka

"Dáváme lidem peníze za to, že nic nedělají, místo toho, aby dostávali peníze za to, že něco udělali," podpořil jeho názor Tomáš Jarolím z Teplic. Nejefektivnější sociální investicí je podle něj přidat policii a soudům. "Musíme se přestat bát," prohlásil Jarolím. Reálně podle něj v zemi existuje diskriminace - ne však menšin, ale těch, kteří pracují.

Jaroslav Škárka, Věci veřejnéPřitvrdit proti "flákačům a nemakačenkům" navrhuje i výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka. "Budeme přísně trestat zneužívání sociálních dávek, nebudeme podporovat flákače a nezaměstnané, nebudeme podporovat neefektivní pseudoekologické paskvily, nenecháme si vše diktovat od socialistické Evropské unie," navrhuje Škárka.

Výrazně přitvrdíme ve vládě proti těžbě uhlí, odhlasovaly si VV

VV se rna ideové konferenci také rozhodly, že v koalici výrazně přitvrdí proti těžbě uhlí. Usnesly se, že budou ve vládě trvat na takové změně horního zákona, která z něj vyškrtne všechny vyvlastňovací paragrafy. VV tak jdou dál, než se zatím vláda shodla v programovém prohlášení. Jde jim o ochranu obcí před těžbou.

Poslanec VV Milan Šťovíček se stal starostou Litvínova.Pro usnesení, které navrhl poslanec VV a starosta Litvínova Milan Štovíček a hlasovalo pro něj 106 ze 108 delegátů přítomných na konferenci, mají Věci veřejné prosazovat snižování závislosti na fosilních palivech, podporu bezpečných jaderných technologií, trvat na stanovení závazného tempa snižování emisí skleníkových plynů a především fakticky znemožnit vyvlastnění kvůli těžbě uhlí.

Právě tím jdou VV nad rámec toho, na čem se vládní koalice dohodla. ODS, TOP 09 a Věci veřejné se při sestavení koalice dohodly, že za současné vlády nebudou prolomeny limity těžby hnědého uhlí a že novela horního zákona zajistí hospodárné využívání zásob nerostných zdrojů. Podle usnesení VV, má také strana bránit pokusům o těžbu černého uhlí na Frenštátsku.

Ekologie je jednou z oblastí, na kterou se chtějí Věci veřejné soustředit, aby strana oslovila bývalé voliče zelených, kteří se do Sněmovny nedostali. Důraz chce strana klást i na reformu zdravotnictví.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz