Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Republikán Kasich číhá na svoji šanci, v boji o Bílý dům je třetím vzadu

  2:00aktualizováno  2:00
V počtu získaných delegátů sice John Kasich zůstává mezi republikánskými kandidáty jasně na posledním místě, zbraně však složit nehodlá. Guvernér státu Ohio s českými kořeny sází na to, že Donald Trump do republikánského sjezdu nezíská dost hlasů a stranickým kandidátem se pak stane právě on.

Republikánský prezidentský kandidát John Kasich na tiskové konferenci před primárkami v New Yorku (31. března 2016). | foto: AP

Jen pár dní před primárkami ve Wisconsinu zůstává John Kasich až daleko za Tedem Cruzem i Donaldem Trumpem. Poslední předvolební průzkumy mu předpovídají zisk 19 procent hlasů, zatímco Cruzovi necelých 32 a Trumpovi dokonce 42 procent.

Pro Kasicha takový výsledek není překvapivý. Na chvostu voličských preferencí se drží v podstatě od doby, co v červenci 2015 oznámil svou kandidaturu. Ale zatímco jiní kandidáti, kteří měli silnější voličskou základnu, už z klání odstoupili, Kasich nic takového neplánuje.

Nezviklaly ho ani opakované výzvy texaského senátora Cruze, aby nebránil zápasu mezi ním a Trumpem. „Je to absurdní,“ reagoval na to Kasich podle deníku The Washinghton Times. „Nechme antitrumpovské voliče, aby se spojili za mnou, protože, upřímně, já jsem ten, kdo může na podzim vyhrát,“ dodal s tím, že právě on může získat i hlasy demokratů.

Fotogalerie

Taková prohlášení jsou však přinejmenším předčasná. Šance, že Kasich do republikánského konventu získá 1 237 delegátů potřebných k přímé stranické nominaci, je totiž matematicky nemožná. V současnosti jich má asi 144, a to zejména díky svému jedinému vítězství v domácím Ohiu.

Kasichova taktika proto nyní spočívá zejména v ubírání hlasů Trumpovi, aby na potřebný počet delegátů nedosáhl ani on. V takovém případě by Kasich na červencovém konventu v Clevelandu mohl uspět v dalších kolech hlasování, ve kterých se už delegáti nemusejí řídit výsledky primárek a volebních shromáždění ve svých státech.

Kasich zřejmě spoléhá na to, že pro republikánskou nomenklaturu by byl stravitelnějším kandidátem než Trump i Cruz (více o možném průběhu voleb čtěte zde). Ani to však podle politologa Miloše Gregora není jisté.

„Na konventu se v druhém kole volby ‚uvolní‘ ze závazku hlasovat pro daného kandidáta jen 57 procent delegátů. I kdyby se tito delegáti rozdělili rovnoměrně mezi Cruze a Kasicha (o Trumpovi ani nemluvě), zisku nadpoloviční většiny delegátů bude blíž Cruz. Šance Kasicha získat nominaci tak nejsou moc vysoké,“ uvedl politolog z Masarykovy univerzity.

Kasichova role však podle něj může být i přesto rozhodující. „Vyjádření podpory Cruzovi nebo Trumpovi může jednomu z nich přinést kýženou nadpoloviční většinu,“ doplnil Gregor.

Zkušenosti se Kasichovi nemusejí vyplatit

Jestli jsou letošní prezidentské volby něčím typické, je to odpor voličů ke stávajícím politikům a touha Američanů po změně. Nic z toho však Kasich příliš nesplňuje. V americké vrcholové politice se pohybuje už bezmála 40 let, během kterých působil jako člen místního senátu v Ohiu, kongresman ve Washingtonu a od roku 2011 zastává funkci guvernéra Ohia.

Americké volby

Kasich k politice inklinoval už během svých vysokoškolských let. V prvním ročníku na Ohijské státní univerzitě poslal dopis do prezidentské kanceláře Richarda Nixona, aby požádal o soukromou schůzku. S Nixonem, kterého hluboce obdivoval, chtěl mluvit zejména o problémech země a své vášni pro veřejné služby.

Bílý dům jeho žádosti vyhověl a umožnil mu pětiminutové setkání. Kasicha však taková nabídka neuspokojila a s Nixonem strávil minut dvacet, uvedla stanice CNN.

Kasich rád připomíná, že pochází z dělnického města McKees Rocks nedaleko Pittsburghu, kde přilnul k maloměstským hodnotám. Často při tom zmiňuje svého otce, syna českých imigrantů, který ve městě třicet let pracoval jako pošťák. Po matce má Kasich chorvatské kořeny.

Snaha o slušnou kampaň

Dlouholeté politické zkušenosti nejsou to jediné, co Kasicha odlišuje od ostatních republikánských kandidátů. Na rozdíl od Trumpa i Cruze se vyhýbá provokativním vyjádřením a urážení svých oponentů. „Nebudu se k nejvyššímu úřadu v této zemi ubírat těmi nejnižšími cestami,“ řekl po vítězství v Ohiu.

Podobně zareagoval i na fotku nahé Trumpovy manželky Melanie, kterou zveřejnili Cruzovi příznivci před primárkami v Utahu (psali jsme zde). „Rodiny musejí zůstat tabu. Nemůžete útočit na rodiny. A jestli tohle bude na denním pořádku, jací lidé budou do veřejných funkcí kandidovat v budoucnu? Musejí existovat nějaká pravidla a musí existovat něco, co je stanoví. Určitá slušnost,“ prohlásil v rozhovoru pro stanici NBC.

Za rétoriku současné kampaně Kasich viní Trumpa. Miliardář podle něj během své kampaně vytvořil „toxické politické prostředí“ a ničí národní diskuzi. Guvernér „Kaštanového státu“ proto opakuje, že Trumpovu kandidaturu nepodpoří. „Pokud nominaci získá někdo, o kom jsem přesvědčen, že zemi škodí a rozděluje ji, pak se za něj nemohu postavit,“ prohlásil (více čtěte zde).

Kasich podporuje chudé, s potraty nesouhlasí

Způsob vedení kampaně není to jediné, co Trumpa a Kasicha odlišuje. Zcela rozdílně se staví také k otázce přistěhovalců. Zatímco Trump vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se zbavit imigrantů z Mexika, Kasich je k nim o poznání smířlivější. Podporuje snahu o legalizaci přistěhovalců, kteří se v USA nedopustili žádného trestného činu, a neodmítá možnost, že by v budoucnu mohli získat americké občanství.

John Kasich

John Kasich se narodil 13. května 1952 v Pensylvánii. Jen chvíli po studiu politologie na Ohijské státní univerzitě se stal, v pouhých 26 letech, senátorem státu Ohio. Od roku 1983 působil ve Sněmovně reprezentantů USA. Ve funkci vydržel až do roku 2001, kdy odešel do soukromého sektoru. Na stanici Fox News měl vlastní diskuzní pořad Heartland John Kasich, pracoval také v bankovnictví. V roce 2011 se jako guvernér státu Ohio vrátil zpátky do politiky, do funkce byl v roce 2014 znovu zvolen. Se svou druhou manželkou Karen má dvě dcery, šestnáctiletá dvojčata.

Představa, že federální vláda vyhostí všechny nelegální přistěhovalce, je podle něj nerealistická. „Skutečně si myslíte, že budeme jezdit napříč Ohiem, vyhánět lidi z jejich domovů a posílat je do Mexika, zatímco jejich děti necháme na verandě? (...) Samozřejmě, že se to nestane. Takže se snažím přijít s nejlepším možným řešením. Nazývá se to selský rozum,“ řekl Kasich podle deníku The Washington Times.

Kasich je všeobecně považovaný za umírněného kandidáta, což by k němu mohlo přilákat i demokratické voliče. Jako hluboce věřící křesťan vždy zdůrazňoval potřebu ochraňovat chudé, zdravotně postižené a ostatní lidi „žijící ve stínu“, uvádí deník The New York Times.

Ve svém státě podpořil Medicaid, veřejně financovaný program v USA pro lidi, kteří si kvůli nízkým příjmům nemohou dovolit zdravotní pojištění. „Bůh si v Knize života zaznamená, co jste udělali pro jiné,“ prohlásil, když na Ohijské státní univerzitě oznamoval svou kandidaturu.

V dalších otázkách však zůstává konzervativní. Kasich byl vychován v katolické víře, v dětství byl ministrantem a snil údajně o tom, že se jednou stane knězem, díky čemuž si mezi dětmi vysloužil přezdívku „Papež“. Duchovní dráhu odvrhl údajně kvůli nevýhodám celibátu, dodnes však je silně věřící a staví se proti potratům či sňatkům homosexuálů.

Americké prezidentské volby 2016

Deník The Washington Post upozorňuje na to, že kdyby nebylo Donalda Trumpa, byl by to možná právě Kasich, kdo by na sebe upozorňoval vznětlivou povahou. V Ohiu je známá například historka o dopravním policistovi, kterého veřejně označil za idiota za to, že ho zastavil.

Podobně bezprostředně se vyjádřil i k tomu, co si myslí o Republikánské straně. „Vždy jsem říkal, že strana je můj prostředek, nikoli můj pán,“ prohlásil.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz