Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

John dodržel zákon, odměny na vnitru jsou „pouze“ nemorální

  7:41aktualizováno  7:41
Udílení statisícových odměn za krátké období není podle státního zastupitelství Prahy 7 nezákonné. Ačkoliv předseda Věcí veřejných Radek John ještě ve funkci ministra vnitra rozdal deseti podřízeným na konci loňského roku skoro dva a půl milionu korun, vše bylo v souladu se zákonem.

Předseda Věcí veřejných Radek John | foto: Michal KamarytČTK

Kriminalisté, kteří vyšetřují Johnovo odměňování, se domnívali, že předseda VV mohl být podezřelý ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Před dalším postupem však pro jistotu požádali o stanovisko pražské státní zastupitelství. To odmítlo, že by John jednal protizákonně, napsal deník Právo.

"Dnes jsem obdržel stanovisko s tím, že jednání pana Johna nenaplňuje znaky skutkové podstaty trestného činu, a dle názoru zastupitelství se tedy v dané věci o trestný čin nejedná," řekl vyšetřovatel. Podle něj je pro kriminálku toto stanovisko závazné. "V nejbližších dnech budeme věc ukládat s tím, že se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu," dodal detektiv.

Trestní oznámení proti bývalému ministru vnitra podal v únoru pražský podnikatel Tomáš Moláček. Důvodem bylo Johnovo únorové vyjádření pro Právo, v němž obhajoval, proč dal nejvyšší odměnu 480 tisíc korun šéfovi hasičů Miroslavu Štěpánovi.

Úspěšné splnění mimořádného úkolu, nebo "předplatné"?

Šéf VV tehdy řekl, že Štěpánovi téměř půlmilionovou odměnu udělil proto, aby odvrátil jeho odchod z funkce. Odměny pro další podřízené pak odůvodnil tím, že v letošním roce na to prý peníze nebudou, tudíž mají podle něj "předplaceno".

Takové vysvětlení se Moláčkovi nelíbilo, protože v lednové korespondenci, kterou sám s vnitrem vedl, mu bylo sděleno, že důvodem udělení odměn bylo "úspěšné splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu".

Obdržel prý tedy zcela jiné zdůvodnění, než jaké podal John telefonicky deníku. Šéf VV tak podle něj porušil nařízení vlády, které jasně říká, za jakých okolností lze mimořádné odměny vyplatit.

Vysoké odměny za krátké období jsou nemorální

Šéfka státních zástupců Prahy 7 Jiřina Fronková listu sdělila, že je sice pravda, že John Právu zdůvodňoval své odměny úplně jinak, než je v listinných důkazech, nicméně policisté a žalobci prý musejí vycházet z toho, co je písemně dáno a podloženo. A John prý v materiálech, které předal policii, vysvětlil statisícové odměny v souladu se zákonem.

"Otázka druhá je, jestli odměny, které uděloval svým podřízeným, byly oprávněné, či nikoli. To my ale skutečně v rámci trestního řízení nejsme schopni posoudit a ani nám to nepřísluší. Avšak podle toho, co jsem viděla ten spis, tak je to přinejmenším nemorální, protože ty odměny byly v takových výších a za minimální období," podotkla na Johnovu adresu žalobkyně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz