Neznámí porotci a zavřený most. V New Yorku začíná soud s Prckem Guzmánem

  22:00aktualizováno  22:00
Ve stínu voleb do Kongresu začíná v New Yorku jeden z nejsledovanějších soudních procesů posledních let. Nechvalně proslulému vůdci mexického drogového kartelu Sinaloa Joaquínu Guzmánovi u něj hrozí doživotní vězení. Proces s mužem, který z žaláře už dvakrát utekl, provázejí nebývalá bezpečnostní opatření.

Z budovy federálního soudu v Brooklyn Heights se stala nedobytná pevnost. V okolí jsou policejní dodávky, vchod střeží těžce ozbrojené hlídky a kolem pravidelně procházejí policisté se psy, kteří jsou cvičení na hledání bomb. 

To vše kvůli procesu s nevysokým, ale o to nebezpečnějším Mexičanem Joaquínem „Prckem“ Guzmánem. Jeho útěky z mexického vězení jsou už dnes legendární. Jeden z nejslavnějších narkobaronů navíc i za mřížemi dokázal svůj kartel Sinaloa nadále řídit. 

Fotogalerie

To však už od doby, co jej převezli do Spojených států, nemůže. Ve věznici v Dolním Manhattanu je v naprosté izolaci a v cele s nejvyšší ostrahou.

Američané nehodlají připustit ani jeho další útěk. Manévry, které se kolem procesu rozpoutaly, tak připomínají hollywoodský film. Pokaždé, když Guzmána převážejí k soudu a zpět, policie uzavře slavný a nanejvýš exponovaný Brooklynský most. Ten spojuje stejnojmennou část města s Manhattanem. Miliony řidičů, kteří po něm denně projedou, si tak dvakrát týdně musí najít objízdnou trasu. 

Vzhledem k tomu, že zatím šlo jen o předběžná slyšení a samotný proces bude trvat dva až čtyři měsíce, soud podle serveru USA Today zvažuje i alternativní řešení. Třeba dočasné přestěhování nejhlídanějšího vězně z Manhattanu do Brooklynu. To ovšem úřady z bezpečnostních důvodů nepotvrdily. 

Porotce-fanoušek si řekl o Guzmánův podpis

Jedenašedesátiletý Joaquín Archivaldo Guzmán Loera, který kdysi začínal prodejem pomerančů, čelí sedmnácti obviněním včetně pašování drog, plánování vražd svých rivalů či praní špinavých peněz. Kartel Sinaloa podle vyšetřovatelů za čtvrt století „Prckova“ vedení dovezl do Spojených států přes 200 tun kokainu. A kromě toho i marihuanu, heroin a další drogy. 

První stání by se v New Yorku mělo uskutečnit 13. listopadu a El Chapovi hrozí doživotí. Kromě soudce Briana Cogana se bude na výsledném verdiktu podílet i dvanáctičlenná porota. Výběr porotců začal v pondělí a i ten provázejí nevídaná opatření. 

Na identitu všech kandidátů je uvaleno embargo, a až soud začne, každého člena poroty bude ke každému státní doprovázet eskorta. V utajení jsou také jména svědků, kterých je údajně až čtyřicet, a do soudní síně bude moci jen pět prověřených novinářů.

VIDEO: Prcek šel do sprchy a zmizel, ukazují záběry útěku narkobarona

Nalézt dvanáct lidí, kteří jsou ochotní a zároveň vhodní rozsoudit jednoho z největších zločinců 21. století, byl navíc podle amerického deníku The New York Times extrémně obtížný úkol. 

Jako obvykle musí potenciální porotci vypovědět, co o případu a obviněném vědí a zda jsou schopní rozhodovat nestranně. Tentokrát museli podle stanice ABC vyplnit dotazník o osmačtyřiceti stranách.

Ze šestačtyřiceti kandidátů musel soudce právě z důvodu nestrannosti vyřadit sedmnáct lidí. Jedním z nich byl i muž, který v Guzmánovi nevidí zločince, ale hvězdu a zatoužil po jeho autogramu, uvádí stanice NBC.

Kromě něj byl z výběru pro své vlastní bezpečí vyřazen i muž, který se živí jako imitátor zesnulého zpěváka Michaela Jacksona. Podle soudu by totiž někdo takový byl příliš snadno identifikovatelný.

Strach sedět tváří v tvář vrahovi, který má na svědomí smrt nejméně třiceti lidí, projevila údajně jen jedna potenciální porotkyně. „Četla jsem, že jeho rodina po porotcích a jejich rodinách půjde. To mě děsí nejvíc,“ popsala, zatímco její kolega přiznal, že se mu pod jménem El Chapo spíš než vůdce mexické narkomafie vybaví druh sendviče. „Nevím, proč mu tak říkají, ale je výtečný,“ poznamenal.

Jak Guzmán aka Prcek globalizoval a inovoval největší narkomafii světa

Obava, že by si pro Guzmána jeho někdejší kumpáni chtěli přijít přímo k soudu, je však podle novináře a autora knihy o Guzmánovi Douglase Centuryho už příliš velký „Hollywood“. 

Kartel už „Prcka“ odepsal a vedení svěřil jeho dvěma synům. „Chapo, který je poslední rok ve Spojených státech a 23 hodin denně je pod zámkem, nemá moc vydávat rozkazy, dostat se z vězení nebo tam někoho uplatit. Nedokáže se dostat ke svědkům tak, jak to dělal v Mexiku,“ míní Century.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Libyjci násilím donutili migranty, aby opustili loď a vrátili se na pevninu

Migranti na lodi Nivin, kteří nechtěli opustit plavidlo u pobřeží Lybie. K...

Loď Nivin minulý týden na moři zachránila přes devadesát migrantů z Afriky a odvezla je ke břehům Libye. Ti však poté...

Čech, který kradl v Kňažkově vile, dostal tvrdší trest. Místo tří roků pět

Slovenský herec Milan Kňažko

Slovenský soud v úterý v obnoveném líčení zpřísnil českému občanovi Pavlovi Novotnému trest za loňskou krádež v...

Na letišti v Moskvě srazilo letadlo člověka, stroj pokračoval v cestě

Skupina 23 ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků vyhoštěných z...

Na největším moskevském letišti Šeremťjevo byla nalezena mrtvola. Šlo o deportovaného cizince, který se pravděpodobně...

Najdete na iDNES.cz