Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jmenujete se jinak, rozhodl za něj soud

aktualizováno 
Když bylo Václavu Studenému, doktoru přírodních věd, třiatřicet, nařídil mu brněnský krajský soud, že se má jmenovat Václav Kolouch. "Mám pocit, jako by chtěl někdo znásilnit mou identitu. Někdo si s mým jménem dělá, co chce, a já se nemohu bránit," říká Studený-Kolouch.
Změna jména byla výsledkem zdlouhavé soudní pře, kterou vyvolal Studeného otčím, když se před sedmi lety rozhodl zrušit jeho osvojení.

Otčím zemřel předloni, ale soudní mašinérie jela dál: poslední soudní verdikt padl v dubnu 2000. Od té doby je osvojení zrušeno a Studený má podle zákona užívat své dřívější jméno: Kolouch.

"Bojím se, že se něco stane, ta věc není dořešena a mé jméno podle zákona už není mým jménem. Jméno Kolouch je pro mě úplně cizí, je to jméno muže, kterého si vzala moje matka, když mi bylo pět let a s nímž se záhy rozešla. Já se jmenuji Studený, publikuji pod tímto jménem v odborných časopisech, podepisuji se jím studentům do indexu, to jméno je uvedeno ve slovníku spisovatelů, mnoho lidí je zná. A představte si: co kdybych byl ženatý? To by se moje děti najednou jmenovaly jinak než já?" ptá se.

Je odborníkem na diferenciální geometrii a v tomto oboru publikoval i v zahraničních časopisech.

Soudy ke svému rozhodnutí zrušit osvojení dospěly po několika rozdílných verdiktech. Podnět ke zrušení podal otčím, jak uvádí Studený snad také proto, aby po něm nemohl dědit. Otčím si ho osvojil když mu bylo třináct, první obsílka k soudu přišla, když mu bylo sedmadvacet. Soud první instance ovšem osvojení zrušit odmítl. Když se Studeného otčím odvolal, nadřízený soud dospěl k jinému stanovisku a jeho odvolání vyhověl.

Mezitím otčím zemřel a Studený požádal o obnovu soudního řízení. Neuspěl. Před třemi měsíci dostal dopis od soudu, že vyčerpal poslední možný opravný prostředek. S problémy, které změnou jména vzniknou, se brněnský krajský soud vyrovnal jednoduše.
"Tuto situaci lze řešit například přijetím uměleckého pseudonymu," napsali mu do odůvodnění rozsudku.

Když si pak - už tak trochu zoufale - stěžoval přímo na ministerstvu spravedlnosti, dostal jasnou odpověď. "Bylo by nejspíš vhodné respektovat rozhodnutí soudu a v dalším styku, jak úředním, tak osobním, používat příjmení Kolouch," napsali mu úředníci z oddělení právní pomoci ministerstva.

Ale dopis pro jistotu odeslali na jméno Václav Studený. Ministerští úředníci ho však upozornili na prakticky poslední, byť komplikovanou variantu. Nechat si změnit nové jméno zpátky na staré na pověřeném obecním úřadě, což za určitých okolností a za poplatek tisíc korun zákon dovoluje. Jenže o něco podobného se už Studený jednou pokusil.

"Požádal jsem o změnu jména na městském úřadě ještě před pravomocným verdiktem soudu. Tedy ze Studený na Studený. Domníval jsem se, že když získám jméno takto, nebude se na mne vztahovat případné rozhodnutí soudu. Ale můj požadavek úředníci odmítli s tím, že to vlastně žádná změna není," popisuje. Navíc nemá jistotu, že by komise, která na úřadech o změně jména rozhoduje, jeho žádosti vyhověla. Podle zákona totiž nemusí.

"A proč mám vůbec vynakládat takové úsilí a takové prostředky, aby mně zůstalo moje jméno?" dodává. Studený v současné době zvažuje další postup. Zkouší ještě najít zákonnou cestu, jak se změně příjmení vyhnout. A když ji nenajde? "Budu přemýšlet, zda nepožádám o změnu jména. Nechci nosit jméno, které mi vnucuje soud."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz