Mírové jednotky OSN v Jižním Súdánu. Ilustrační snímek

Mírové jednotky OSN v Jižním Súdánu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jižní Súdán směřuje ke smíru, předák povstalců se domluvil s prezidentem

  • 0
Bylo to vůbec poprvé, co se potkali. A hned na úvod se dohodli na příměří. Nepokoji zmítaný Jižní Súdán získal v pátek slibné vyhlídky na zklidnění krvavých nepokojů, které hrozily přerůst v genocidu. O nadějném závěru schůzky jihosúdánského prezidenta Salva Kiira a povstaleckého vůdce Rieka Machara informovaly zahraniční agentury.

Politici se dostali pod silný mezinárodní tlak, aby spory ve své zemi co nejrychleji vyřešili. Panovaly totiž obavy, aby násilnosti nepřerostly v genocidu. Původně se přitom zdálo, že se plánované setkání Kiira s Macharem v etiopské metropoli Addis Abebě vůbec neuskuteční.

Mladému Súdánci utrhla bomba ruce, nové mu vytiskl Američan

Dvanáctiletý Daniel při náletu súdánské armády proti povstalcům v horách přišel o obě ruce.

Súdánský mladík Daniel se díky protéze vytisknuté na 3D tiskárně mohl po dvou...

Podle agentury Reuters spolu oba politici hovořili, potřásli si rukama a pomodlili se. Kiir do metropole přicestoval kolem poledne, Machar už ve čtvrtek večer.

Každý zvlášť ještě předtím hovořil s etiopským prezidentem Hailemariamem Desalegnem. Ten zároveň předsedá východoafrické mezivládní organizaci IGAD, která mírové jednání zprostředkovala. Předmětem jednání je návrh dohody, o níž však ani jedna delegace zatím nesdělila žádné bližší podrobnosti.

Právě Desalegn zprostředkoval dohodu o příměří mezi oběma politiky. Podle agentury AFP dokument předpokládá klid zbraní, který má nastat do 24 hodin, a vytvoření "přechodné vlády národní jednoty". Ta povede zemi k novým volbám.

Kiir a Machar se zároveň dohodli, že se během jednoho měsíce znovu sejdou. Mezitím má probíhat jednání o podmínkách přechodného období.

Jde o příslib konce krvavého konfliktu, zní z USA

Dohodu z Addis Abeby v pátek přivítaly Spojené státy. Ministr zahraničí John Kerry ujednání označil za "možný průlom" a vyzval obě znepřátelené strany, aby zajistily splnění všech bodů dohody. Poradkyně Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti Suzan Riceová prohlásila, že podepsaný dokument je příslibem ukončení krvavého konfliktu.

Znesvářené strany se dostaly pod tlak Spojených států a Organizace spojených národů, aby ukončily krvavé boje, jejichž oběťmi jsou civilisté na základě etnické příslušnosti. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve své nejnovější zprávě oznámila, že obě strany konfliktu se dopouštějí válečných zločinů.

OSN a Spojené státy také varovaly před hrozící genocidou a hladomorem v zemi, která nezávislost na Súdánu získala teprve v roce 2011. V Jižním Súdánu pak vládl Kiir jako prezident a Machar jako viceprezident, dokud se o dva roky později nepohodli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video