Polovina žen v Jižním Súdánu se vdává mezi 15 a 19 lety. V zemi je přitom...

Polovina žen v Jižním Súdánu se vdává mezi 15 a 19 lety. V zemi je přitom nejvyšší úmrtnost matek při porodu na světě, těla mladých dívek na něj totiž nejsou připravena. | foto: Profimedia.cz

Sto padesát krav za nevěstu. V Jižním Súdánu nutí do vdavek i dvanáctileté

  • 151
Mladé dívky v Jižním Súdánu mají třikrát větší šanci, že zemřou při porodu, než že dostudují střední školu. Některé z nich musejí kvůli ekonomickému tlaku rodiny vstoupit do manželství už ve dvanácti letech. Na těhotenství ale jejich těla ještě nejsou připravena. Dívky navíc často čelí domácímu násilí.

Ve dvanácti se vdávala i Elizabeth Nyanyot Diuová. Jejímu manželovi bylo třicet. Když o dva roky později otěhotněla, její tělo na to ještě nebylo připravené. „Téměř mě to zabilo. Moje první díte zemřelo, protože jsem byla příliš mladá. Bylo mi jenom čtrnáct let,“ popsala Diuová stanici al-Džazíra.

Její příběh přitom není nijak výjimečný. Začátkem roku 2013 žila v manželství téměř polovina jihosúdánských dívek ve věku mezi 15 a 19 lety, uvedla lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Od té doby se situace ještě zhoršila. V prosinci 2013 v nejmladší zemi světa (nezávislost na Súdánu získala v červenci 2011) vypukla občanská válka, která si vyžádala desítky tisíc životů. „Jedním z trendů, kterých jsme byli v posledních dvou letech svědky, je rostoucí počet dívek nucených vstoupit do manželství,“ uvedla Ettie Higginsová z organizace UNICEF.

Kvůli brzkému manželství také mnoho mladičkých Jihosúdánek předčasně končí školní docházku. V přístupu ke vzdělání panuje v zemi mezi pohlavími stále obrovská propast, do školy chodí jen 35 procent dívek. Na deset chlapců navštěvujících základní školu připadá sedm dívek. Na středních školách je kluků dokonce dvakrát více, uvedl UNICEF.

Jedna dívka výměnou za 150 krav

Provdání dcery je pro mnohé rodiny jediným způsobem, jak přežít. Zdaleka se to přitom netýká pouze válečných oblastí. „Provdat dceru znamená, že v rodině bude méně o jedna ústa, která je třeba nakrmit,“ popsala Higginsová.„Je to součást tvrdého ekonomického klimatu. Rodiny si myslí, že mohou z přinucení dívek do manželství ekonomicky těžit,“ dodala.

Věno za provdané dívky rodiny většinou dostanou ve formě dobytka. „S dívkami je provázána ekonomická výhoda, protože jedna dívka může být provdána výměnou za 150 krav,“ uvedla pro deník The Guardian Joyce Patraová z organizace TOCH, která se zabývá právy dětí.

Miliony lidí v Jižním Súdánu trpí podvýživou

Obyvatele Jižního Súdánu trápí také podvýživa (více čtěte zde). Vážným nedostatkem potravin trpí více než 686 000 dětí do pěti let. V zemi proto působí také organizace Člověk v tísni, která učí místní obyvatele, jak podvýživě předcházet například pomocí komunitních zahrádek.

Špatnou výživu však podle organizace nezpůsobuje jen nedostatek jídla, ale i nevyhovující hygienické návyky, jednotvárnost stravy či nedostatečné kojení. Člověk v tísni tak lidi učí například i to, jak si správně mýt ruce a skladovat potraviny.

Pro mladé dívky však může být taková výměna fatální. Podle organizace World Vision má Jižní Súdán nejvyšší míru úmrtnosti rodiček na světě. Během porodu či krátce po něm zemře v zemi 26 žen z tisíce. Dívky mají třikrát větší šanci, že zemřou při porodu, než že dokončí střední školu.

Podle Mi Chao Sito, která v zemi působí jako porodní asistentka Lékařů bez hranic, dívky při obtížných porodech mnohdy trpí. Jejich těla ještě nejsou vyvinutá natolik, aby dívky mohly přivést dítě na svět. „Někdy se k nám dostanou ve chvíli, kdy už rodí dva dny a dítě je mrtvé. Stává se to dívkám, kterým je 14, 15, 16 let. Jsou příliš mladé, aby se vdávaly, pro jejich těla je příliš brzy, aby měly děti,“ uvedla. Na mateřství navíc nejsou připraveny ani psychicky.

Podle Patraové má dívka jen jedinou šanci, jak se manželství vyhnout. Její matka nesmí otci prozradit, že už dcera začala menstruovat.

Manžel má právo ženu uhodit, věří Súdánky

Dívky v nucených manželstvích také často čelí domácímu násilí. To je případ i dnes devětadvacetileté Bakhity, která se vdávala ve čtrnácti letech. „Můj manžel mě bil kvůli čemukoli. Jednou mě zbičoval tak moc, že jsem musela do nemocnice. Ale když jsem se vrátila, už měl jinou ženu,“ popsala.

Manžel ji opustil i přesto, že spolu mají šest dětí. Bakhita se tak stala zcela závislou na svém bratrovi. „Jsem nešťastná, protože bratr donutil mou patnáctiletou dceru, aby se provdala. Slyšela jsem, že se k ní chovají velmi špatně a bijí ji. Jsem tak smutná. Mým dvěma nejmladším dcerám každý den opakuji, že nechci, aby se jim tohle stalo,“ dodala.

Takový slib je však těžké dodržet. Domácí násilí je v Jižním Súdánu na denním pořádku, výjimečné není ani znásilňování. Až 79 procent žen navíc věří, že muž má právo svoji manželku uhodit. Násilí proti ženám se tak považuje za běžná součást vztahu. Podle pracovníků lidskoprávních organizací se navíc situace v posledních letech zhoršila.

Podle odborníků ale přesto existuje šance, že se život žen v Jižním Súdánu zlepší. V zemi už vzniklo několik edukačních programů, které učí chlapce a mladé muže o rovnoprávnosti. „Muži jsou řešení,“ myslí si Diuová, které je dnes 45 let. „Když budou vzděláváni, může se (idea rovnoprávnosti) dostat do jejich srdce a hlavy,“ dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video